Lempäälän kunta

Pirkanmaan uusi vankila rakennetaan Lempäälään

26.11.2025 12:46:43 EET | Lempäälän kunta | Tiedote

Jaa

Oikeusministeriö on tehnyt päätöksen Pirkanmaan vankilan rakentamisesta Lempäälän kuntaan. Suljetun vankilan on tarkoitus valmistua vuosien 2031–2033 välillä. Vankipaikkoja uuteen vankilaan tulisi ensi vaiheessa noin sata.

Karttakuva uuden vankilan sijaintipaikasta.
Uusi vankila sijoittuu Lempäälään Hulikankulmaan.

Uusi vankila sijoittuu Marjamäen yritysalueelle Hulikankulman eteläosaan. Hankealue muodostuu kahdesta kunnan omistamasta kiinteistöstä, jotka ovat kooltaan yhteensä 39 hehtaaria. Alue sijaitsee erinomaisten liikenneyhteyksien päässä Tampere-Helsinki –moottoritien läheisyydessä. 

Vankilan rakennuttaa valtion liikelaitos Senaatti-kiinteistöt. Sijoittumispaikkaa koskeva kiinteistövaraussopimus tullee Lempäälän kunnanhallituksen käsittelyyn loppuvuoden aikana. 

Kunnanjohtaja Noora Pajarin mukaan Senaatti-kiinteistöt lähestyi kuntaa ja etsi kohteelle paikkaa hyvällä sijainnilla ja julkisten kulkuyhteyksien varrella.  

– Pystyimme tarjoamaan Senaatti-kiinteistölle useita vaihtoehtoja. Olemme tyytyväisiä, että pääsemme tekemään valtion kanssa yhteistyötä ja kantamaan yhteiskuntavastuuta varmistamalla valtion toimintoja. Lempäälä haluaa olla luotettava kumppani myös valtiolle, kunnanjohtaja Noora Pajari sanoo. 

Marjamäen yritysalueella on parhaillaan käynnissä yleiskaavan muutos. Asemakaavatyö käynnistetään hankkeen suunnittelun kanssa samanaikaisesti. 

Vankilahankkeen hankesuunnittelu etenee kaavoituksen kanssa vuosina 2026–2027. Suunnittelu- ja rakentamisvaihe ajoittuvat vuosille 2028–2033. 

Vankipaikkoja uuteen vankilaan tulisi ensi vaiheessa noin sata. Oikeusministeriön mukaan Pirkanmaan uusi vankila tuo alueelle kaivattuja suljettuja vankipaikkoja ja samalla myös työpaikkoja rikosseuraamusalan ammattilaisille. 

Lisätietoa: 

Kunnanjohtaja Noora Pajari
Lempäälän kunta
puh. 040 769 5259
noora.pajari@lempaala.fi
  
Yhdyskuntajohtaja Tiia Levonmaa
Lempäälän kunta
puh. 050 383 9608
tiia.levonmaa@lempaala.fi 

Yhteyshenkilöt

Linkit

Lempäälän kunta

Lempäälä on 25 000 asukkaan vetovoimainen ja kasvava kunta Tampereen kaupunkiseudulla. Sijaintimme Suomen kasvukäytävällä luo hyvän perustan kuntamme tulevaisuudelle.

Lempäälässä on tutkitusti hyvä asua, tehdä työtä ja yrittää. Tärkein tehtävämme on huolehtia kuntalaisten hyvinvoinnista kaikissa elämänkaaren vaiheissa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Lempäälän kunta

Lempääläisessä päiväkodissa vaaratilanne lepohetken jälkeen18.9.2026 11:30:00 EEST | Tiedote

Lempääläisessä päiväkoti Kuokkalankulmassa sattui torstaina 17.9.2026 lepohetken jälkeen vaaratilanne, jossa lapsi putosi kaappisängyn nostamisen yhteydessä yläsängystä sängyn ja seinän väliseen tilaan. Tilanne johtui siitä, että työntekijä ei ollut havainnut paksun peiton alle kääriytynyttä lasta ennen sängyn nostamista. Putoamisen seurauksena lapselle aiheutui haava huuleen. Muuta fyysistä vahinkoa lapselle ei tullut. Tapahtuma selvitettiin välittömästi yhdessä lapsen huoltajien, tilanteessa mukana olleiden työntekijöiden sekä varhaiskasvatusyksikön johtajan kanssa. Selvityksessä todettiin, että tilanteessa ei ollut täysin toimittu voimassa olevien turvallisuusohjeiden mukaisesti. Lepohuoneen ohjeistuksessa edellytetään, että ennen sängyn nostamista varmistetaan, ettei sängyssä ole lasta. Tapahtuneen vuoksi lepohuoneen turvallisuusohjeistusta tarkennetaan ja käytäntöjä käydään henkilöstön kanssa läpi vastaavien tilanteiden ehkäisemiseksi. Lisäksi arvioidaan mahdollisia muita toimenpi

Tubettaja Niilo22 valittiin Vuoden Lempoksi Lempäälässä9.9.2026 19:00:00 EEST | Tiedote

Vuoden Lempoksi 2026 on valittu lempääläinen tubettaja Niilo22, oikealta nimeltään Mikael Kosola. Vuoden Lempo -työryhmä oli yksimielinen päättäessään valinnasta. Työryhmä painotti erityisesti sitä, että hän on tehnyt Lempäälää tunnetuksi vuosien ajan omalla persoonallisella tavallaan. Kosola on ollut tunnettu tubettaja jo vuodesta 2008. YouTubessa hänellä on seuraajia yli 100 000 ja videoilla yli 90 miljoonaa katselukertaa. Persoonana hän on nostanut esille koulukiusaamisen haittoja ja näyttänyt esimerkkiä, kuinka vaikeuksistakin huolimatta ihminen voi pärjätä eikä esimerkiksi lukihäiriötä tarvitse hävetä. Mikael Kosola on hyvin otettu saamastaan kunnianosoituksesta. Kosola kiittää kaikkia lempääläisiä. ”Lempäälä on rauhallinen paikka asua ja liikkua”, toteaa tuore Vuoden Lempo 2026. "Niilo22 on tunnettu aitoudestaan ja häneen on helppo samaistua. Moni seuraaja näkee Niilo22:ssa ihmisen, joka ei peittele vaikeuksiaan, vaan niistä huolimatta jatkaa eteenpäin. Hän nostaa julkaisuissaan

Saikantalo valmistui Lempäälässä – avautuu käyttöön Asuntomessuilla22.4.2026 09:07:51 EEST | Tiedote

Lempäälän kunnan rakennushanke, varhaiskasvatukselle ja perusopetukselle rakennettu Saikantalo on valmistunut. Rakennushankkeen päättymisen jälkeen rakennuksessa alkavat irtokalustetoimitukset sekä tilojen varustelu. Kesällä Saikantalo toimii messukohteena sekä Asuntomessut Oy:n käytössä messuorganisaation toimistotiloina ja ravintolatoimitsijan käytössä. Saikan koulu ja päiväkoti Saikka aloittavat toimintansa tiloissa 17.8.2026.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye