Vasemmistoliiton vaihtoehtobudjetti julki tiistaina 25.11.
19.11.2025 13:09:32 EET | Vasemmistoliitto | Kutsu
Työttömyys on karannut ennätyslukemiin, sote-palvelut ovat kriisiytymässä ja oikeistohallitus on epäonnistunut täydellisesti velkaantumisen taittamisessa. Suomi tarvitsee nyt uusia suuntia.

Vasemmistoliitto julkaisee oman vuoden 2026 vaihtoehtobudjettinsa tiistaina 25.11.2025. Esittelemme budjettimme tiedotustilaisuudessa vasemmistoliiton ryhmähuoneessa ti 25.11.2025 klo 10.
Vasemmistoliiton vaihtoehtobudjetin esittelevät kansanedustaja, valtiovarainvaliokunnan jäsen Hanna Sarkkinen sekä vasemmistoliiton puheenjohtaja, kansanedustaja Minja Koskela.
Vasemmistoliiton ryhmähuone sijaitsee eduskunnan päärakennuksen 5. kerroksessa. Kulkuun vaaditaan eduskunnan toimittaja-akkreditointi. Mikäli sinulla ei ole eduskunnan kulkulupaa, ilmoita tulostasi etukäteen viestintäpäällikkö Perttu Iso-Markulle.
Tervetuloa infoon!
Yhteyshenkilöt
Perttu Iso-Markkuviestintäpäällikkövasemmistoliiton eduskuntaryhmä
Puh:050 322 6554perttu.iso-markku@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto
Minja Koskela: Perussuomalaiset laittoivat laskun oikeistohallituksen tuhlailusta suomalaisille vanhuksille17.4.2026 14:13:49 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela tyrmää hallituksen esittämät korotukset vanhuspalveluiden asiakasmaksuihin. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman esitteli tänään 100 miljoonan euron leikkaukset, joilla korotetaan mm. vanhusten ympärivuorokautisen hoidon ja kotihoidon asiakasmaksuja.
Johannes Yrttiaho: Esitys sormenjälki- ja kuvarekisterien avaamisesta on vedettävä eduskunnasta16.4.2026 14:04:49 EEST | Tiedote
Perustuslakivaliokunta antoi torstaina lausunnon hallituksen esityksestä, jolla passirekisterin, henkilökorttirekisterin ja Maahanmuuttoviraston rekisterien biometrisiä tietoja, eli sormenjälkiä ja kasvokuvia, voitaisiin niiden alkuperäisestä käyttötarkoituksesta poiketen käyttää laajasti muun muassa rikostorjunnassa ja sotilas- ja siviilitiedustelussa. Valiokunnan jäsen Johannes Yrttiaho (vas.) jätti valiokunnan lausuntoon eriävän mielipiteen.
Timo Furuholm: On häpeällistä, että uutta vammaislakia käytetään säästötoimena16.4.2026 09:16:00 EEST | Tiedote
Vammaisjärjestöjen kattojärjestö Vammaisfoorumin tuore selvitys paljastaa, että vammaispalveluissa on vakavia puutteita. Lisäksi selvityksen mukaan hyvinvointialueet vaikuttavat käyttävän uutta vammaislakia säästötoimena leikkaamalla vammaisten palveluista: henkilökohtaista apua ja ympärivuorokautista apua on korvattu kotihoidon käynneillä. Vasemmistoliiton kansanedustaja Timo Furuholm pitää tätä häpeällisenä toimintana ja on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen hallitukselle.
Johannes Yrttiaho: Oikeistohallituksen politiikassa lepo ja palautuminen kuuluvat vain niille, joilla on varaa maksaa15.4.2026 17:03:49 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho arvostelee hallitusta pienituloisille tarkoitettujen tuettujen lomien lopettamisesta. Hän puhui eduskunnan keskustelussa vasemmistoliiton välikysymyksestä hallitukselle. Välikysymyksen aiheena oli hallituksen toiminta köyhyys- ja elinkustannuskriisissä.
Pia Lohikoski: Orpon tietämättömyys suojaosista on paljastavaa15.4.2026 16:34:10 EEST | Tiedote
Lapsiperheköyhyys ei ainoastaan lisäänny vaan se myös syvenee. Vasemmistoliiton kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Pia Lohikoski kurmuutti pääministeri Orpoa yksinhuoltajaperheiden tilanteesta ja suojaosista vasemmistoliiton välikysymyskeskustelussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme