Kokoomuksen Aalto-Setälä: YK:n ilmastokokouksessa sopimus kärähti kuten kokouspaikkakin
23.11.2025 17:06:26 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
COP30-ilmastokokous Belémissä, Brasiliassa, päättyi pitkien ja tulipalon vuoksi venyneiden neuvottelujen jälkeen lähes 200 maan hyväksymään kompromissisopimukseen. Kokoomuksen kansanedustaja Pauli Aalto-Setälä pitää lopputulosta riittämättömänä fossiilisten polttoaineiden vähentämisen osalta, vaikka kokouksessa saavutettiin myös myönteisiä edistysaskelia.

Eduskunnan talous- ja ympäristövaliokuntia edustanut Pauli Aalto-Setälä ei ollut tyytyväinen lopputulokseen.
”Ilmaston lämpenemisen kannalta ylivoimaisesti tärkeintä on fossiilisten polttoaineiden käytön lopettaminen, josta kokous ei saanut päätöslauselmaansa riittävän tiukkaa ja selkeää kantaa. Myönteistä oli se, että monikansallista 1,5 asteen tavoitetta ei purettu, mutta öljyvaltioiden intressit estivät sen, ettei tavoitteen saavuttamisen konkretiasta sovittu mitään”, Aalto-Setälä toteaa.
Aalto-Setälän mukaan ilmastonmuutosta ei voi enää kokonaan pysäyttää, mutta sen hidastaminen on yhä mahdollista.
”Kokouksessa päätettiin yhteisistä mittareista, joilla ilmastonmuutokseen varautumista ja sopeutumista aletaan seurata maailmanlaajuisesti. 59 indikaattoria kertoo esimerkiksi ilmastokestävien investointien määrästä ja ekosysteemien palautumiskyvystä”, Aalto-Setälä luettelee.
Aalto Setälän mukaan kokouksen heikko lopputulema ei muuta sitä tosiasiaa, että puhtaan energian kysyntä tule kasvamaan jatkossakin
”Fossiilisista polttoaineista luopuminen on välttämätöntä ilmastonmuutoksen hidastamiseksi niin talouden, ruuantuotannon kuin elämän säilymisen kannalta”, Aalto-Setälä jatkaa.
Suomalaisten yritysten vahva läsnäolo kokouksessa korosti Aalto-Setälän mukaan Suomen keskeistä asemaa puhtaan siirtymän ratkaisuissa.
”Meillä on Suomessa osaava ja kilpailukykyinen yrityskenttä, jolla on huippuluokan ratkaisuja niin puhtaaseen sähköntuotantoon kuin myös varautumiseen ja huoltovarmuuteen. Oma energiantuotantomme on jo lähes kokonaan puhdasta. Seuraavaksi pitää tavoitella tämän osaamisen viemistä globaalisti. Suomalaisen huipputeknologian vieminen maailmalle on paitsi ekoteko, myös merkittävä taloudellinen mahdollisuus Suomelle”, Aalto-Setälä päättää.
Globaali ilmastotyö jatkuu seuraavissa ilmastokokouksissa, COP31-kokouksessa Turkissa ensi vuonna ja COP32:ssa Etiopiassa sitä seuraavana vuonna.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pauli Aalto-SetäläKansanedustaja
Varsinais-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Vikman: Vaikuttamistaan Euroopassa lisännyt Venäjä on yhä isoin uhka Suomen turvallisuudelle16.4.2026 18:21:32 EEST | Tiedote
Kansanedustaja ja ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja Sofia Vikman (kok.) toteaa, että Venäjän aggressiivinen ja imperialistinen toiminta on edelleen merkittävin turvallisuusuhka Suomelle.
Kokoomuksen Partanen: Vain vahva yhteiskunta voi pitää huolta heikoimmista myös tulevaisuudessa15.4.2026 14:31:47 EEST | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen muistutti välikysymyskeskustelussa siitä, että kestävä ja vahvistuva työllisyys ovat ainoa pysyvä keino köyhyyden torjumiseen. Äärimmäisen vaikean maailmantilanteen keskellä hallitus on tehnyt lukuisia määrätietoisia toimenpiteitä haavoittuvimmassa asemassa olevien ja hyvinvointiyhteiskunnan tulevaisuuden turvaamiseksi.
Kokoomuksen Wallinheimo: Alko eksyy tehtävästään – “Onko seuraava askel kokonainen valtion ruokakauppa”15.4.2026 11:34:21 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Sinuhe Wallinheimo tyrmää Alkon suunnitelman laajentaa valikoimaansa suolaisiin naposteltaviin. Hänen mukaansa suunnitelma on todella kaukana Alkon perimmäisestä tarkoituksesta, kansanterveyden suojelemisesta.
Kokoomuksen Lahdenperä: Hallitus vahvistaa ruokaturvaa ja kotimaista ruoantuotantoa14.4.2026 14:49:48 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Milla Lahdenperä katsoo, että hallitus on tehnyt oikeita toimia suomalaisen ruokaturvan varmistamiseksi.
Kokoomuksen Sirén: Unkarin vaalitulos on voitto demokratialle14.4.2026 11:01:32 EEST | Tiedote
Unkarissa käytiin sunnuntaina 12.4. parlamenttivaalit. Oppositiojohtaja ja EPP:n europarlamentaarikko Péter Magyarin johtaman Tisza-puolueen vaalivoitto päätti Viktor Orbánin 16 vuotta kestäneen pääministerikauden. Suuren valiokunnan puheenjohtaja Saara-Sofia Sirén (kok.) on iloinen Unkarin vaalituloksesta demokratian voittona, mutta muistuttaa, ettei EU:n päätöksenteko voi olla riippuvainen yksittäisistä vaaleista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme