Hoida Kela-asiat ajoissa ennen joulua – pyhät vaikuttavat maksupäiviin
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi).
Joulun ja vuodenvaihteen pyhät tuovat muutoksia Kelan asiakaspalvelun aukioloaikoihin sekä etuuksien hakemisen ja maksamisen aikatauluihin. Lähes kaikki Kela-asiat voi hoitaa OmaKelassa.
Kela-asiointi kannattaa hoitaa hyvissä ajoin ennen joulua, sillä vuodenvaihde on Kelassa kiireistä aikaa ja pyhinä palvelupisteet sekä puhelinpalvelu ovat kiinni. Uudenvuodenaattona asiakaspalvelu on avoinna klo 13:een asti ja toimeentulotuen päivystys klo 16:een asti. Joulun vuoksi työttömyystuen ilmoitus- ja maksupäivät aikaistuvat. Joulukuun toimeentulotuki ehtii tilille ennen joulua, jos hakemus ja liitteet on toimitettu viimeistään 10.12.2025.
Sujuvin tapa hoitaa Kela-asiat on OmaKelassa, jossa voi hakea tukia, toimittaa liitteitä sekä tarkistaa hakemusten tilanteen ja maksupäivät. Kelan chattirobotti neuvoo tukien hakemisessa ympäri vuorokauden osoitteessa www.kela.fi ja OmaKelassa.
Asiakaspalvelu kiinni pyhinä – uudenvuodenaattona rajoitettu aukiolo
Kelan puhelinpalvelu, OmaKelan chatti-asiakaspalvelu ja palvelupisteet ovat kiinni jouluna 24.–26.12., uudenvuodenpäivänä 1.1. sekä loppiaisena 6.1.
Uudenvuodenaattona 31.12. OmaKelan chatti neuvoo klo 12–13, puhelinpalvelu palvelee klo 9–13 ja toimeentulotuen puhelinpäivystys klo 16:een asti. Palvelunumerot löytyvät osoitteesta www.kela.fi/soita-kelaan.
Uudenvuodenaattona avoinna olevat palvelupisteet sulkeutuvat viimeistään klo 13, mutta osa päivystää kiireellisen toimeentulotuen tarvitsijoita varten klo 16:een asti. Päivystävät palvelupisteet ovat: Helsinki (Kamppi), Joensuu, Jyväskylä, Kajaani, Kuopio, Lahti, Lappeenranta, Oulu, Tampere, Turku ja Vaasa.
Kaikkien palvelupisteiden aukioloajat ja osoitteet voi tarkistaa osoitteesta www.kela.fi/palvelupisteet.
Vammaisten tulkkauspalvelun joulun ja vuodenvaihteen aukioloajat löytyvät osoitteesta www.kela.fi/vammaisten-tulkkauspalvelu-yhteystiedot.
Saamenkieliseen asiakaspalveluun voit jättää yhteydenottopyynnön osoitteeseen saame@kela.fi. Lisätietoja aukioloajoista löytyy osoitteesta www.kela.fi/saame.
Työttömyyspäivien ilmoittaminen ja maksupäivät muuttuvat
Joulu aikaistaa työttömyysajan ilmoituspäiviä ja työttömyystuen maksupäiviä. Näet OmaKelasta tai saamastasi ilmoituslomakkeesta päivän, jolloin voit jättää oman ilmoituksesi.
Jos työttömyysajan ilmoituksen jakso päättyy 19.–23.12.2025
- ilmoituksen voi palauttaa 19.12.2025
- rahat ovat tilillä aikaisintaan 23.12.2025.
Jos työttömyysajan ilmoituksen jakso päättyy 24.12.2025
- ilmoituksen voi palauttaa 22.12.2025
- rahat ovat tilillä aikaisintaan 29.12.2025.
Jos työttömyysajan ilmoituksen jakso päättyy 25.12.2025
- ilmoituksen voi palauttaa 23.12.2025
- rahat ovat tilillä aikaisintaan 30.12.2025.
Ilmoitus kannattaa tehdä OmaKelassa jo palautuspäivän aamuna, jotta se ehditään käsitellä mahdollisimman pian.
Hae toimeentulotukea ajoissa
Toimeentulotuen viimeinen maksupäivä ennen joulua on 23.12.2025. Tuki ehtii tilille ennen joulua, jos hakemus ja tarvittavat liitteet on toimitettu Kelaan viimeistään 10.12.2025.
Kiireellisissä tilanteissa, kuten äkillisessä tarpeessa saada maksusitoumus lääkkeisiin tai ruokaan, voi ottaa yhteyttä Kelan palvelunumeroon 020 692 207 tai asioida palvelupisteessä.
Kelan aukioloaikojen ulkopuolella kiireellisissä tilanteissa voi olla yhteydessä hyvinvointialueen sosiaalipalveluun, joka voi harkintansa mukaan myöntää ehkäisevää toimeentulotukea. Äkillisessä kriisitilanteessa joulunpyhien aikaan voi olla yhteydessä hyvinvointialueen sosiaalipäivystykseen. Yhteystiedot voi tarkistaa Suomi.fi-palvelusta hakemalla sosiaali- ja kriisipäivystys osoitteessa www.suomi.fi/kartta.
Muutoksia tukiin vuonna 2026
Useisiin Kelan maksamiin tukiin on tulossa muutoksia vuoden 2026 alussa. Osa muutoksista on jo hyväksytty eduskunnassa, osa on vielä käsittelyssä. Ajantasaiset tiedot määristä ja ehdoista löytyvät osoitteesta www.kela.fi/muutokset.
Verokorttia ei tarvitse toimittaa Kelaan
Kela saa vuoden 2026 ennakonpidätystiedot suoraan Verohallinnolta, joten verokorttia ei tarvitse lähettää Kelaan. Jos haluaa muuttaa veroprosenttia, voi uuden verokortin tilata OmaVerossa.
Toivotamme asiakkaillemme hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta 2026!
Lue lisää
Asioi OmaKelassa
Soita puhelinpalveluun
Kysy chattirobotilta
Yhteyshenkilöt
Kelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.
Puh:020 634 7745viestinta@kela.fiKansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA
Så här betjänar FPA arbetsgivarkunder mellan jul och trettondag1.12.2025 08:45:00 EET | Pressmeddelande
FPA:s telefontjänster för arbetsgivare är öppna som vanligt under vardagarna mellan jul och trettondag. På nyårsafton stängs tjänsterna undantagsvis senast kl. 13. Många FPA-ärenden kan skötas i e-tjänsterna för arbetsgivare.
Näin Kela palvelee työnantaja-asiakkaita joulun ja loppiaisen välisenä aikana1.12.2025 08:45:00 EET | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Kelan puhelinpalvelut ovat normaalisti auki joulun ja loppiaisen välisinä arkipäivinä. Poikkeuksena on uudenvuodenaatto, jolloin palvelut menevät kiinni viimeistään klo 13. Monia Kela-asioita voi hoitaa työnantajien asiointipalveluissa.
FPA:s fullmäktige hörde generaldirektör Lasse Lehtonen27.11.2025 10:08:32 EET | Pressmeddelande
FPA:s fullmäktige hörde FPA:s generaldirektör Lasse Lehtonen med anledning av hans senaste offentliga uttalanden och ledningssituationen inom FPA. Under mötet diskuterades också de riktlinjer som medför minskat distansarbete och som träder i kraft i början av året.
Kelan valtuutetut kuulivat pääjohtaja Lasse Lehtosta27.11.2025 10:08:32 EET | Tiedote
Kelan valtuutetut kuulivat Kelan pääjohtaja Lasse Lehtosta hänen viimeaikaisista julkisista ulostuloistaan ja Kelan johtamistilanteesta. Keskustelua käytiin myös lähityön lisäämiseen liittyvistä linjauksista, jotka tulevat voimaan alkuvuonna.
Kutsu mediatilaisuuteen 27.11.: Mira Nieminen vastaa median kysymyksiin26.11.2025 12:54:06 EET | Kutsu
Kelan valtuutettujen puheenjohtaja Mira Nieminen vastaa median kysymyksiin valtuutettujen kokouksen jälkeen 27.11. Teams-kokouksessa. Nieminen ei kommentoi asiaa ennen kokousta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme