Elintarviketeollisuudessa hyvä pöhinä – investoinnit ja työpaikat kasvoivat
21.11.2025 08:59:06 EET | Elintarviketeollisuusliitto ry | Tiedote
Suomalaisen elintarviketeollisuuden kannattavuuden elpyminen näkyy investointien ja työpaikkojen kasvuna. Alan yritykset arvioivat suotuisan kehityksen jatkuvan myös ensi vuonna, vaikka toimintaympäristö on edelleen epävarma ja kuluttajien kysyntä nahkeaa.

Elintarviketeollisuuden talouskatsauksen mukaan vuonna 2024 alan liikevaihto kasvoi kaksi prosenttia ja nousi 14,3 miljardiin euroon. Samaan aikaan kustannukset laskivat prosentin verran. Liikevaihdon kasvun myötä elintarviketeollisuuden kannattavuus palautui tasolle, jolla se oli ennen vuonna 2022 alkanutta kustannuskriisiä.
Tuotannon kasvu ja kannattavuuden kohentuminen näkyvät alan investointihalukkuudessa. Vuosina 2023–2025 elintarviketeollisuus investoi 600–800 miljoonaa euroa vuodessa, kun pe-rinteisesti taso on ollut 400–600 miljoonaa euroa.
Myönteinen kehitys on lisännyt myös työpaikkoja. Alalla työskentelee tänä vuonna hieman yli 40 000 henkilöä. Suomessa elintarviketeollisuuden työllisyys on kasvanut tänä vuonna nopeammin kuin muissa EU-maissa. Elintarviketeollisuuden työllisyys on pitkällä aikavälillä kehittynyt myönteisesti, toisin kuin teollisuudessa keskimäärin.
Vuosi 2026 – epävarmuutta ja uskoa kasvuun
Elintarviketeollisuusliiton tuoreen jäsenkyselyn mukaan yritykset ennakoivat tuotantomäärien kasvavan maltillisesti ensi vuonna. Myös alan investointien arvioidaan säilyvän korkealla tasolla ja kannattavuuden kohentuvan edelleen. Yritykset hakevat kasvua sekä kotimaassa että vientimarkkinoilla.
Toisaalta osa yrityksistä arvioi tuotantomäärien laskevan ja kannattavuuden heikentyvän tulevana vuonna. Samansuuntaista kehitystä povaa myös Elinkeinoelämän Keskusliiton EK:n suhdannebarometri, jonka mukaan alan tuotanto hieman kasvaisi, mutta kannattavuus heikentyisi. Tämä näkyy varovaisina työllistämisodotuksina.
Ruuan hinta nousee nyt hitaasti
Ruuan kuluttajahinta vähittäiskaupoissa on noussut tänä vuonna vain noin kaksi prosenttia. Ruuan hintakehitys on Suomessa nyt huomattavasti hitaampaa kuin naapurimaissa, Ruotsissa ja Virossa. Kuluttajahinnat ovat kuitenkin niin Suomessa kuin Euroopassakin aiempaa korkeammalla tasolla.
Yksittäisten tuotteiden hintojen kehityksessä nähdään tänä vuonna isoja eroja. Esimerkiksi naudanlihan kuluttajahinta oli lokakuussa 22 prosenttia korkeampi kuin vuotta aiemmin. Myös kahvi (21 %), kaakao (17 %) ja suklaa (7 %) ovat kallistuneet globaalien tarjontaongelmien vuoksi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Bate IsmailEkonomistiETL
Puh:040 526 0942bate.ismail@etl.fiLinkit
Tietoa julkaisijasta
Elintarviketeollisuusliitto on ruoka-alan suunnannäyttäjä ja kokoava voima. Edustamme Suomessa toimivia ruoka- ja juomayrityksiä. Tavoitteenamme on uudistuva ja vetovoimainen ruoka-ala, joka luo hyvinvointia koko Suomeen.
Elintarviketeollisuusliiton toiminnan piirissä olevat noin 600 yritystä kattavat kaikki elintarviketeollisuuden toimialat ja elintarviketeollisuuden tuotannon Suomessa lähes kokonaan.
Elintarviketeollisuus on Suomessa kolmanneksi suurin teollinen toimiala, joka työllistää 44 000 henkeä. Ruokia ja juomia valmistavia yrityksiä toimii kaikkialla maassamme.
Koko ruoka-ala (alkutuotanto, elintarviketeollisuus, päivittäistavarakauppa ja ruokapalvelut) työllistää Suomessa yhteensä 320 000 henkeä, kun välilliset vaikutukset lasketaan mukaan.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elintarviketeollisuusliitto ry
Elintarviketeollisuuden ennätysinvestoinnit kertovat voimakkaasta kasvuhalusta8.10.2026 08:50:00 EEST | Tiedote
Suomalaisen elintarviketeollisuuden investoinnit nousevat vuonna 2026 lähes miljardiin euroon, korkeammalle kuin koskaan aiemmin. Kolmannes investoinneista tähtää kasvuun. Samalla yritykset uudistavat tuotantoaan ja ottavat käyttöön kestävämpiä tuotanto- ja liiketoimintamallejaan. Investointiaalto nostaa elintarviketeollisuuden Suomen vahvimpiin investoijiin.
Suomen paikallisin teollisuudenala lähtee vaalikiertueelle7.10.2026 08:57:00 EEST | Tiedote
Elintarviketeollisuusliitto (ETL) käynnistää kiertueen, joka vie ruoka-alan kasvukeskustelun kymmenelle paikkakunnalle eri puolille Suomea. Yhdessä paikallisten elintarvikeyritysten, eduskuntavaaliehdokkaiden ja päättäjien kanssa etsitään ratkaisuja siihen, miten ruoka-alan kasvupotentiaali saadaan tulevalla vaalikaudella käyttöön täysimääräisesti.
Kutsu aamiaistilaisuuteen: Elintarviketeollisuus investoi ennätystahtia kasvuun ja kestävyyteen6.10.2026 08:54:30 EEST | Kutsu
Elintarviketeollisuuden investoinnit nousevat tänä vuonna ensimmäistä kertaa lähes miljardiin euroon. Mihin investoinnit kohdistuvat, mitä ne kertovat alan kasvusta ja millainen on niiden merkitys alan kestävyydelle?
Kutsu medialle: Elintarviketeollisuus investoi ennätystahtia kasvuun ja kestävyyteen1.10.2026 08:30:40 EEST | Kutsu
Elintarviketeollisuuden investoinnit nousevat tänä vuonna ensimmäistä kertaa yli miljardin euron. Mihin investoinnit kohdistuvat, mitä ne kertovat alan kasvusta ja millainen niiden merkitys alan kestävyydelle?
Ulkomaalaistaustaiset työntekijät ovat jo arkea elintarvikealan työpaikoilla25.9.2026 09:30:07 EEST | Tiedote
Elintarviketeollisuuden työpaikat ovat kansainvälistyneet nopeasti. Työnantajat ja työntekijät haluavat yhdessä vahvistaa työyhteisöjä, joissa jokainen voi taustastaan riippumatta kokea olevansa tervetullut. Aihe kokosi syyskuussa alan työnantaja- ja palkansaajajärjestöt yhteiseen tulevaisuusfoorumiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme