Yrittäjät: Yrittäjät esittää rakennusalalle korjaussarjaa – varainsiirtovero ja kotitalousvähennys uusiksi
14.11.2025 08:15:00 EET | Suomen Yrittäjät | Tiedote
Suomen Yrittäjät esittää varainsiirtoveron puolittamista määräajaksi, kotitalousvähennyksen korotusta remonttien vauhdittamiseksi ja valtiontakausta rakennushankkeiden rahoitukseen. ”Rakentamisen orastava elpyminen on pysähtynyt talouden nollakasvun ja kuluttajien heikon luottamuksen vuoksi. Nyt tarvitaan uusia ratkaisuja”, johtava ekonomisti Petri Malinen Suomen Yrittäjistä sanoo.

Rakennusala kokonaisuudessaan kärsii edelleen epävarmuudesta, joka näkyy sekä kuluttajien varovaisuutena että yritysten investointihaluttomuutena.
”Korkojen lasku, inflaation hidastuminen ja ostovoiman kasvu ovat tuoneet toivottua vetoapua, silti korkealla pysyvä työttömyys pitää tunnelman varovaisena”, Malinen sanoo.
Yrittäjät korostaa, että tässä tilanteessa tarvitaan vaikuttavia ja kustannustehokkaita elvytystoimia, jotka eivät sotke markkinoita tai synnytä ylirakentamista, mutta kannustavat kuluttajat ja yritykset liikkeelle.
”Esimerkiksi varainsiirtoveron puolittamisesta on saatu Iso-Britanniassa hyviä kokemuksia. Meidän tulee myös oikeasti sujuvoittaa lupaprosesseja, väljentää vaatimuksia ja tehostaa tonttitarjontaa.”
Suomen Yrittäjät julkistaa nyt viisi ratkaisua pääministeri Orpon hallitukselle ja kunnille, joilla rakennusalaa voidaan vauhdittaa nopeasti ja hallitusti. Rakennusala on keskeinen osa kansantaloutta ja sillä on merkittäviä työllisyysvaikutuksia koko maassa.
Rakentamisen korjaussarja: Yrittäjien 5 vaikuttavaa ratkaisua rakentamiseen
1. Varainsiirtoveron puolittaminen
Puolitetaan varainsiirtovero määräajaksi, esimerkiksi puoleksi vuodeksi. Näin aktivoidaan asuntokauppaa ilman markkinahäiriöitä. Iso-Britanniassa vastaava toimenpide lisäsi kauppaa ja tuotti valtiolle verotuloja maksaen itsensä takaisin 60–75-prosenttisesti.
2. Lupaprosesseihin tehokkuutta ja hankkeet kannattaviksi
Helpotetaan rakentamisen aloitusta joustavoittamalla lupaprosesseja ja pitämällä kiinni käsittelyn enimmäisajoista. Hankkeiden kannattavuutta voidaan parantaa väljentämällä sääntelyä, kuten autopaikkavaatimuksia, julkisivunormeja ja sisätilamääräyksiä.
3. Tonttitarjonnan tehostaminen kunnissa
Tonttitarjontaa voidaan vauhdittaa huutokauppaamalla tontit ilman pohjahintaa ja edellyttämällä rakentamisen aloitusta vuoden sisällä.
4. Kotitalousvähennyksen parantaminen - remonttibuusti
Remonttien liikkeelle saamiseksi kotitalousvähennys tulisi palauttaa historiallisen keskiarvon tasolle eli 2 000 euroon, ja omavastuu tulisi laskea takaisin 100 euroon.
5. Valtiontakaus rakennushankkeiden rahoitukseen
Rakennushankkeiden rahoitus voidaan turvata tuomalla markkinoille määräaikainen valtiontakaus, joka jakaa rahoitusriskiä rahoittajan kanssa. Tämä mahdollistaa rahoittajan osallistumisen hankkeisiin ja ehkäisee rahoituslukkiutumista, joka muuten pysäyttäisi kannattaviakin projekteja.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Petri Malinenjohtava ekonomisti
Puh:050 434 5952petri.malinen@yrittajat.fiTietoja julkaisijasta
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjät: Työperäinen hyväksikäyttö vääristää työmarkkinoita19.3.2026 12:15:00 EET | Tiedote
Työperäisen hyväksikäytön sääntelyn uudistus on eduskunnassa valiokuntakäsittelyssä. Rangaistuksia aiotaan kiristää. Suomen Yrittäjät pitää uudistusta tärkeänä ja tarpeellisena. – Työperäiseen hyväksikäyttöön on pystyttävä puuttumaan tehokkaasti. Se vääristää kilpailua oikein toimivien yritysten kustannuksella, asiantuntija Niko Nurmela Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjägallup: Yli neljännes työnantajista tehnyt paikallisia sopimuksia15.3.2026 16:11:00 EET | Tiedote
Yli neljännes työehtosopimusta noudattavista työnantajayrityksistä on tehnyt vähintään yhden paikallisen sopimuksen viimeisen vuoden aikana, osoittaa Yrittäjägallup. ”Tulokset kertovat, että tällä vaalikaudella tehdyt paikallisen sopimisen lainsäädäntömuutokset ovat olleet tarpeen”, toteaa johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Suomen Yrittäjistä.
Yrittäjät: Lähi-idän kriisi lisää epävarmuutta - vaikutukset tuntuvat pk-yrityksissä13.3.2026 06:25:00 EET | Tiedote
- Lähi-idän tilanne on vakava, ja laajenemisen riski on olemassa. Suomalaisten pk-yritysten ja koko talouden kehityksen kannalta on erittäin toivottavaa, että tilanne rauhoittuu nopeasti ja kytevä epävarmuus vähenee. Energian ja polttoaineen hinnannousu nostaa suoraan suomalaisyritysten kustannuksia ja lisää epävarmuutta. Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
Yrittäjät: Koronasta tehtävä jälkiselvitys – yritysten kokemukset jäivät raportissa sivuun12.3.2026 12:30:00 EET | Tiedote
Valtioneuvoston kanslia julkaisi perjantaina 6.3.2026 raportin korona-ajan rajoituksista. Raportti on yritysten näkökulmasta puutteellinen. Siksi tarvitaan erillinen, riippumaton selvitys siitä, miten rajoitukset vaikuttivat elinkeinovapauteen, yrityksiin ja yrittäjiin, Suomen Yrittäjät esittää.
Yrittäjägallup: Kesätyöpaikkoja tarjolla viime vuotta vähemmän10.3.2026 08:25:00 EET | Tiedote
Pk-yritykset tarjoavat tänä kesänä aiempaa vähemmän kesätöitä, kertoo Yrittäjägallup. Pk-yrityksistä 21 prosenttia aikoo palkata kesätyöntekijöitä, kun viime vuonna osuus oli 23 prosenttia ja vuonna 2024 vielä 26 prosenttia. – Moni yrittäjä epäröi vielä, voiko kesätyöntekijöitä palkata. Usein tarve hahmottuu vasta kesälomien sijoittelun jälkeen. Nuorten kannattaa hakea ja tiedustella kesätöitä aktiivisesti kesään asti, työmarkkina-asioiden päällikkö Harri Hellstén Suomen Yrittäjistä sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme