Verenluovuttajia tarvitaan turvaamaan joulun ajan verihuoltoa
10.12.2025 07:05:00 EET | SPR Veripalvelu | Tiedote
Veripalvelu kutsuu tällä hetkellä luovuttajia varaamaan aikoja etukäteen jouluviikolle, sillä sairaaloissa tarvitaan verivalmisteita joulun ja uuden vuoden ympärillä. Verivalmisteiden toimitusten kannalta etenkin jouluaattoa edeltävät päivät ja tapaninpäivä ovat kriittisen tärkeitä.

Jouluviikolla Veripalvelun toimipisteet ovat avoinna 22.–23.12. sekä tapaninpäivänä 26.12. Näinä päivinä järjestetään myös verenluovutustilaisuuksia ympäri Suomen.
”Toivomme näille päiville runsaasti ajanvarauksia. Ennakoimalla varmistamme, että jokainen potilas saa tarvitsemansa verivalmisteet”, painottaa verenluovutuksen johtaja Johanna Castrén Veripalvelusta.
Perinteisesti verenluovuttajat ovat olleet aktiivisia joulun aikaan, ja monella on tapana antaa silloin oma “lahjansa” potilaille. Tänä vuonna joulun seutu on Veripalvelulle erityisen haastava, koska arkipäiviä on vain vähän joulun ympärillä. Verivalmisteiden säilyvyysajat ovat melko lyhyet, eikä niitä voida varastoida pitkiksi ajoiksi etukäteen. Esimerkiksi trombosyytti- eli verihiutalevalmisteet säilyvät enintään viikon.
Varaa aika tai poikkea käymään - myös lähipiirin kannustaminen tärkeää
Vuoden 2024 tilastot kertovat, että sairaalat valmistautuivat joulunpyhiin huolellisesti ja tilasivat verivalmisteita runsaasti jo hyvissä ajoin ennen joulua. Viime vuonna joulua edeltävällä viikolla Veripalvelu toimitti sairaaloihin lähes 3200 punasoluvalmistetta ja yli 500 trombosyytti- eli verihiutalevalmistetta. Jouluviikolla toimitukset olivat hieman pienemmät: vajaa 2000 punasolu- ja yli 400 trombosyyttivalmistetta.
Tavallisena viikkona punasoluvalmisteita toimitetaan terveydenhuollon käyttöön 2800–3000 ja trombosyyttejä 500–600.
Verivalmisteita on oltava aina saatavilla, esimerkiksi suuronnettomuuksien varalta.
”On tärkeää, että moni kävisi joulun ja uuden vuoden ympärillä ojentamassa kätensä. Ja jos juuri nyt ei voi itse luovuttaa, myös lähipiirin kannustamisesta on iso apu”, Johanna Castrén muistuttaa.
Veripalvelulla on kiinteät toimipisteet kymmenellä paikkakunnalla ja niiden lisäksi eri paikkakunnilla järjestetään joka arkipäivä verenluovutustilaisuuksia. Pääkaupunkiseudulla voi verta luovuttaa myös verenluovutusbussissa.
Aukioloaikamme, liikkuvan tilaisuudet ja ajanvaraus löytyvät osoitteesta: https://www.veripalvelu.fi/ajanvaraus/
Joulunajan aukioloajat 2025
- 23.12. klo 10–17
- 24.12. jouluaatto: Suljettu
- 25.12. joulupäivä: Suljettu
- 26.12. tapaninpäivä:
klo 10–17 Jyväskylä, Lahti, Oulu, Sanomatalo, Seinäjoki, Turku, Vantaa
klo 11–18 Espoo, Tampere
Verenluovutustilaisuudet 26.12.:
klo 12–16 Siilinjärvi, Seurakuntatalo
klo 12-17 Riihimäki, Kirkkopuiston seurakuntakoti
- 31. joulukuuta uudenvuodenaatto:
toimipisteet avoinna klo 10–17, paitsi Seinäjoki, joka järjestää verenluovutustilaisuuden Tuurissa Keskisen kyläkaupassa klo 12–16.
- 1. tammikuuta uudenvuodenpäivä: Suljettu
- 6. tammikuuta loppiainen: Suljettu
Veripalvelu kiittää lämpimästi kaikkia verenluovuttajia kuluneesta vuodesta ja toivottaa rauhallista joulua sekä onnellista uutta vuotta!
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sanna KettunenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 29 300 1916sanna.kettunen@veripalvelu.fiLinkit
Suomen Punaisen Ristin Veripalvelu vastaa koko Suomen verivalmistehuollosta ja sitä tukevista laboratoriopalveluista. Keräämme verta vapaaehtoisilta luovuttajilta potilaiden tarpeita vastaavasti. Teemme terveydenhuollolle myös esimerkiksi kantasolujen ja elinten siirtoja tukevia palveluita sekä uusissa soluterapiahoidoissa käytettäviä valmisteita. Toimimme alamme tutkimuslaitoksena. Veripalvelu on voittoa tavoittelematon organisaatio.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SPR Veripalvelu
Näin yksi verikoe raskauden aikana suojaa vauvaa Suomessa13.8.2026 11:01:03 EEST | Tiedote
Kaikkien Suomessa raskaana olevien veriryhmä ja mahdolliset veriryhmävasta-aineet tutkitaan keskitetysti Suomen Punaisen Ristin Veripalvelussa. Seulontaohjelma koskee vuosittain noin 50 000 raskaana olevaa. Sen tavoitteena on ennaltaehkäistä sikiön ja vastasyntyneen hemolyyttinen tauti ja tunnistaa ne raskaudet, missä tarvitaan hoitoa.
Lähelle ihmisiä ja arkea – Verenluovutusbussissa jo 10 000 luovutusta4.8.2026 09:38:36 EEST | Tiedote
Pääkaupunkiseudulla kiertävä Verenluovutusbussissa on luovutettu jo 10 000 kertaa. Verenluovutusbussi tuo verenluovutuksen lähelle arkea ja tarjoaa ainutlaatuisen luovutusympäristön.
Verivalmisteiden käyttö ei kesällä vähene – yhden viikonlopun aikana voidaan tarvita jopa 800 verivalmistetta21.7.2026 11:13:38 EEST | Tiedote
Kesälomat vähentävät verenluovutusta, mutta verivalmisteiden tarve sairaaloissa pysyy ennallaan. Veripalvelu toimittaa sairaaloihin yhden viikonlopun aikana jopa 500–600 punasolu- ja 150–200 verihiutalevalmistetta. Tällä hetkellä tarvetta on erityisesti negatiivisten veriryhmien luovuttajista, joita Veripalvelu kutsuu nyt tehostetusti. Kaikkia veriryhmiä tarvitaan kuitenkin päivittäin.
Ulkomaanmatka voi estää verenluovutuksen väliaikaisesti – tarkista rajoitukset ajoissa29.6.2026 08:11:33 EEST | Tiedote
Verenluovuttajia tarvitaan ympäri vuoden, myös kesällä, jolloin monen arki rytmittyy lomien mukaan. Ulkomaanmatka voi kuitenkin estää verenluovutuksen jopa kuukaudeksi Länsi-Niilin viruksen epidemiakauden vuoksi.
Suomen verihuolto perustuu vapaaehtoisiin luovuttajiin - Maailman verenluovuttajien päivää vietetään 14.6.11.6.2026 09:03:19 EEST | Tiedote
Maailman verenluovuttajien päivänä 14.6. kiitetään vapaaehtoisia verenluovuttajia heidän korvaamattomasta roolistaan potilaiden hoidossa. Suomen huoltovarmuus ei synny vain varastoista ja järjestelmistä, vaan ihmisistä, jotka auttavat toisiaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme