Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Partanen: SDP veisi yrittäjältä yli tonnin vuodessa

25.11.2025 17:30:01 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Jaa

SDP:n julkaisemassa vaihtoehtobudjetissa yrittäjän kukkarosta viedään yli tonni vuodessa. Eduskunnan riippumattoman tietopalvelun mukaan SDP:n vaihtoehtobudjetti kahmaisee yrittäjiltä 1099 euroa vuodessa Orpon hallituksen verrattuna.

Karoliina Partanen
Karoliina Partanen Kimmo Falck

SDP julkaisi oman vaihtoehtobudjettinsa vuodelle 2026. Eduskunnan tietopalvelun laskelma paljastaa kuitenkin karun seurauksen yritäjille: yrittäjien tulot laskisivat SDP:n vaihtoehdossa yli tuhannella eurolla vuodessa verrattuna Orpon hallituksen esitykseen.

Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partasen mukaan erotus kertoo selkeästi kahdesta hyvin erilaisesta linjasta suomalaisen yrittäjyyden tulevaisuudelle.

"SDP:n vaihtoehto rokottaa suoraan yrittäjän kukkaroa. Yli tuhannen euron vuosittainen lovi on monelle pienyrittäjälle ratkaiseva. Tämä ei ole oikea suunta maalle, joka tarvitsee lisää yrittäjiä ja investointeja", Partanen sanoo.

Partanen kiinnittää huomiota kokonaisuuteen, jossa SDP:n esittää arvonlisäverovelvollisuuden alarajan nostoa ja pk-yritysten verotuksen kiristämistä.

”SDP antaisi yhdellä kädellä kolmisenkymmentä miljoonaa, mutta ottaisi toisella lähes kymmenkertaisen summan veronkiristyksillä. Yritysverotuksen kiristäminen on parhaimpia keinoja talouskasvun tukahduttamiseen”, Partanen sanoo.

Orpon hallitus puolestaan vahvistaa työnteon ja yrittämisen kannustimia sekä parantaa yrittäjien toimintaedellytyksiä vaikeassa taloustilanteessa.

"Suomi ei nouse kiristämällä yrittäjien toimeentuloa, vaan vahvistamalla sitä. Meidän linjamme on selkeä: riskiä kantavia yrittäjiä tulee palkita, ei rangaista”, Partanen sanoo.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Partanen: Vain vahva yhteiskunta voi pitää huolta heikoimmista myös tulevaisuudessa15.4.2026 14:31:47 EEST | Tiedote

Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen muistutti välikysymyskeskustelussa siitä, että kestävä ja vahvistuva työllisyys ovat ainoa pysyvä keino köyhyyden torjumiseen. Äärimmäisen vaikean maailmantilanteen keskellä hallitus on tehnyt lukuisia määrätietoisia toimenpiteitä haavoittuvimmassa asemassa olevien ja hyvinvointiyhteiskunnan tulevaisuuden turvaamiseksi.

Kokoomuksen Sirén: Unkarin vaalitulos on voitto demokratialle14.4.2026 11:01:32 EEST | Tiedote

Unkarissa käytiin sunnuntaina 12.4. parlamenttivaalit. Oppositiojohtaja ja EPP:n europarlamentaarikko Péter Magyarin johtaman Tisza-puolueen vaalivoitto päätti Viktor Orbánin 16 vuotta kestäneen pääministerikauden. Suuren valiokunnan puheenjohtaja Saara-Sofia Sirén (kok.) on iloinen Unkarin vaalituloksesta demokratian voittona, mutta muistuttaa, ettei EU:n päätöksenteko voi olla riippuvainen yksittäisistä vaaleista.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye