Suuren valiokunnan sd-edustajat: Suomi ei saa hyväksyä yritysvastuusääntelyn vesittämistä
10.12.2025 15:38:02 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Suuren valiokunnan sd-edustajat, vihreät ja vasemmisto jättivät eriävän mielipiteen Omnibus I -paketin valiokuntakäsittelyssä. Paketilla muutetaan jo aiemmin hyväksyttyä lainsäädäntöä liittyen kestävyysraportointiin, yritysvastuuseen ja hiilirajamekanismiin, perusteluna on ollut tavoite vähentää yritysten hallinnollista taakkaa. Suomen ei tule hyväksyä muutoksia, jotka dramaattisesti heikentäisivät sääntelyn alkuperäisiä tavoitteita, toteavat suuren valiokunnan sd-edustajat.

Yritysvastuusääntely hyväksyttiin viime parlamenttikauden lopulla ja yritysvastuudirektiivi astui voimaan heinäkuussa 2024. Direktiivi asettaa suurille yrityksille velvollisuuden ottaa ihmisoikeudet ja ympäristö huomioon koko toimitusketjun osalta ja perustuu YK:n ja OECD:n vastuullisuusstandardeihin.
Lainsäädännön yksinkertaistaminen ja yritysten hallinnollisen taakan vähentäminen ovat kannatettavia tavoitteita, mutta ehdotetut muutokset vesittävät lainsäädännön alkuperäistä tavoitetta ihmisoikeus- ja ympäristöriskien tarkastelusta koko toimintaketjun osalta.
— Hallinnollisen taakan vähentämisen sijaan näin radikaali vesittäminen romuttaa järjestelmän, johon vastuullisimmat yritykset ovat jo valmistautuneet, SDP:n edustajat huomioivat.
Suomi, toimiessaan vuonna 2019 EU-puheenjohtajamaana, oli aktiivinen yritysvastuun saattamisessa EU-agendalle. Euroopan laajuinen yritysvastuusääntely on suomalaisten yritysten etu ja toive.
— Yritysvastuu ja kestävyysraportointi ovat suomalaisten yritysten suhteellinen kilpailuetu, joka nyt menetetään, kun hyvitetään niitä maita ja yrityksiä, jotka eivät toimeenpanneet direktiiviä säädetyssä ajassa, sd-edustajat toteavat.
Nykylainsäädännön soveltamisalan kaventaminen tarkoittaisi sääntelyn kohdentumista olennaisesti vähäisempään joukkoon yrityksiä. Voimassa olevan sääntelyn piiriin kuuluu kestävyysraportointidirektiivin osalta Suomessa noin 1300 yritystä ja yritysvastuudirektiivin osalta noin 130 yritystä. Neuvoston ja parlamentin kannan mukaisesti yritysten määrä laskisi kestävyysraportoinnin osalta noin 130 tai 90 yritykseen ja yritysvastuudirektiivin osalta noin 30 yritykseen.
Aikataulun kiireellisyys on herättänyt kysymyksiä. Suuri valiokunta linjasi eduskunnan kannasta tilanteessa, jossa kolmikantaneuvottelut neuvoston, Euroopan parlamentin ja komission välillä oli käyty jo edellisenä päivänä 8.12.
Ryhmät pettyivät, että hallitus pyörsi aikaisemman kantansa ja meni niin lähelle parlamentin oikeistoryhmien muodostamaa kantaa, vastoin komission kantaa.
Yhteyshenkilöt
Helena MarttilaKansanedustaja
Puh:050 479 0935helena.marttila@eduskunta.fiMiapetra Kumpula-NatriKansanedustaja
Puh:0505113004Jani KokkoKansanedustajaSosialidemokraattinen eduskuntaryhmä
Puh:09 432 3172jani.kokko@eduskunta.fiMatias MäkynenKansanedustaja - riksdagsledamot
Puh:040 509 4409Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Aki Lindén: Jonot kasvavat ja hoitajia irtisanotaan – hallituksen sote-linjalla ei pääse hoitoon4.3.2026 14:43:22 EET | Tiedote
Pääministerin ilmoitus sosiaali- ja terveyspalveluista ei vastaa siihen, mikä suomalaisia arjessa huolettaa: pääseekö lääkäriin, saako hoitoa silloin kun sitä tarvitsee, saako ikäihminen hoivapaikan ja hoituuko hammassärky ajoissa.
SDP:n ryhmäpuhe pääministerin ilmoituksesta sosiaali- ja terveyspalveluista4.3.2026 14:21:33 EET | Tiedote
SDP:n ryhmäpuhe 4.3.2026 keskustelussa pääministerin ilmoituksesta sosiaali- ja terveyspalveluista. Puhujana kansanedustaja Aki Lindén. Muutokset puhuessa mahdollisia.
SDP:n Kiuru: Hallitus myöntää virheensä hyvinvointialueiden alijäämien kattamisen määräajoista3.3.2026 17:31:38 EET | Tiedote
Hallitus on päättänyt täydentää esitystään hyvinvointialueiden alijäämien kattamisen määräaikojen joustoista. Valtiovarainministeriön tuoreiden painelaskelmien mukaan kahden vuoden lisäaika ei riitä, vaan tarvitaan vielä lisää aikaa.
SDP:n Perholehto vaatii tehoa ilmastopolitiikan järjestelmään3.3.2026 14:22:14 EET | Tiedote
– Ilmastosuunnitelmia ei pidä laatia niiden itsensä vuoksi, vaan ohjaamaan todellisia päästövähennyksiä. Siksi ilmastopolitiikan suunnittelujärjestelmää on päivitettävä niin, että toimista valitaan aidosti kustannustehokkaimmat. Ideologiset valinnat on voitava erottaa entistä selkeämmin tietopohjaisesta virkamiesvalmistelusta. Yksi konkreettinen keino tähän olisi virkatyönä laadittava päästövähennystoimien kartoitus, johon voisi ottaa mallia valtiovarainministeriön meno- ja rakennekartoituksesta. Tätä on väläyttänyt myös Valtiotalouden tarkastusvirasto VTV, esittää SDP:n kansanedustaja ja ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja Pinja Perholehto.
SDP:n Paula Werning: Sekava FireFit-uudistus kuopattiin – hyvä päätös pelastustoimelle3.3.2026 08:55:09 EET | Tiedote
Sisäministeriö on vetänyt takaisin valmistelussa olleen mallin, joka olisi sitonut pelastustoimen kuntoluokat ja työmenetelmät tiukasti FireFit-testeihin. Esitys olisi lisännyt pakollisia testejä ja hallinnollista taakkaa ilman osoitusta turvallisuuden paranemisesta. SDP:n kansanedustaja ja Suomen Sopimuspalokuntien Liiton puheenjohtaja Paula Werning pitää ratkaisua oikeana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme