Tampereen yliopisto

Väitös: Perheen sisäisiä henkirikoksia voidaan ennaltaehkäistä

Jaa

TtM Marianne Ellilän väitöstutkimus osoittaa, että suomalaisiin perheen sisäisiin henkirikoksiin liittyy taustatekijöitä ja niitä voidaan ennaltaehkäistä. Ellilä kuvasi kolmen eri aineiston kautta tutkimuksessaan perheen sisäisten henkirikosten taustatekijöitä ja ennaltaehkäisyä. Äitiys- ja lastenneuvoloiden terveydenhoitajien näkemykset, henkirikosten uhrien läheisten kokemukset ja tekijöiden mielentilatutkimukset antoivat arvokasta tietoa aiheesta.

Henkilö seisoo metalliverkkoa vasten, pukeutuneena mustaan puseroon.
Marianne Ellilä (Kuva: Laura Sandström).

Suomessa on surmattu 58 alle 15-vuotiasta lasta vuosina 2009–2022 eli keskimäärin 4 lasta vuosittain. Vain neljän lapsen kohdalla surmaajana oli joku muu kuin perheenjäsen. Samalla ajanjaksolla aikuisista surmattiin 257, kun tekijä oli uhrin puoliso, entinen puoliso, seurustelukumppani tai entinen seurustelukumppani. Suomessa tapahtuu eniten parisuhdesurmia koko Pohjoismaissa. Lähisuhdeväkivalta oli yksi perheen sisäisten henkirikosten taustatekijä. Suomessa lähisuhdeväkivalta on yleistä ja se on lisääntynyt. 

– Perheen sisäiset henkirikokset aiheuttavat kärsimystä läheisille, mutta myös koko yhteiskunnassa. Suomi on sitoutunut YK:n lapsen oikeuksien sopimukseen lasten suojelemiseksi ja Istanbulin sopimukseen lähisuhdeväkivallan estämiseksi. Tarvitsemme yhteiskunnassa toimia lähisuhdeväkivallan ja lasten kaltoinkohtelun estämiseksi, jotka pahimmillaan voivat johtaa perheen sisäisiin henkirikoksiin, Marianne Ellilä toteaa.

Aiempaa tutkimusta äitiys- ja lastenneuvolan terveydenhoitajien ja uhrien läheisten näkökulmasta ei ole tehty Suomessa. Myös tekijöiden mielentilatutkimusten aineistot antoivat syvällistä tietoa laadullisella tutkimusotteella.

Perheen sisäisten henkirikosten taustatekijät ja ennaltaehkäisy

Ellilän tutkimuksen mukaan perheen sisäisten henkirikosten taustatekijöitä olivat tekijöiden lapsuudessa ja nuoruudessa tapahtunut kaltoinkohtelu, mielenterveydenhäiriöt, päihteiden käyttäminen ja niihin liittyvät sairaudet sekä aikuisten välinen lähisuhdeväkivalta. Taustalla oli myös lasten kaltoinkohtelua, vaikeutunutta erotilannetta ja sosioekonomisia ongelmia perheessä. Lisäksi taustalla oli tunteiden ja ajattelun vaikeuksia sekä avun järjestämisen vaikeutta. Perheen sisäisten henkirikosten kannalta kaikkein keskeisintä on avun oikea-aikainen saaminen, lasten suojeleminen ja lähisuhdeväkivallan ehkäisy.

– Ammattilaisia tulee kouluttaa tunnistamaan perheen sisäisten henkirikosten taustatekijöitä ja puuttumaan ammatillisesti niihin. On tärkeää lisätä ammattilaisten poikkihallinnollista yhteistyötä sekä varmistaa tiedon siirron välittyminen viranomaisten välillä perheiden auttamiseksi. Perheitä täytyy auttaa kokonaisvaltaisesti ja katkaista ylisukupolvinen huono-osaisuuden kierre. Olisi tärkeää, että ammattilaiset eivät vaihtuisi ja Suomessa tulisi myös harkita perhelääkärimallia, jotta luottamuksellinen suhde asiakkaaseen voi syntyä, Ellilä toteaa.

Väitöstilaisuus perjantaina 12. joulukuuta

TtM Marianne Ellilän terveystieteiden alaan kuuluva väitöskirja  Suomalaisten perheen sisäisten henkirikosten taustatekijät ja ennaltaehkäisy tarkastetaan julkisesti Tampereen yliopiston yhteiskuntatieteiden tiedekunnassa perjantaina 12.12.2025 klo 12 alkaen. Paikkana on Tampereen yliopiston Arvo-rakennuksen auditoriossa F 115 (Arvo Ylpön katu 34, Tampere). Vastaväittäjänä toimii dosentti Lauri Kuosmanen Itä-Suomen yliopistosta. Kustoksena toimii dosentti Anna Liisa Aho Tampereen yliopistosta.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Marianne Ellillä
marianne.ellila@tuni.fi

Linkit

Tampereen yliopisto kytkee yhteen tekniikan, terveyden ja yhteiskunnan tutkimuksen ja koulutuksen. Teemme kumppaniemme kanssa yhteistyötä, joka perustuu vahvuusalueillemme sekä uudenlaisille tieteenalojen yhdistelmille ja niiden soveltamisosaamiselle. Luomme ratkaisuja ilmastonmuutokseen, luontoympäristön turvaamiseen sekä yhteiskuntien hyvinvoinnin ja kestävyyden rakentamiseen. Yliopistossa on 22 000 opiskelijaa ja henkilöstöä yli 4 000. Rakennamme yhdessä kestävää maailmaa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tampereen yliopisto

Tutkimus ohjaa eurooppalaisia kaupunkeja tarkastelemaan saasteita sosiaalisesta näkökulmasta21.1.2026 12:00:00 EET | Tiedote

Tampereen yliopiston johtama kansainvälinen ATMOPOLIS-hanke yhdistää eurooppalaiset kansalaiset, tutkijat ja viranomaiset tutkimaan ilmansaasteita ja melua sosiaalisesta näkökulmasta. Hankkeessa tutkijat kehittävät integroidun työkalun, joka hyödyntää kansalaistiedettä ja auttaa kaupunkeja arvioimaan päästövähennystoimien terveys-, ilmasto- ja kustannusvaikutuksia.

Tampereen yliopisto alkaa kouluttaa Tampereen kaupungin lastenhoitajia varhaiskasvatuksen opettajiksi20.1.2026 08:45:00 EET | Tiedote

Tampereen yliopisto on solminut Tampereen kaupungin kanssa sopimuksen tilauskoulutuksesta, jonka aikana yliopisto kouluttaa 20 kaupungin lastenhoitajaa varhaiskasvatuksen opettajiksi. Uuden tilauskoulutuksen avulla vastataan kovaan kysyntään varhaiskasvatuksen opettajista. Koulutuksen rahoittaa opetus- ja kulttuuriministeriö. Tampereen kaupunki tukee opiskelua mahdollistamalla palkallisia opintopäiviä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye