Valtio lainasi 1,5 miljardia Yhdysvaltain dollaria viideksi vuodeksi 3,684 % korolla

Jaa

Suomen valtio laski liikkeeseen uuden dollariobligaation, joka erääntyy maksettavaksi 4.11.2030. Lainan tarjouskirja sisälsi ostotarjouksia noin 60 sijoittajalta, ja kirjan koko kasvoi liikkeeseenlaskussa yli neljään miljardiin dollariin.

4.11.2030 erääntyvän Suomen valtion dollariobligaation sijoittajapohjan alueellinen jakauma. Lainasta 39 % myytiin sijoittajille Pohjois- ja Etelä-Amerikkaan.
4.11.2030 erääntyvän Suomen valtion dollariobligaation sijoittajapohjan alueellinen jakauma. Lainasta 39 % myytiin sijoittajille Pohjois- ja Etelä-Amerikkaan.

Dollariobligaatio täydentää valtion euromääräistä lainanottoa, ja sillä haetaan sijoittajapohjan globaalia hajautusta. Kuten sijoittajapohjan alueellinen jakauma osoittaa, hajautustavoitteessa onnistuttiin tällä lainalla erinomaisesti – ja myös kustannustehokkaasti. 

”Positiivisen markkinatunnelman ja vahvan tarjouskirjan saattelemana hinnoittelua päästiin liikkeeseenlaskussa kiristämään kolme tuottopistettä”, apulaisjohtaja Jussi Tuulisaari kertoo.

Uusien dollariobligaatioiden liikkeeseenlaskut ovat olleet Suomen valtiolle 2020-luvulla verrattain harvinaisia, edellinen tehtiin kesällä 2024. Liikkeeseenlaskut muissa valuutoissa kuin eurossa riippuvat markkinatilanteesta, ja niiden lähtökohtana on kohtuullinen rahoituskustannus suhteessa euromääräiseen lainanottoon.

”Onnistunut liikkeeseenlasku osoittaa, että Suomen valtiolla on laaja pääsy globaaleille dollarimarkkinoille, joissa meitä pidetään luotettavana ja kiinnostavana lainanottajana”, Tuulisaari summaa. 

Lainan tuotoksi muodostui 3,684 %, joka on 37 tuottopistettä yli mid swap -koron (USD SOFR -koron) ja 6,6 tuottopistettä yli 31.10.2030 erääntyvän Yhdysvaltojen valtion lainan.

Valtio ei ota valuuttakurssiriskiä lainanotossaan, vaan valuuttakurssiriski poistetaan valuutanvaihtosopimuksilla. Valuutanvaihtosopimusten avulla dollarimääräisen lainanoton rahoituskustannus saadaan vastaamaan euromääräisen lainanoton kustannusten tasoa.

Liikkeeseenlaskun pääjärjestäjinä toimivat Barclays, HSBC, Nomura ja Société Générale.

Liikkeeseenlaskun tiedot:

Koko: 1,5 miljardia Yhdysvaltain dollaria
Liikkeeseenlaskupäivä: 28.10.2025
Arvopäivä: 4.11.2025
Eräpäivä: 4.11.2030
Kuponkikorko: 3,625 %
Hinta: 99,733
Tuotto: 3,684 %

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

4.11.2030 erääntyvän Suomen valtion dollariobligaation sijoittajapohja sijoittajatyypeittäin jaoteltuna. Valtaosa lainasta - 60 % - myytiin keskuspankkisijoittajille sekä muille julkisille instituutioille.
4.11.2030 erääntyvän Suomen valtion dollariobligaation sijoittajapohja sijoittajatyypeittäin jaoteltuna. Valtaosa lainasta - 60 % - myytiin keskuspankkisijoittajille sekä muille julkisille instituutioille.
Lataa

Valtiokonttori vastaa valtion lainanotosta ja kassasta, valtionvelan riskienhallinnasta sekä valtion luottoluokitussuhteista. Lue lisää työstämme: valtionvelka.fi 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Valtiokonttori

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye