Vuoden tullikoira on ruokakoira Rico – löytöinä yli 8 600 kg kiellettyjä elintarvikkeita
Vuoden tullikoirana palkitaan elintarvikkeiden etsintään erikoistunut Rico, joka on ohjaajansa Kimmo Lindénin kanssa tehnyt pitkän ja menestyksekkään uran Helsinki-Vantaan lentokentällä. Vuosien varrella Rico on löytänyt lentomatkustajilta mittavan määrän kiellettyjä liha- ja maitotuotteita.

Rico eli Niinlammen Elmo on koulutettu tunnistamaan eri tavoin pakattuja tuoreita sekä prosessoituja liha- ja maitotuotteita. Näiden tuotteiden maahantuonnin valvonnalla pyritään ehkäisemään eläintautien, esimerkiksi afrikkalaisen sikaruton leviämistä.
Rico työskentelee ohjaajansa, tullitarkastaja Kimmo Lindénin kanssa matkustajavalvonnassa Helsinki-Vantaan lentokentällä, jossa Ricon tehtävä on etsiä kiellettyjä elintarvikkeita mm. matkalaukkuhihnoille saapuvista matkatavaroista. Rico aloitti työskentelynsä ruokakoirana keväällä 2020 ja on ollut erittäin tehokas: uransa aikana Rico on löytänyt yhteensä yli 8 600 kiloa eläinperäisiä elintarvikkeita.
– Ricon työ on ollut merkittävässä roolissa valvoessamme kiellettyjen eläinperäisten elintarvikkeiden matkustajatuontia. Valvonnan tavoitteena on pyrkiä estämään eläintautien leviämistä, ja tässä ruokakoirien tarkka työskentely on osoittautunut erittäin toimivaksi, kertoo Tullin valvontajohtaja Kari Marjamäki.
Ruokakoiran työssä törmää myös suomalaisittain harvinaisempiin lihatuotteisiin. Ricon erikoisempiin löytöihin kuuluvat esimerkiksi kamelin, pingviinin, delfiinin ja kamerunilaisen piikkisian liha. Elintarvikelöydösten sivutuotteena on lisäksi paljastunut mm. alkoholia ja lääkerikoksia sekä savukkeita, joiden veroseuraamukset ovat olleet kymmeniä tuhansia euroja.
Rico on tehokas ja rauhallinen työkaveri
6,5-vuotias labradorinnoutaja on Lindénin ensimmäinen tullikoira. Lindénillä itsellään on takanaan pitkä tulliura, jonka aikana kokemusta matkustaja- ja tavaravirtojen valvonnasta on karttunut niin satamasta kuin lentokentältä. Koiratyöpariaan Lindén kuvailee rauhalliseksi.
– Rico työskentelee eleettömästi ja turhia hötkyilemättä. Kun hommat on hoidettu ja saadaan palkkalelu suuhun, sitä esitellään ylpeänä. Se ei jää keneltäkään lentokentällä huomaamatta, Lindén kertoo. Rico on kentällä tunnettu ja pidetty työkaveri.
Ricon perheeseen kuuluu myös tällä hetkellä tullikoiraksi opiskeleva Noogie. Uusi koirakokelas saa harjoitella tulevaa työtään varten todellisen konkarin jalanjäljissä. Noogien on tarkoitus aloittaa ruokakoiran työt vuoden 2026 aikana.
Ruokakoirat tärkeässä roolissa eläintautien torjunnassa
Ruokakoirilla on tärkeä rooli eläintautien, erityisesti afrikkalaisen sikaruton leviämisen estämisessä. Afrikkalainen sikarutto voi levitä maasta toiseen muun muassa matkailijoiden kuljettamien lihatuotteiden mukana. Tauti ei tartu ihmiseen, mutta aiheuttaa suuren uhan eläinten hyvinvoinnille, Suomen sikataloudelle ja elintarvikeviennille. Siksi Ricon, sen ruokakoirakollegan Ainon ja tulevaisuudessa Noogien työ on erittäin merkityksellistä.
Afrikkalaista sikaruttoa ei ole toistaiseksi tavattu Suomessa, mutta sitä esiintyy monissa maissa myös Suomen lähialueilla, kuten Virossa. Sen lisäksi, että liha- ja maitotuotteiden matkustajatuonti EU:n ulkopuolelta on kielletty, on useissa EU-maissa rajoitusalueita, joilta sian- ja villisianlihaa sisältäviä tuotteita saa tuoda vain hyvin rajoitetusti.
Eläinperäisten elintarvikkeiden lisäksi Tulli kouluttaa koiria etsimään huumausaineita, savukkeita ja nuuskaa, käteistä rahaa, aseita ja räjähteitä. Tullikoirat ovat osa Tullin suunnitelmallista valvontatyötä yhteiskunnan turvaamiseksi. Niiden työ on tehokasta, ja löydökset johtavat usein rikostutkintoihin ja kielletyn tavaran haltuunottoihin Vuonna 2024 tullikoirat suorittivat noin 30 000 tarkastusta.
Suomen Kennelliitto palkitsee vuoden virkakoirat Koiramessuilla 6.12.2025.
Tiedotteen kuvat (kuvaaja: Jukka Pätynen / Koirakuvat.fi)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta p. 0295 527 150, viestinta@tulli.fi
Tulli – turvallisuutta ja kilpailukykyä yhteistyöllä
Olemme kansainvälisen kaupan, ulkomaanliikenteen ja logistiikan erityisasiantuntija. Arvioimme ulkomaanliikenteen uhkia ja tunnistamme sen riskit sekä suojaamme yhteiskuntaa. Varmistamme tasavertaiset kilpailuedellytykset ja sujuvat tullipalvelut. Olemme ainoa viranomainen, joka toimii kaikilla Suomen rajoilla ja valvoo rajat ylittävää liikennettä. Turvallisuus tulee meille ensin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
Tullin henkilöasiakkaan tuontitullauspalvelusta löytynyt tietoturvahaavoittuvuus, käyttökatko palvelussa jatkuu12.1.2026 18:00:57 EET | Tiedote
Tullin omassa tietoturva-auditoinnissa Henkilöasiakkaan tuontitullauspalvelusta löytyi tietoturvahaavoittuvuus, jonka vuoksi palvelu suljettiin perjantaina 9.1. klo 16.27. Tulli korjaa haavoittuvuutta ja tavoitteena on palauttaa palvelu käyttäjille mahdollisimman pian, arviolta tiistain 13.1. aikana.
Nikotiinipussien matkustajatuontia rajoitetaan8.1.2026 08:30:00 EET | Tiedote
1. helmikuuta alkaen matkailija voi tuoda nikotiinipusseja ulkomailta Suomeen matkaltaan enintään 1 000 grammaa. Lisäksi jo 1. tammikuuta alkaen nikotiinipusseja on saanut tuoda muista EU-maista ilman veroja enintään 1 000 grammaa. Nikotiinipussien nettitilaaminen on ollut kiellettyä jo elokuusta 2025 lähtien.
Tulli on päättänyt esiselvityksen Fitburg-aluksen miehistön epäillystä pakoterikoksesta7.1.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Tulli on saanut päätökseen mahdollisen pakoterikoksen esiselvityksen koskien kaapelirikosta epäiltyä Fitburg-alusta. Esiselvityksen tarkoituksena oli selvittää, onko syytä epäillä Fitburg-aluksen miehistön syyllistyneen törkeään pakoterikokseen, kun se toi pakotteiden alaisia terästuotteita Suomen aluevesille. Tullin selvityksen mukaan lastina olevat terästuotteet luokitellaan Venäjän pakotteiden alaisiksi tuotteiksi. Esiselvityksessä suoritettujen kuulustelujen perusteella alus on tullut Suomen aluevesille Suomen viranomaisten kehotuksesta, joten ei voida katsoa, että miehistö olisi tuonut terästuotteita tahallisesti Suomen aluevesille ja näin rikkonut pakotelainsäädäntöä. Tästä syystä Tulli ei käynnistä asiassa rikostutkintaa. Asiassa on konsultoitu myös apulaisvaltakunnansyyttäjää. Esiselvityksen päättämisen myötä Tulli lopettaa tavaran hallinnollisen pidättämisen sillä edellytyksellä, että lastina olevat terästuotteet viedään pois Suomesta. Tiedotteen kuvat
Tulli: Fitburg-aluksen lastina pakotteiden alaisia terästuotteita1.1.2026 11:51:49 EET | Tiedote
Keskiviikkona 31.12.2025 tapahtuneeseen kaapelirikkoon liittyen Fitburg-niminen rahtialus on pysäytetty Poliisin ja Rajavartiolaitoksen toimesta. Alkuselvittyjen jälkeen alus on tuotu satamaan 31.12.2025 illalla. Koska Fitburg ja sen miehistö ei ole tehnyt aluksesta ja siinä olevasta lastista laissa vaadittuja viranomaisilmoituksia, Tulli päätti suorittaa alukseen alustarkastuksen sen saavuttua satamaan.
Tulli pidätti kaapelirikosta epäillyn aluksen lastin ja tekee sille alustarkastuksen31.12.2025 18:56:43 EET | Tiedote
Tulli on pidättänyt Suomenlahden kaapelirikosta epäillyn Fitburg-aluksen lastin ja tekee laivalle satamassa alustarkastuksen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme