SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen: ”Katsokaa, orava!” huutaa Purra leikatessaan köyhimpien suomalaisten toimeentuloa
10.12.2025 09:00:32 EET | SDP | Tiedote
Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää toimeentulotukeen uusia rajoituksia maahanmuuttajille. Purran avaus, jota hän ei ole saamassa eteenpäin edes Orpon hallituksessa, on pelkkä yritys hämätä suomalaisia samaan aikaan, kun eduskunta käsittelee tähän mennessä rajuinta pienituloisiin kohdistuvaa leikkausta. Hallitus jatkaa myös epäonnistunutta politiikkaansa ja poistaa suojaosat nyt toimeentulotuesta, sanoo SDP:n Matias Mäkynen.

Tiistaina 9.12.2025 ensimmäisessä käsittelyssä täysistunnossa ollut lakimuutos kohdistuu kaikista heikoimmassa asemassa oleviin suomalaisiin. Muutos leikkaa mekaanisesti toimeentulotuen perusosaa 18 €/kk yksinasuvalta ihmiseltä ja 15 €/kk yksinhuoltajalta sekä rajaa terveysmenoja, joita toimeentulotuessa huomioidaan. Kaikista rajuinta on, että jatkossa toimeentulotuen perusosaa voidaan leikata jopa 50 %. Myös aiempia 40 % ja 20 % leikkureita tullaan lakimuutoksen myötä käyttämään aiempaa enemmän.
Lakimuutoksesta kärsivät todellakin kaikista heikoimmassa asemassa olevat suomalaiset. Leikkurin myötä toimeentulotuki voi tippua yksinasuvalla vain 289 euroon kuukaudessa. Leikkurin kohteena tulevat olemaan ennen kaikkea terveysongelmista kärsivät henkilöt, joita sanktiot vain painavat syvemmälle syrjään yhteiskunnasta. Mitään palveluita heidän työllistymisensä tukemiseksi hallitus ei ole lisäämässä, vaan leikkaa niin työllisyys- kuin sosiaali- ja terveyspalveluista. Kyse ei ole enää perustuslain mukaisesta vähimmäistoimeentulon turvaavasta tasosta, vaan puhtaasta ulossulkemisesta.
Riikka Purra lupasi ennen eduskuntavaaleja, että pienituloisilta leikkaaminen ei heille käy. Nyt, kun lapsiperheköyhyys on räjähtämässä käsiin jo aiempien leikkausten myötä, Purra runnoo läpi kaikista heikoimmassa asemassa oleville ja köyhimmille leikkaukset, jotka vievät heiltä mahdollisuudet ihmisarvoiseen elämään.
Vastauksena näille ihmisille ja toisistaan välittäville suomalaisille Purra osoittaa jälleen maahanmuuttajia ja yrittää asettaa pienituloiset toisiaan vastaan. Tämä on vastuutonta ja ihmisvihamielistä politiikkaa. Tältä näyttää, kun kokoomuksen inho pienituloisia kohtaan yhdistyy perussuomaisten maahanmuuttajapelkoon.
Suomalaiset eivät tätä hämäystä niele. Me emme hyväksy, että kaikista heikoimmassa asemassa olevilta leikataan kerta toisensa jälkeen samalla, kun suurituloisille on tarjolla pelkkiä veronalennuksia.
Yhteyshenkilöt
Matias MäkynenSDP:s vice ordförande, riksdagsledamot
Puh:040 509 4409matias.makynen@riksdagen.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n puoluekokousaloitteissa vaaditaan reilumpaa työelämää28.2.2026 09:20:00 EET | Tiedote
SDP:n puoluekokoukselle jätetyissä aloitteissa korostuu vahvasti SDP:n jäsenistön halu reilumpaan politiikkaan etenkin työelämää, sosiaali- ja terveydenhuoltoa sekä sosiaaliturvaa koskevissa kysymyksissä. Puoluekokoukselle jätettiin määräaikaan mennessä yhteensä 538 aloitetta.
Suomen ja Ruotsin sosialidemokraatit haluavat vahvistaa Itämeren alueen turvallisuutta27.2.2026 16:51:41 EET | Tiedote
Suomen ja Ruotsin sosialidemokraatit ovat pitäneet Helsingissä viime vuonna perustetun ruotsalais-suomalaisen turvallisuuskomitean toisen kokouksen. Tapaamisen aiheena oli Itämeren alueen turvallisuuden vahvistaminen.
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman: Kehysriihi testaa hallituspuolueiden sitoutumisen parlamentaariseen velkajarrusopuun25.2.2026 14:34:24 EET | Tiedote
SDP:n Lindtman painotti valtiopäivien avauskeskustelussa, että tuleva kehysriihi ratkaisee, ovatko hallituspuolueet aidosti sitoutuneet juuri solmittuun parlamentaariseen velkajarrusopuun.
SDP:n Niina Malm: Hallituksen EU-vaikuttamisen tulos on karmea mahalasku19.2.2026 09:24:31 EET | Tiedote
Euroopan komissio julkisti eilen suunnitelman EU:n itäisten raja-alueiden tukemiseksi. Luvassa on lainarahaa, mutta ei uutta suoraa tukea. Lopputulos on Orpon hallitukselta nolo epäonnistuminen, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Kokoomuksella pitäisi olla selkärankaa puolustaa päätöksiään ilman sumutusyrityksiä14.2.2026 12:04:27 EET | Tiedote
Kokoomus on korostanut viestinnässään tällä viikolla keväällä valmisteltavaa tasa-arvolain uudistusta. Tämä on tietoinen keino väistää keskustelua kokoomukselle vaikeasta aiheesta: hallitus heikentää työntekijän asemaa ja samalla lisää raskaussyrjintää.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme