Messukeskus

Teknologia 25 startup-kilpailun voittajan ratkaisulla satelliitit välttävät yhteentörmäykset avaruusromun kanssa

Jaa

Teknologia-alan startup-yrityksille suunnatun kilpailun on voittanut Aavuus Oy, joka rakentaa globaalia maanpäällistä laserverkostoa avaruusromun havainnointiin ja seuraamiseen. Verkostolla tuotetun datan avulla muodostetaan kattava avaruustilannekuva, jota hyödyntämällä satelliittioperaattorien on mahdollista varautua ja välttää yhteentörmäyksiä avaruusromun sekä muiden kappaleiden kanssa.

Suomen Messusäätiön myöntämä 10 000 € startup-kilpailun palkinto jaettiin eilen Teknologia 25 -tapahtumassa Helsingin Messukeskuksessa. 

Voittajan valintaa raati perusteli erinomaisella pitchauksella, avaruusteollisuuden universaalilla markkinalla ja sen laajalla potentiaalilla sekä Aavuuden tiimin kovatasoisella osaamisella. 

Startup-kilpailun finaalissa oli neljä finalistia: Aavuus Oy, Groundhawk Oy, SelectAM Oy ja Twinverse Oy.  

‘’Aivan mahtava fiilis, että voitimme tämän palkinnon. Tämä on todella hyvä validaatio niin ideallemme, yrityksellemme kuin koko tiimille. Olemme todella innostuneita tuomaan suomalaista avaruusosaamista esille maailmalla, ja nyt kun pystymme tuomaan vielä tällaisen uuden haaran Suomen avaruusosaamiseen, niin aivan mahtavaa.’’ kommentoi Aavuus Oy:n perustajajäsen ja toimitusjohtaja Joonas Jokela heti kilpailun jälkeen.  

Teknologia-messujen startup-kilpailu järjestettiin nyt neljännen kerran. Kilpailu oli kovatasoinen, ja neljä finalistia valittiin yhteensä 30 hakemuksen joukosta. 

Finalistit ja voittajan valitsi raati, johon kuuluivat seuraavat henkilöt:

Pia Erkinheimo on Nordic Nanon partneri sekä sijoittajasuhteiden ja ESG-asioiden johtaja. Hän toimii myös enkelisijoittajana FiBANissa (Finnish Business Angel Network) ja hallitusammattilaisena muun muassa LUT-yliopistossa.

Mikko Virta toimii Tekniikka&Talouden päätoimittajana. Hän on työskennellyt aiemmin useissa päällikkötehtävissä media-alalla ja seurannut vuosien ajan suomalaista teknologia- ja startup-kenttää.

Anni Vepsäläinen on Suomen Messut Oyj:n toimitusjohtaja. Hän on myös aktiivinen luottamustehtävissä ja toimii useiden yritysten ja organisaatioiden hallituksissa.

Kim Väisänen on itäsuomalaislähtöinen yrittäjä, startup-sijoittaja, sarjaepäonnistuja, tietokirjailija, hallitusamatööri ja keynote-puhuja. Työkseen hän kiertää, kirjoittaa ja osallistuu yritysten kehittämiseen monin eri tavoin.

Startup-kilpailu järjestettiin yhteistyössä Finnish Business Angels Networkin (FiBAN) kanssa.

Pohjoismaiden johtava teknologiatapahtuma Teknologia 25 jatkuu Helsingin Messukeskuksessa vielä kahden päivän ajan keskiviikkona ja torstaina 5–6.11. 

 www.teknologia25.fi | #teknologia25

Lisätietoja: 

www.aavuus.com

Lisätietoja Teknologia-tapahtumasta ja startup-kilpailusta: Helsingin Messukeskus, viestinnän asiantuntija Aleksi Kasari, p. 040 158 2138, aleksi.kasari@messukeskus.com

Kuvat palkinnonluovutuksesta Messukeskuksen kuvapankissa: 

https://mediabank.messukeskus.com/kuvat/Teknologia+%7C+Technology/Kuvat+-+Photos/Teknologia+25+kuvat+-+photos/Startup-kilpailu+%7C+Startup+Competition/

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Aavuus Oy:n perustajajäsen ja toimitusjohtaja Joonas Jokela
Aavuus Oy:n perustajajäsen ja toimitusjohtaja Joonas Jokela
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain. Messukeskus toi vuonna 2024 pääkaupunkiseudulle 245 miljoonan euron tulovirran ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 3335 henkilötyövuotta. Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Omistajayritys Suomen Messut Oyj perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The real social media. | www.messukeskus.com @messukeskus

Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for various occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Nordic Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congress and business events every year. In 2024, the events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre brought in a revenue stream of 245 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 3,335 full-time jobs. The premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and the hotel.The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. |  Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Messukeskus

Kutsu medialle: Cyber Security Nordic Helsingin Messukeskuksessa 4.–5.11.202531.10.2025 11:14:20 EET | Kutsu

Hyvä median edustaja, Pohjoismaiden johtava kyberturvallisuudenalan tapahtuma Cyber Security Nordic järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 4.–5. marraskuuta 2025. Tapahtuma kokoaa kyberturvallisuusalan kansainväliset huippuasiantuntijat, alan palveluntarjoajat sekä yritysten tietoturvasta vastaavat päättäjät keskustelemaan ajankohtaisista teemoista – tekoälystä ja hybridiuhista aina tietosuojalainsäädäntöön ja geopoliittisiin riskeihin. Hybridivaikuttamisen kokemuksista keskustellaan mm. Taiwanin suurlähettiläs Freddy Limin kanssa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye