VAS Andersson johtaa EU-parlamentin delegaatiota YK:n toisessa sosiaalihuippukokouksessa
Vasemmistoliiton europarlamentaarikko Li Andersson johtaa Euroopan parlamentin delegaatiota Yhdistyneiden kansakuntien toisessa sosiaalisen kehityksen huippukokouksessa Dohassa Qatarissa 4.– 6. marraskuuta.

Sosiaalihuippukokous on jatkoa vuoden 1995 ensimmäiselle sosiaalisen kehityksen huippukokoukselle Kööpenhaminassa, jossa päätettiin muun muassa YK:n köyhyyden vähentämiseen liittyvistä tavoitteista.
Dohan kokous keskittyy Kööpenhaminan julistuksen ja YK:n Agenda2030-toimintaohjelman kestävän kehityksen askelmerkkien vahvistamiseen. Kokouksessa keskustellaan muun muassa köyhyyden vähentämisestä sekä ihmisten työllisyyden tukemisen ja laadukkaiden työpaikkojen rakentamisen tärkeydestä maailmanlaajuisesti.
– Sosiaali- ja työllisyysvaliokunnan puheenjohtajana on kunnia johtaa delegaatiota, koska monet sosiaalisen ja inhimillisen kehityksen tärkeät teemat liittyvät näihin kysymyksiin. Olen kokouksessa keskustelemassa esimerkiksi sukupuolten välisestä tasa-arvosta, lapsi- ja pakkotyön lopettamisesta sekä elämiseen riittävän palkan tärkeydestä, jotka kaikki liittyvät todella konkreettisesti ihmisten arkeen ja hyvinvointiin, Andersson sanoo.
Andersson korostaa, että tällä hetkellä käynnissä olevat suuret teknologiset ja ekologiset murrokset sekä toisaalta kasvava globaali epävakaus sekä eriarvoisuuden kasvu tekevät kestävän kehityksen kysymyksistä entistä tärkeämpiä.
– Maailma on vauraampi kuin ehkä koskaan, mutta silti monet joutuvat sinnittelemään liian pienellä palkalla ja epävakaudessa. Samalla hyökkäykset demokratiaa, tasa-arvoa ja työntekijöiden oikeuksia vastaan horjuttavat maailmaamme – pahenevien ilmasto- ja ympäristökriisien vaikutuksista puhumattakaan. Nämä ovat ihmisten luomia ongelmia, joihin meidän tulee löytää ratkaisuja, Andersson sanoo.
Kokouksesta odotetaan yhteistä julistusta, joka tähtää ennen kaikkea maailman valtioiden yhteiseen toimintaan Agenda2030-tavoitteiden puolesta: köyhyyden ja nälän lopettamiseen, eriarvoisuuden vähentämiseen, ihmisarvoiseen työhön ja toimeentuloon sekä rauhaan ja oikeudenmukaisuuteen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Li AnderssonEuroparlamentaarikko
Puh:+358 40 508 8697li.andersson@ep.europa.euliandersson.fiAleksi KarppinenViestinnän erityisavustaja
MEP Li Anderssonin kabinetti
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto Euroopan parlamentissa
VAS Andersson: EU-komission uudet esitykset vaarantavat luonnonsuojelun, kansanterveyden ja oikeusvaltioperiaatteen10.12.2025 18:07:41 EET | Tiedote
Euroopan komission tänään julkaisemat ympäristösääntelyä ja sähköverkkoja koskevat paketit merkitsevät huolestuttavaa askelta kohti heikompaa ympäristölainsäädäntöä. Ehdotukset vaarantavat ympäristön ja ihmisten terveyden kilpailukyvyn nimissä, vaikka tutkijat ja järjestöt ovat varoittaneet seurauksista kuukausien ajan.
VAS Andersson: Suomen sudenhoito ei täytä EU-lainsäädännön vaatimuksia9.12.2025 15:10:38 EET | Tiedote
Vasemmistoliiton europarlamentaarikko Li Andersson on jättänyt komissiolle kirjallisen kysymyksen Suomen susikannan suojelusta, liittyen hallituksen suunnittelemiin metsästyslain muutoksiin. Anderssonin mukaan Suomen suunnitelmat ovat vakavassa ristiriidassa EU:n luonnonsuojelulainsäädännön kanssa.
VAS Andersson: Orpo haluaa profiloida Suomea EU-luontopolitiikan vastustajana8.12.2025 13:41:26 EET | Tiedote
Tuoreiden tietojen mukaan Suomi on pääministeri Petteri Orpon johdolla valmistellut kirjeluonnoksen, jolla se pyrkii avaamaan ja heikentämään EU:n ennallistamisasetusta. Orpo on pyrkinyt saamaan EU-ympäristökomissaari Jessica Roswallille osoitetulle kirjeelle muiden EU-jäsenmaiden tuen, mutta toistaiseksi vain Ruotsi on mukana kirjeessä.
VAS Kyllönen kirjelmöi Orpolle ja Ranteelle: kellojen siirtelystä on luovuttava EU:ssa4.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Merja Kyllönen on lähettänyt pääministeri Petteri Orpolle ja liikenneministeri Lulu Ranteelle kirjeen, jossa hän vaatii Suomea tukemaan EU:n neuvottelujen uudelleenkäynnistämistä kellojen siirtelystä luopumiseksi. Hän kehottaa hallitusta nostamaan asian Eurooppa-neuvoston esityslistalle ja toimimaan aktiivisesti ratkaisun puolesta.
VAS Andersson: Suomi joutui myös EU:n sosiaalisen kehityksen tarkkailuluokalle25.11.2025 17:38:31 EET | Tiedote
Tänään varmistui, että Suomi on joutumassa Euroopan unionin liiallisen alijäämän menettelyyn, eli niin sanotulle talouden tarkkailuluokalle. Tämän lisäksi komissio on asettanut Suomen myös yhteiskunnallisen kehityksen tarkkailuluokalle kasvavan eriarvoisuuden riskin johdosta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
