Suomalaiset kannattavat laajasti miljonääriveroa
3.12.2025 09:01:57 EET | Vasemmistoliitto | Tiedote
Tuoreen mielipidetiedustelun mukaan suomalaisten tuki niin sanotulle miljonääriverolle on vahvaa. Peräti 75 prosenttia suomalaisista suhtautuu veroon myönteisesti.

Kyselyn teki Verian vasemmistoliiton toimeksiannosta. Kysely tehtiin puoluebarometrin yhteydessä tänä syksynä ja kysymykseen vastasi 1263 suomalaista.
Vastaajilta kysyttiin pitäisikö niin kutsuttu miljonäärivero ottaa uudelleen käyttöön sosiaali- ja terveyspalveluiden rahoituksen turvaamiseksi. 50% vastaajista oli sitä mieltä, että ehdottomasti pitäisi, ja 25% sanoi, että todennäköisesti pitäisi.
– Tulos osoittaa, että suomalaiset haluaisivat mieluummin verottaa suuria varallisuuksia kuin päästää elintärkeät palvelut kriisiytymään, vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela sanoo.
Vasemmistoliitto on esittänyt miljonääriveroa osana omaa vaihtoehtobudjettiaan yhtenä osaratkaisuna valtiontalouden tasapainottamiseen oikeudenmukaisesti.
– Kaikkein varakkaimpien tulisi osallistua nykyistä enemmän yhteisiin talkoisiin, jotta saamme pidettyä terveyskeskukset auki ja hoitojonot kurissa, Koskela sanoo.
Yllättävä tulos on, että miljonääriverolla on laajaa kannatusta myös hallituspuolueiden äänestäjien keskuudessa. Esimerkiksi kokoomuksen äänestäjistä 55 prosenttia ja perussuomalaisten äänestäjistä 57 prosenttia pitää veroa joko ehdottomasti tai todennäköisesti tarpeellisena.
Vasemmistoliiton mallissa miljonäärivero kohdistuisi yli miljoonan euron nettovarallisuuteen, johon ei lasketa mukaan omaa käytössä olevaa asuntoa. Koskela korostaa esityksen maltillisuutta.
– Olen ihmeissäni, että muut puolueet eivät ole tarttuneet näin maltilliseen ehdotukseen, vaikka se on huomattavasti loivempi kuin vuonna 2006 lakkautettu varallisuusvero, Koskela sanoo.
Vasemmistoliiton äänestäjistä tuki esitykselle on vankinta: 91 prosenttia puolueen kannattajista on veron käyttöönoton puolella. Koskelan mukaan nyt on kyse arvovalinnasta.
– Halutaanko leikata elintärkeistä palveluista vai kerätäänkö tuloja sieltä, missä maksukykyä on eniten? Suomalaiset ovat selvästi jälkimmäisen vaihtoehdon puolella, Koskela sanoo.
Liitteenä Verianin puoluebarometrin yhteydessä tekemän miljonääriverokyselyn tulokset.
Yhteyshenkilöt
Minja Koskelakansanedustaja, vasemmistoliiton puheenjohtaja
Puh:050 549 9632minja.koskela@eduskunta.fiLiitteet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto
Pia Lohikoski: Kansallisarkiston supistukset uhkaavat historiantutkimuksen edellytyksiä koko maassa2.4.2026 13:00:54 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Pia Lohikoski vaatii kirjallisessa kysymyksessään tiede- ja kulttuuriministeriltä toimia suomalaisen historiantutkimuksen laadun turvaamiseksi.
Vasemmistoliitolta välikysymys köyhyydestä ja elinkustannusten kasvusta Orpon ja Purran hallitukselle31.3.2026 10:00:39 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä aikoo jättää Orpon ja Purran hallitukselle välikysymyksen syvenevästä köyhyyskriisistä ja elinkustannusten kasvusta.
Mai Kivelä: Maa- ja metsätalousministeriö on kertaheitolla romuttamassa pohjoisten havumetsien suojelun27.3.2026 13:24:52 EET | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja Mai Kivelä jätti ympäristöministerille kirjallisen kysymyksen koskien maa- ja metsätalousministeriön esitystä boreaalisten luonnonmetsien määritelmän muuttamiseksi. Määritelmämuutoksen myötä suojeltavien boreaalisten luonnonmetsien määrä putoaisi jopa 65 prosentilla.
Veronika Honkasalo: On skandaali, jos Yhdysvallat käyttää Ukrainalle tarkoitettuja puolustustarvikkeita omaan sotaansa Lähi-idässä27.3.2026 11:50:17 EET | Tiedote
Washington Post uutisoi 26.3.2026, että Yhdysvallat harkitsee PURL‑aloitteen kautta Ukrainalle tilattujen ilmatorjuntasohjusjärjestelmien ohjaamista Lähi-idän käyttöön Yhdysvaltojen hyökkäyssodassa Irania vastaan. Vasemmistoliiton kansanedustaja ja ulkoasiainvaliokunnan jäsen Veronika Honkasalo vaatii Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittista johtoa selvittämään asian viipymättä.
Johannes Yrttiaho: Hankintalaki murentaa kuntien itsehallintoa – Toiset ovat itsehallinnollisempia kuin toiset26.3.2026 13:34:25 EET | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho jätti yhdessä keskustan ja SDP:n edustajien kanssa eriävän mielipiteen perustuslakivaliokunnan lausuntoon hankintalain muutoksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme