Kokoomuksen Valkonen: Suomalaisten paluumuuttajien kannusteisiin merkittävä parannus – ”Nyt otettiin iso askel oikeaan suuntaan”
7.11.2025 19:47:01 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Valtiovarainvaliokunta on mietinnössään päättänyt esittää merkittävää parannusta suomalaisten avainhenkilöiden paluumuuttamisen kannusteisiin. Valiokunta esittää, että Suomen kansalaisten osalta alemman lähdeveron soveltamisaikaa pidennettäisiin hallituksen esittämästä kahdesta vuodesta jopa viiteen vuoteen.

Kokoomuksen kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan verojaoston puheenjohtaja Ville Valkosen mukaan alemman lähdeveron soveltamisajan pidentäminen on merkittävä kasvupäätös.
– Soveltamisajan pidentäminen jopa viiteen vuoteen suomalaisten paluumuuttajien osalta on historiallinen kannuste palata Suomeen kehittämään innovaatioita ja rakentamaan kasvua. Valiokuntakäsittelyssä kahden vuoden soveltamisaika osoittautui liian lyhyeksi paluumuuttajien osalta, summaa Valkonen.
Ensi vuoden alusta alkaen avainhenkilöiden yleistä lähdeveroa ehdotetaan alennettavaksi 32 prosentista 25 prosenttiin. Päätös perustuu puoliväliriihen päätöksiin työnteon kannustimien vahvistamisesta. Alempi lähdevero kannustaa merkittävällä tavalla suomalaisia paluumuuttoon sekä houkuttelee Suomeen myös kansainvälisiä huippuosaajia.
Valkosen mukaan päätöksillä on suora yhteys kasvuun, vientiin ja työllisyyteen.
– Jokainen maahan palannut osaaja tuo mukanaan tietoa, verkostoja ja uusia mahdollisuuksia. He auttavat suomalaisia yrityksiä menestymään maailmalla, ja juuri sitä kautta syntyy uusia työpaikkoja tänne kotimaahan, Valkonen toteaa.
Osaajapula on monilla aloilla todellinen, vaikka suhdannetilanne on nyt haastava. Paremman suhdanteen koittaessa asia korostuu ennestään.
– Kun kasvu jälleen kiihtyy, yritykset tarvitsevat nopeasti osaavaa työvoimaa. Me haluamme varmistaa, että olemme valmiina siihen hetkeen. Pullonkauloja työvoiman saatavuudelle ei saa syntyä talouskasvun tukkeeksi. Lähdeveron madaltaminen tuo Suomeen täysin uudenlaista erityisosaamista, Valkonen painottaa.
Avainhenkilöiden lähdeveron madaltaminen myös kansainvälisten osaajien osalta tulee tuomaan Suomeen aivan uudenlaista osaamista.
– Me kilpailemme samoista osaajista kuin muutkin läntiset taloudet. Jos haluamme houkutella maailman huippuja Suomeen, meidän on oltava houkuttelevia myös verotuksen ja työympäristön osalta. Nyt tehty muutos on vahva viesti: Suomi haluaa ja osaa olla kilpailukykyinen, Valkonen sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville ValkonenKansanedustaja
Varsinais-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Sarkomaa: Onko SDP sittenkin hivuttamassa kättä veronmaksajien taskuun maakuntaveron muodossa?13.3.2026 13:30:57 EET | Tiedote
Pääoppositiopuolue SDP:n linja maakuntaverosta näyttää taas olevan vankan sumun peitossa. Kokoomuksen kansanedustaja Sari Sarkomaa penää SDP:ltä selvennystä poukkoilevaan linjaan.
Kokoomuksen Kauma: Työttömyys on ihmiselle suurempi riski kuin määräaikainen työ12.3.2026 19:22:32 EET | Tiedote
Hallitus esittää muutoksia määräaikaisia työsopimuksia koskevaan lainsäädäntöön, jotta työnantajien kynnys palkata madaltuisi ja useampi suomalainen pääsisi kiinni työelämään. Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauman mukaan keskustelussa unohtuu usein, että määräaikaisen työn vaihtoehto ei monelle ole vakituinen työ, vaan työttömyys.
Työministeri Marttinen: Törkeä kiskonta työelämässä on jatkossa rikos12.3.2026 19:14:07 EET | Tiedote
Hallitus on tänään antanut eduskunnalle esityksen, jolla puututaan järeästi työperäiseen hyväksikäyttöön. Nyt vahvistetaan ennen kaikkea työntekijöiden suojaa. Törkeä kiskonta työelämässä on jatkossa rikos, josta voidaan tuomita tuntuva rangaistus.
Kokoomuksen Fagerström: Startup-rahoituksen kasvu osoittaa, että Suomi voi nousta taas kasvun maaksi12.3.2026 15:30:35 EET | Tiedote
Suomalaiset startup-yritykset keräsivät rahoitusta yli 1,5 miljardia euroa vuonna 2025. Startup-yhteisö Maria01:n tuoreen vaikuttavuusraportin mukaan Suomi on noussut Euroopan kärkeen, kun startup-rahoitusta tarkastellaan suhteessa väestöön.
Kokoomuksen Vestman: Ydinenergialain kokonaisuudistus on vuosikymmenen merkittävin yksittäinen energiapoliittinen päätös12.3.2026 13:50:52 EET | Tiedote
Heikki Vestman pitää tänään eduskunnalle lähetettyä ydinenergialain kokonaisuudistusta Orpon hallituksen ja kuluneen vuosikymmenen tärkeimpänä energiapoliittisena toimena. Lakiuudistus sujuvoittaa ydinvoimaan liittyvää luvitusta, luo edellytykset pienydinreaktorien rakentamiselle ja tekee Suomesta näin entistä houkuttelevamman maan ydinvoimalle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme