Rami Vehmas Ilmarisen osakejohtajaksi
3.11.2025 14:50:29 EET | Ilmarinen | Tiedote
Rami Vehmas on nimitetty Ilmarisen osakejohtajaksi. Vehmas aloitti tehtävässään 1.11.2025.
MBA, BBA Rami Vehmas on toiminut Ilmarisessa yli 19 vuoden ajan osakesijoittamisen parissa, viimeksi senior salkunhoitajana. Hänellä on laaja ja syvällinen osaaminen sekä kotimaisista että kansainvälisistä osakemarkkinoista. Vehmas on ollut keskeisessä roolissa kehittämässä Ilmarisen vastuullisuus- ja omistajapolitiikkaa.
– Kartoitimme kandidaatteja sekä Ilmarisen sisältä että ulkopuolelta. Hakuprosessin tuloksena päädyimme Rami Vehmakseen perustuen hänen vahvaan osaamiseensa ja näkemykseensä osakesijoittamisessa. Ensi vuonna voimaan tuleva eläkejärjestelmämme rahoitusta vahvistava eläkeuudistus antaa meille mahdollisuuden kasvattaa osakeriskiä, ja näen, että Rami Vehmaksen pitkä kokemus osakemarkkinoista on tässä tärkeässä roolissa, Ilmarisen sijoitusjohtahja Annika Ekman sanoo.
– Kiitos minulle osoitetusta luottamuksesta. Työ Ilmarisessa on ollut todella antoisaa, ja koen olevani etuoikeutettu saadessani tehdä töitä huipputaitavien ammattilaisten kanssa. Odotan innolla uuden tehtävän tuomia haasteita ja mahdollisuuksia, sanoo Rami Vehmas
Lisätietoja
- Annika Ekman, sijoitusjohtaja, p. 040 590 0344, annika.ekman@ilmarinen.fi
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Ilmarinen on työeläkeyhtiö ihmistä varten. Huolehdimme 1,1 miljoonan ihmisen eläketurvasta ja pidennämme työuria, jotta jokainen voi suhtautua huomiseen luottavaisena ja toiveikkaana. Me teemme töitä tänään, jotta asiakkaittemme toimeentulo on turvattu huomenna. Näin varaudumme hyvään huomiseen. Eläkevastuiden katteena on noin 60 miljardin euron sijoitusvarallisuus. Lisätietoja: www.ilmarinen.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ilmarinen
Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärä jatkoi hidasta laskuaan16.2.2026 10:21:16 EET | Tiedote
Työntekijämäärä väheni tammikuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä -0,6 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Myös positiivista kehitystä tapahtui usealla alalla, ja Länsi-Suomessa työntekijämäärä jopa nousi +0,5 prosenttia.
Ilmarinen's Financial Statements 2025: Return on investments was 8.1 per cent or EUR 5.1 billion13.2.2026 13:08:05 EET | Tiedote
Ilmarinen’s investment assets increased to EUR 67.5 billion. Solvency continued to strengthen and cost-effectiveness is at a good level. Ilmarinen’s investments have generated a total of EUR 30.2 billion over a period of 10 years. Twenty per cent of the investments are in Finland.
Ilmarinens bokslut 2025: Placeringarna genererade 8,1 procent, dvs. 5,1 miljarder euro13.2.2026 13:05:59 EET | Tiedote
Ilmarinens investeringstillgångar steg till 67,5 miljarder euro. Solvensen stärktes ytterligare och kostnadseffektiviteten är på en god nivå. På tio år har Ilmarinens placeringar genererat sammanlagt 30,2 miljarder euro. Av placeringarna är 20 procent placerade i Finland.
Ilmarisen tilinpäätös 2025: Sijoitukset tuottivat 8,1 prosenttia eli 5,1 miljardia euroa13.2.2026 13:02:43 EET | Tiedote
Ilmarisen sijoitusvarat kasvoivat 67,5 miljardiin euroon. Vakavaraisuus vahvistui edelleen, ja kustannustehokkuus on hyvällä tasolla. Kymmenessä vuodessa Ilmarisen sijoitukset ovat tuottaneet yhteensä 30,2 miljardia euroa. Sijoituksista 20 prosenttia on Suomessa.
Ilmarinen siirtyi CO₂-vapaaseen kaukolämpöön10.2.2026 08:38:47 EET | Tiedote
Työeläkeyhtiö Ilmarinen siirtyi CO₂-vapaaseen kaukolämpöön kaikissa energiahankinnoissaan. Ilmarisen hankkima energia siis tuotetaan ilman suoria fossiilisia hiilidioksidipäästöjä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme