Kokoomuksen eduskuntaryhmä valitsi kaksi uutta viestinnän asiantuntijaa
Kokoomuksen eduskuntaryhmä valitsi ryhmäkokouksessaan 13.11.2025 Tuomas Stöckelin ja Vilma Kujalan viestinnän asiantuntijoiksi täydentämään viestintätiimiä.

Stöckel siirtyy viestinnän asiantuntijaksi kansanedustajan avustajan tehtävistä ja omasta mediayrityksestään. Stöckel aloittaa tehtävässä 24.11.2025.
Stöckel vastaa eduskuntaryhmän videoviestinnän suunnittelusta, tuotannosta ja kehittämisestä osana viestintätiimiä.
“On oikea strateginen päätös vahvistaa visuaalista viestintää hyvissä ajoin ennen vaaleja. Tavoitteeni on lisätä eduskuntaryhmän videoviestinnän monipuolisuutta ja tunnistettavuutta”, Stöckel sanoo.
Vilma Kujala siirtyy tehtävään Eurooppanuoret ry:stä, jossa hän on toiminut tapahtumatuotannon suunnittelijana. Koulutukseltaan hän on filosofian maisteri Helsingin yliopistosta.
Tehtävässään Kujala vastaa laadukkaiden ja vaikuttavien sosiaalisen median sisältöjen suunnittelusta ja toteutuksesta sekä poliittisten viestien muotoilusta selkeään ja helposti ymmärrettävään muotoon. Hän täydentää eduskuntaryhmän viestinnän tiimiä ja tuo mukanaan vahvaa asiantuntemusta some-sisältöjen tuotantoon.
“On innostavaa päästä rakentamaan viestintää, joka tavoittaa ihmiset arjessa ja tekee politiikasta ymmärrettävää ja keskustelevaa. On hienoa päästä mukaan joukkueeseen, jossa tekemisen meininki on aitoa ja katse tulevassa”, sanoo Kujala.
Kujala aloittaa tehtävässä mahdollisimman nopeasti.
Lisätietoja:
Tuomas Stöckel 050 574 2127
Vilma Kujala 044 599 0714
Tiedotussihteeri Niina Hämäläinen 044 302 8294
Pääsihteeri Mikko Kortelainen 050 301 8334
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikko KortelainenPääsihteeri
Eduskuntaryhmän hallinto ja ryhmäkanslian johtaminen
Niina HämäläinenEduskuntaryhmän tiedotussihteeri
Eduskuntaryhmän viestintä ja mediasuhteet
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kopra: Eikö oppositiolla ole soteen koskaan muuta ratkaisua kuin lisää rahaa?13.11.2025 17:59:09 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran mukaan opposition esitys alijäämien kattamisajan pidentämisestä kaikilla alueilla on vastuutonta ongelmien pitkittämistä. Orpon hallitus tekee sen, mitä aiemmat eivät tehneet – korjaa soten ongelmat juurisyistä lähtien ilman, että veronmaksajilta loppuvat rahat. Pelkkä rahan kaataminen ei auta, jos ongelmat ovat rakenteellisia.
Kokoomuksen Kauma: Julkisen sektorin ostokuitit julkisiksi – veronmaksajien rahoilla tehtyjen hankintojen läpinäkyvyys kasvaa13.11.2025 17:54:42 EET | Tiedote
Hallitus tekee historiallisen uudistuksen: jatkossa kuka tahansa voi tarkastella julkisen sektorin ostolaskuja keskitetysti yhdessä verkkopalvelussa. Uudistus avaa 37 miljardin euron hankintojen kokonaisuuden kansalaisten ja yritysten nähtäväksi, lisää kilpailua ja mahdollistaa merkittäviä säästöjä veronmaksajille.
Kokoomusedustajat: Työterveyshuoltoa ei tule purkaa – sen roolia on vahvistettava työkyvyn ja talouskasvun tukena13.11.2025 09:47:20 EET | Tiedote
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan kokoomusedustajat Maaret Castrén, Mia Laiho, Oskari Valtola ja Ville Väyrynen sekä valtionvarainvaliokunnan kansanedustaja Sari Sarkomaa korostavat, että työterveyshuolto on olennainen osa suomalaista terveydenhuoltoa ja työelämää ja sen heikentäminen olisi virhe. Toimivan työterveyshuollon avulla ehkäistään työkyvyttömyyttä, lyhennetään sairauspoissaoloja ja vahvistetaan tuottavuutta.
Kokoomuksen Päivärinta: Suomeen tarvitaan enemmän hyvätuloisia – vähemmän kateutta12.11.2025 16:20:30 EET | Tiedote
Tänään Verohallinto julkaisi vuoden 2024 verotiedot. Kokoomuksen kansanedustaja Päivärinta muistuttaa, että Suomi tarvitsee lisää menestyviä ihmisiä ja mahdollisuuksia vaurastua omalla työllä. ”Jokainen hyvätuloinen on merkki siitä, että jossain on onnistuttu”, Päivärinta sanoo.
Kokoomuksen Sarkomaa: Suomi ei ole enää kummajainen – kansallinen syöpästrategia on vihdoin valmis10.11.2025 09:53:22 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, valtiovarainvaliokunnan jäsen Sari Sarkomaa iloitsee Suomen ensimmäisen syöpästrategian valmistumisesta. Syöpästrategia luo vahvan perustan sille, että Suomi voi vastata kasvavaan syöpätaakkaan ja nousta kansainväliseksi edelläkävijäksi syövän ehkäisyssä, hoidossa ja tutkimuksessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme