Kutsu toimittajawebinaariin: Koulut kallistuvat, oppilaat vähenevät – mitä nyt tapahtuu?
26.11.2025 10:02:18 EET | FCG Finnish Consulting Group | Kutsu
Tervetuloa toimittajatilaisuuteen 3.12.2025 kello 8.30-9.30 Teamsissa.

Suomalainen kouluverkko on murroksessa: oppilaat vähenevät, kouluja suljetaan ja kustannukset nousevat.
Mitä tämä tarkoittaa kuntatalouksille ja koulutuksen tulevaisuudelle?
FCG:n Teams-toimittajatilaisuudessa esittelemme tuoreimmat vertailutiedot perusopetuksesta ja lukiokoulutuksesta:
- Oppilasmäärien kehitys 2015–2024
- Kouluverkkomuutokset – mitä on tapahtunut ja miksi
- Kustannuskehitys kuntakokoluokittain ja toiminnoittain, erityisesti vuosina 2023–2024
- Katsomme lukujen taakse: mitkä tekijät selittävät viime vuosien muutokset ja mitä ne merkitsevät käytännössä?
Tilaisuuden puhujina ovat Erikka Saastamoinen ja Raila Oksanen. Aikaa on myös kysymyksille.
Toimittajatilaisuus 3.12.2025 kello 8.30-9.30 Teamsissa.
Ilmoittaudu tämän linkin kautta!
Yhteyshenkilöt
Jukka Harjunen
Puh:0400200003jukka.harjunen@reachfinland.fiLinkit
Tietoa julkaisijasta
FCG Finnish Consulting Group on suomalainen suunnittelu- ja konsultointialan yritys. Tavoitteenamme on ratkaista ratkaisematon ja kehittää paremmaksi palaset, joista rakentuu hyvä elämä. Uniikki ymmärrys tulevasta syntyy ihmisistämme, asiakkaistamme ja teknologiasta. Tietoon pohjautuva suunnittelu ja vastuullisuuden edelläkävijyys kasvattavat ratkaisukykyämme ja auttavat meitä luomaan parempaa elämää Suomessa ja maailmalla. Päivittäisessä työssämme konsultoimme, koulutamme ja tuotamme ratkaisuja kestävän tulevaisuuden rakentamiseksi.
Olemme asiantuntijoita esimerkiksi kuntatalouden, sote-palveluiden ja hyvinvointialueiden kehittämisen, rakennetun ympäristön ja uusiutuvan energian saralla.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta FCG Finnish Consulting Group
Tuoreet PYLL-luvut paljastavat: Naisten itsemurhista johtuneet menetetyt elinvuodet kääntyneet huolestuttavaan kasvuun22.5.2026 07:59:00 EEST | Tiedote
Alkoholi, huumeet ja itsemurhat ovat edelleen suurimmat syyt ennenaikaisiin kuolemiin Suomessa. Vuosittain maassamme menetetään noin 230 000 ennenaikaista elinvuotta, joista noin 170 000 olisi vältettävissä. Tämän arvioidaan maksavan Suomelle noin seitsemän miljardia euroa vuodessa.
Asiantuntija: Datakeskushankkeet ovat osa Suomen talouden ja energiajärjestelmän murrosta18.5.2026 12:47:25 EEST | Tiedote
FCG:n puhtaan siirtymän tiimipäällikkö Mikko Laukkanen arvioi, että Suomella on mahdollisuus yhdistää puhdas sähkö, vahva sähköverkko ja digitaalinen infrastruktuuri tavalla, joka voi synnyttää seuraavan teollisen kasvuvaiheen.
Maahanmuuttaneet alttiimpia muuttamaan maan sisällä, pysyvän oleskeluluvan puute vaikeuttaa juurtumista21.4.2026 12:07:49 EEST | Tiedote
MDI toteutti tänä keväänä selvityksen, jossa koottiin tietoa maahanmuuttaneiden muutoista maan sisällä. Selvityksen tilastollinen tarkastelu osoittaa, että Uusimaa on muuttokohteena maahanmuuttajille keskeinen kaikkialla Suomessa. Kyselyyn vastanneista selvä enemmistö haluaisi jäädä Suomeen, mutta ilman pysyvää oleskelulupaa oma asema koetaan epävarmaksi.
Mika Suokas FCG:n rakentaminen-liiketoiminnan liiketoimintajohtajan varahenkilöksi2.4.2026 08:37:08 EEST | Tiedote
FCG Rakennettu Ympäristö Oy on nimittänyt energia-tiimin tiimipäällikkönä toimivan Mika Suokkaan Rakentaminen-liiketoiminnan liiketoimintajohtajan Eveliina Kavanderin varahenkilöksi.
Kaksi nimitystä johdon konsultoinnissa – FCG tarjoaa tutut palvelut uudistuneella rakenteella9.3.2026 10:41:39 EET | Tiedote
Uudistuneessa organisaatiossa on nyt tehty kaksi uutta sisäistä nimitystä: Emmi Savola erityisasiantuntijaksi ja Santeri Lajunen johtavaksi konsultiksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme