Finnvera Oyj

Finnvera jatkaa mikroyritysten lainaa ja avaa lainahaun myös aloittaville yrityksille helmikuussa 2026

Jaa

Finnvera avaa uudelleen hakuun lainan mikroyritysten kasvuhankkeisiin. Haku käynnistyy helmikuussa ja lainaa voi hakea heinäkuun 2026 loppuun saakka. Selvitykset maaliskuussa 2025 päättyneestä mikroyritysten lainapilotista ovat valmistuneet, ja niiden perusteella erityisesti kasvu- ja kansainvälistymishakuisilla sekä pienimmillä, alle 4 henkilön yrityksillä ja nuorimmilla, enintään 5 vuotta toimineilla mikroyrityksillä on vaikeuksia saada pankkirahoitusta kasvun vaatimiin toimenpiteisiin. Rahoitusvaikeudet koskevat myös juuri aloittaneita yrityksiä. Jotta uudistavien ja kannattavien ideoiden kasvupotentiaali ei jäisi rahoituksesta kiinni, Finnveran lainaa voivat hakea nyt myös yritykset, joilla ei vielä ole ensimmäistä tilinpäätöstä takanaan. Lainalla Finnvera täydentää rahoitusmarkkinaa.

""
Mikroyritykset luovat jo nyt sata miljardia liikevaihtoa vuodessa, mutta luku voisi olla selvästi suurempi, jos kasvu saa tarvittavaa rahoitusta.

Finnvera myönsi mikroyritysten kasvuhankkeisiin lainaa kuuden kuukauden määräaikaisessa pilotissa. Lokakuun 2024 alusta maaliskuun 2025 loppuun lainaa myönnettiin yhteensä 20 miljoonaa euroa noin 440 yritykselle. Valtion taloudellinen tutkimuskeskus, VATT, selvitti pilotin perusteella lainarahoituksen kohdentumista ja seurasi mm. lainaa saaneiden yritysten liikevaihdon ja henkilöstömäärän kehittymistä. Alustavien tulosten perusteella lainaa saaneiden yritysten liikevaihto on noussut selkeästi kasvu-uralle ja yritykset ovat palkanneet uusia työntekijöitä.

− Vaikutusten arviointi perustuu vasta lyhyen ajan tuloksiin, mutta laina näyttää selvästi vauhdittaneen pienten yritysten kasvua. Lainapilottimme johtopäätökset osoittavat, että markkinassa on katvealue, johon markkinaehtoinen rahoitus ei helposti ulotu. Suomella ei ole varaa ohittaa tätä kasvupotentiaalia, ja siksi haluamme varmistaa mikroyritysten kasvun ja alkavien yritysten rahoituksen. Täydennämme tältä osin rahoitusmarkkinaa. Käynnistynyt keskustelu yritysten rahoituksen saatavuudesta on ollut tervetullut osoitus siitä, että rahoitusmarkkinan toimintamekanismeja on hyvä pohtia aika ajoin, sanoo Finnveran liiketoimintajohtaja Juha Ketola.

Finnveran tekemän kyselyn mukaan noin 40 prosentilla Finnveran lainaa saaneista yrityksistä jokin suunniteltu hanke oli siirtynyt tai toteutus vaikeutunut rahoituksen puuttuessa viimeisten 12 kuukauden aikana. Yrityksistä 10 prosentilla hanke oli jäänyt kokonaan toteuttamatta. Kasvu- ja kansainvälistymishakuisilla yrityksillä rahoituksen puute vaikeutti vielä enemmän kasvutoimien toteuttamista.

Lainahakemukset arvioidaan tarkasti, edellytyksenä rahoituksen haku ensin kaupalliselta rahoittajalta

Helmikuussa avautuva lainahaku edellyttää, että yritys on hakenut rahoitusta pankista tai muulta kaupalliselta rahoittajalta mutta ei ole sitä saanut ja että yrityksellä on kattava suunnitelma kannattavasta liiketoiminnasta. Yrityksen vastuuhenkilöillä ei voi olla maksuhäiriöitä. Lainan enimmäismäärä on jatkossakin 50 000 euroa. Aiemmassa lainapilotissa Finnverasta lainaa saaneet mikroyritykset eivät voi hakea lainaa toista kertaa.

− Arvioimme lainahakemukset tarkasti, ja etenkin alkavien yritysten osalta tarvitsemme liiketoimintasuunnitelman ja laskelmat. Jos yrityksellä on suunnitelma kannattavasta liiketoiminnasta ja kasvusta, joka jäisi toteutumatta ilman rahoitusta, Finnveran laina mikroyrityksille voi olla vaihtoehto. Näemme, että Suomen talous on kääntymässä kasvuun ja piristyvä suhdanne toivon mukaan helpottaa rahoituksen saatavuutta ensi vuoden aikana. Uskomme, että puolen vuoden hakuaika on riittävä silta täydentämään rahoitusmarkkinaa, Ketola sanoo.

Mikroyritysten liikevaihto sata miljardia vuodessa − luku voisi olla selvästi suurempi, jos kasvu saa rahoitusta

Kaiken kaikkiaan pk-yrityskentässä rahoituksen saatavuus on kohtalaisella tasolla lukuun ottamatta kaikkein pienimpiä ja nuorimpia yrityksiä. Finnveran, Suomen Yrittäjien ja työ- ja elinkeinoministeriön Pk-yritysbarometrissa syksyllä 2025 reilusti yli puolella rahoitusta tarvinneista yksinyrittäjistä ja yli 40 prosentilla muista mikroyrityksistä oli vaikeuksia saada lainaa pankista. Rahoituksen saatavuus on kiristynyt vuodesta 2021 lähtien. Finnveran pääekonomistin Mauri Kotamäen mukaan tämä näkyi pienimpien, nuorimpien ja kansainvälistyvien yritysten osalta myös Finnveran maaliskuussa 2025 päättyneessä lainapilotissa. Yksi pilotin tavoitteista oli kartoittaa haasteita mikroyritysten rahoituksen saatavuudessa.

− Mikroyritykset luovat jo nyt sata miljardia liikevaihtoa vuodessa, mutta luku voisi olla selvästi suurempi, jos kasvu saa tarvittavaa rahoitusta. Puolessa vuodessa myönnetyllä 20 miljoonalla eurolla saavutetut lyhyen ajan työllisyys- ja liikevaihtovaikutukset ovat selvästi plussalla. Merkillepantavaa on myös, että pystyimme myöntämään rahoitusta yrityksille, joista osa ei olisi sitä muualta hakenut tai saanut. Suomen talouskasvun kannalta on todella valitettavaa, jos pienten yritysten hyvät kasvutoimet jäävät toteutumatta, Kotamäki sanoo.

Lisätiedot:

Juha Ketola, liiketoimintajohtaja, pk- ja midcap -yritykset, Finnvera puh. 029 460 2658

Mauri Kotamäki, pääekonomisti, Finnvera, puh. 029 460 2878

Tutustu mikroyritysten lainapilotin selvityksiin:
Onko mikroyritysten lainansaanti tarpeettoman vaikeaa? Finnveran mikroyrityslainapilotin arviointi (PDF)

Finnveran mikroyrityslainan tilastoliite (XLSX)

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Juha Ketola, liiketoimintajohtaja, pk- ja midcap -yritykset, Finnvera puh. 029 460 2658

Mauri Kotamäki, pääekonomisti, Finnvera, puh. 029 460 2878

Kuvat

Finnvera Juha Ketola.
FInnveran liiketoimintajohtaja Juha Ketola.
Lataa
Finnvera Mauri Kotamäki.
Finnveran pääekonomisti Mauri Kotamäki.
Lataa

Liitteet

Tietoja julkaisijasta

Finnvera tarjoaa rahoitusta yritystoiminnan alkuun, kasvuun ja kansainvälistymiseen sekä viennin riskeiltä suojautumiseen. Vahvistamme suomalaisten yritysten toimintaedellytyksiä ja kilpailukykyä tarjoamalla lainoja, takauksia ja vienninrahoituspalveluja. Finnvera jakaa rahoitukseen sisältyvää riskiä muiden rahoittajien kanssa. Finnvera on valtion omistama erityisrahoittaja ja Suomen vientitakuulaitos Export Credit Agency (ECA). www.finnvera.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Finnvera Oyj

Finnveraa ohjaava lainsäädäntö uudistui – Uusi laki mahdollistaa joustavan ja nopean reagoinnin toimintaympäristön muutoksiin30.12.2025 14:46:35 EET | Tiedote

Uusi laki valtion erityisrahoitustoiminnasta ja sen järjestämisestä, eli Finnvera-laki tulee voimaan vuoden 2026 alusta. Uusi puitemainen laki kumoaa kymmenen Finnveran toimintaa sääntelevää lakia ja mahdollistaa joustavan reagoinnin Finnveran toimintaympäristön muutoksiin, jolloin rahoitustoimintaa voidaan jatkossa kehittää nopeasti vastaamaan yritysten rahoitustilanteita. Finnveran tämänhetkiset tuotteet, palvelut ja mahdollisuudet vauhdittaa pk- ja midcap-yritysten sekä vientiyritysten kasvua säilyvät ja vahvistuvat entisestään.

Suomen talouskasvu hakee uutta vauhtia, mutta yritysten investoinneille paras hetki on nyt – Mallia voi ottaa “epäreilusta vertailukohteesta” Ruotsista tai kotimaassa Lapista29.12.2025 07:15:00 EET | Tiedote

Suomen talous hakee vuoteen 2026 vauhtia muiden euromaiden takaa. Talouskasvun vajoaminen hyvän alkuvuoden jälkeen selvästi miinukselle vuoden kolmannella neljänneksellä oli pettymys, mutta epävarmuudesta huolimatta optimismi on perusteltua, sanoo Finnveran pääekonomisti Mauri Kotamäki. Yritysten kannalta käsillä on vuosikymmenen paras hetki investoida, kun inflaatio- ja korkonäkymät ovat vakaat, työvoimaa on saatavilla ja kun yhä suurempi joukko yrityksistä on velattomia ja taloudellisesti vahvoja. Investointien ja yksityisen kulutuksen käynnistyminen ovat ratkaisevia tekijöitä, että Suomi pääsee kiinni ennustettuun kasvuun. Ruotsin investointiasteella suomalaiset yritykset olisivat investoineet 2000-luvun aikana 100 miljardia euroa nykyistä enemmän, Kotamäki laskee. Suomessa on yksi alue, joka kulkee investoinneissa vastavirtaan: Lappi.

Finnvera Euroopan investointirahaston osakkaaksi – ”Pyrimme vaikuttamaan, että EU-rahoitus kohdistuu Suomen talouden ja kasvun kannalta parhaalla tavalla”28.11.2025 13:16:26 EET | Tiedote

Finnvera liittyy Euroopan investointirahaston (EIR) osakkaaksi ja aiempaa tiiviimmin osaksi erityisesti pk-yrityksille suunnattua EU-rahoituskenttää. Omistajuuden kautta Finnvera haluaa edistää EIR:ssä aktiivisesti koko Suomen ja suomalaisen rahoitussektorin asiaa, niin pankkien kuin pääomasijoittajienkin eduksi.

Rahoitus & kasvu -katsaus: Venäjän-viennin loppu osui pahiten pieniin yrityksiin, suurilla viejillä valmiudet muutoksiin paremmat – Voiko Ukraina korvata Venäjän-vientimarkkinan?20.11.2025 14:02:20 EET | Tiedote

Venäjän-viennin loppuminen kolahti suhteellisesti eniten pieniin yrityksiin ja niihin, joille Venäjä oli pääasiallinen vientimarkkina. Iso kuva työllisyyden, liikevaihdon ja viennin osalta on kuitenkin se, että Venäjälle ennen sotaa tavaroita vieneet yritykset eivät näytä kärsineen taloudellisia tappioita juuri muita vientiyrityksiä enempää. Vaikuttaa siltä, että yritykset ovat löytäneet uusia korvaavia markkinoita, mutta mahdollisesti kannattavuuden kustannuksella, sanoo Finnveran pääekonomisti Mauri Kotamäki Rahoitus & kasvu -katsauksessa. Entä voisiko vienti Ukrainaan korvata Venäjän-vientiä? Ennen vuotta 2022 viennin toimialarakenne maihin oli varsin samankaltaista, vaikka viennin mittakaava oli hyvin erilainen. Tällä hetkellä sotatila rajoittaa laajamittaista vientiä Ukrainaan, mutta jälleenrakennus avaa markkinoita myös uusille investointitarpeille ja aloille.

Jäänmurtajatilaus voi toimia talouskasvun hyvän kierteen käynnistäjänä – Suomalainen laivanrakennus- ja jäänmurtajateknologia historiallisella tavalla maailman huomioon10.10.2025 12:21:20 EEST | Tiedote

Yhdysvaltain ja Suomen välinen jäänmurtajasopimus voi osaltaan käynnistää kasvun positiivisen kierteen Suomen talouteen. Tilausten saama kansainvälinen näkyvyys, investoinnit ja työllisyysvaikutukset kotimaassa nostattavat positiivisia odotuksia tulevaisuuteen ja aktivoivat yrityksiä, mikä toimii positiivisena ulkoisena shokkina Suomen taloudelle. Kasvupotentiaalin kannalta on olennaista, että meriteollisuus ja laivanrakennus ovat korkean teknologian aloja, joiden tuottama kotimainen arvonlisä on erittäin korkea ja joka tuo kasvua laajan alihankkijaverkoston kautta. Moni palanen Suomen taloudessa puoltaa tällä hetkellä investointien käynnistämistä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye