Oma Häme

Oman terveystiimin digipolku otetaan käyttöön vaiheittain Janakkalasta alkaen

9.12.2025 10:15:30 EET | Oma Häme | Uutinen

Jaa
Logo, jossa on kompassi ja teksti "Digipolut".

Oma Häme ottaa uuden, OmaTerveys-tiimin, digipolun käyttöön vaiheittain 10. joulukuuta alkaen. Kokeilu aloitetaan Janakkalasta. Ensimmäisessä vaiheessa digipolku koskee niitä janakkalalaisia, joille on määritelty oma lääkäri. Janakkalan pilotin jälkeen digipolkua laajennetaan muillekin terveysasemille. 

Digipolun kautta asiakas tavoittaa sujuvasti viestitse oman terveysasemansa ja tiiminsä sekä saa tarvittaessa ammattilaisilta ohjausta ja neuvontaa terveyteen liittyen. Digipolun kautta voi asioida kiireettömissä asioissa. Viesteihin vastataan 3-5 arkipäivän kuluessa. 

Digipolku on käytettävissä Oma Häme -sovelluksella tai kirjautumalla asiointipalveluun osoitteessa omahame.fi. Digipolku näkyy asiakkaalle Oma Häme -sovelluksessa nimellä OmaTerveys-tiimi.  

Jos asiakas tarvitsee kiireellisemmin vastauksen, hän voi soittaa omalle terveysasemalle omalle tiimilleen. Päivystyksellisissä asioissa on otettava yhteyttä numeroon 116 117 ja hätätilanteessa 112. 

Oma Häme kehittää jatkuvasti uusia digipolkuja eri käyttäjäryhmien tarpeisiin. Asiakkaat ovat antaneet digipoluista positiivista palautetta, erityisesti niiden helppokäyttöisyyden ja selkeyden vuoksi. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Oma Häme

Assin ensimmäinen muuttoviikko takana – Vanajaveden osastot 1–3 siirtyneet uusiin tiloihin27.2.2026 17:15:28 EET | Tiedote

Ahveniston sairaalan eli Assin käyttöönotto etenee suunnitellusti vahvistetun muuttoaikataulun mukaisesti. Ensimmäinen muuttoviikko on nyt takana, ja Assiin on siirtynyt kokonaisuudessaan Vanajaveden osastot 1, 2 ja 3. Vanajaveden osastot muuttivat uusiin tiloihin vaiheittain viikon aikana. Muutot toteutettiin hallitusti ja potilasturvallisuus varmistaen, jotta hoito jatkui keskeytyksettä koko siirtymän ajan. Jokaisen muuttavan asiakkaan omaiset tai läheiset kontaktoitiin henkilökohtaisesti puhelimitse ennen muuttoa, ja heille kerrottiin siirtymisestä edeltävänä päivänä. Näin varmistettiin, että myös läheiset pysyivät ajan tasalla ja siirtymä koettiin turvallisena. – Ensimmäinen muuttoviikko on sujunut suunnitelmien mukaisesti. Olemme erittäin tyytyväisiä siihen, miten hallitusti ja turvallisesti siirtyminen on toteutunut. Henkilöstö on tehnyt upeaa työtä, ja potilaiden hoito on jatkunut keskeytyksettä jokaisella osastolla, osastopalvelujen tulosaluejohtaja Terhi Mäntymaa toteaa. – Pot

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye