KUTSU medialle - Marguerite Humeau: Soihdut
13.11.2025 14:15:00 EET | HAM Helsingin taidemuseo | Tiedote
Median edustajat ovat tervetulleita tutustumaan HAMissa avautuvaan uuteen näyttelyyn keskiviikkona 19.11. klo 11–12.

Marguerite Humeau: Soihdut -näyttely muuttaa toisen HAMin suurista kaarihalleista ennennäkemättömään muotoon. Kyseessä on kovassa kansainvälisessä nosteessa olevan ranskalaisen taiteilijan ensiesiintyminen Suomessa. Humeaun luonnonmuodoista inspiroituneet ja muun muassa alabasterista, syanobakteereista ja mehiläisvahasta valmistetut veistokset heräävät henkiin valon ja äänen myötä. Näyttely on avoinna 21.11.2025–15.3.2026.
Median edustajat ovat tervetulleita tutustumaan näyttelyyn keskiviikkona 19.11. klo 11–12. Tavattavissa ovat taitelija Marguerite Humeau sekä HAMin museonjohtaja ja näyttelyn kuraattori Arja Miller.
Paikka: HAM Helsingin taidemuseo, Eteläinen Rautatiekatu 8
Ilmoittautumiset: Tiistaihin 18.11. klo 15 mennessä: maarit.kivisto@hamhelsinki.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maarit KivistöTiimiesihenkilö, mediaviestintäHAM Helsingin taidemuseo / viestintä ja markkinointi
Puh:+358 40 485 5687maarit.kivisto@hamhelsinki.fiLinkit
HAM Helsingin taidemuseo hoitaa, kartuttaa ja kuratoi helsinkiläisten omasta taidekokoelmaa, johon kuuluu yli 10 000 teosta, mukaan lukien kaupungin julkiset taideteokset. Tennispalatsiin keskittyvissä kotimaisissa ja kansainvälisissä näyttelyissään HAM tuo esille modernia taidetta ja nykytaidetta. HAM vastaa myös nykytaidetapahtuma Helsinki Biennaalin kuratoinnista ja tuotannosta. Vuoden 2023 alusta HAM on toiminut Helsingin kaupunkikonserniin kuuluvana säätiönä.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HAM Helsingin taidemuseo
Helsingforsbiennalen 2027 bjuder in publiken att utforska De okända25.8.2026 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
Helsingforsbiennalen 2027, kuraterad av Mami Kataoka och Arja Miller, samlar visionära konstnärer från Finland och hela världen. Biennalens tema är De okända. En första grupp av 12 deltagande konstnärer har nu offentliggjorts.
Helsinki Biennaali 2027 kutsuu tutkimaan Tuntemattomuuksia25.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Mami Kataokan ja Arja Millerin kuratoima Helsinki Biennaali 2027 kokoaa yhteen visionäärisiä taiteilijoita Suomesta ja ympäri maailmaa. Biennaalin teema on Tuntemattomuudet, ja sen ensimmäinen 12 taiteilijan joukko on nyt julkistettu.
Helsinki Biennial 2027 invites audiences to explore the Unknowns25.8.2026 10:00:00 EEST | Press release
Curated by Mami Kataoka and Arja Miller, Helsinki Biennial 2027 brings together visionary artists from Finland and around the world in an edition shaped around Unknowns as its conceptual framework. A first group of 12 participating artists has now been announced.
Lek, lärande och stadens natur syns i nya offentliga konstverk vid Helsingfors läroanstalter17.6.2026 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
HAM Helsingfors konstmuseum har kuraterat de nya konstverken som placerats i ett daghem och en skola där de på ett konkret sätt möter sin publik mitt i vardagen. Konstverken handlar om barndom, lek och stadsnaturens mångfald. De inbjuder till observationer och gemensamt lärande samt ger fantasin spelrum.
Leikki, oppiminen ja kaupunkiluonto näkyvät uusissa julkisissa teoksissa Helsingin oppilaitoksissa17.6.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
HAM Helsingin taidemuseon kuratoimat uudet teokset sijoittuvat päiväkotiin ja kouluun, joissa ne kohtaavat yleisönsä suoraan arjen keskellä. Teokset käsittelevät lapsuutta, leikkiä ja kaupunkiluonnon monimuotoisuutta sekä avaavat tilaa havainnoinnille, mielikuvitukselle ja yhdessä oppimiselle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme