Hyvät sosiaaliset suhteet metsästäjien kesken edistävät kestävää riistanhoitoa
Uusi tutkimus paljastaa, että metsästysryhmien sisäinen sosiaalinen dynamiikka vaikuttaa merkittävästi siihen, kuinka hyvin metsästyssuosituksia noudatetaan Suomessa. Laajaan kyselyaineistoon perustuvat tulokset paljastavat, että toimiva päätöksenteko, vahva luottamus ja hyvä yhteistyö ryhmän sisällä lisäävät merkittävästi suositusten mukaisia metsästyspäätöksiä.

Kestävän hirvikannan ylläpito perustuu huolellisesti suunniteltuun, monitasoiseen ja joustavaan hallintajärjestelmään. Suunnitelmien toteutuminen edellyttää kuitenkin vahvaa tukea ruohonjuuritasolta eli metsästäjiltä. Tutkimus oli osa Laura Tuomisen Turun yliopistossa tehtyä väitöskirjaa, jossa tarkasteltiin hirvenmetsästysseurojen päätöksentekoa ja yhteistyötä sekä niiden vaikutusta metsästyssuositusten noudattamiseen. Tutkijat toteuttivat valtakunnallisen kyselytutkimuksen, johon osallistui yhteensä 4 729 metsästäjää eri puolilta Suomea.
- Tuloksemme osoittavat, että korkea sosiaalinen pääoma ei ole vain mukava lisä metsästysseuran toimintaan. Se on keskeinen osa kestävää hirvikannan hoitoa, sanoo tutkija Laura Tuominen Jyväskylän yliopistolta. Kun seurassa keskustellaan avoimesti ja päätökset koetaan oikeudenmukaisiksi, metsästäjät sitoutuvat herkemmin yhteisiin tavoitteisiin, jatkaa Tuominen.
Myös Suomen riistakeskuksessa tulokset nähdään tärkeinä.
- Hirvikannan hoito perustuu vahvasti paikallistuntemukseen ja metsästäjien omaan sitoutumiseen. Tutkimus korostaa, että yhteistyön laatu vaikuttaa suoraan siihen, kuinka hyvin metsästysseurat noudattavat suositeltuja käytäntöjä, sanoo Mikael Wikström Suomen riistakeskuksesta. Tämä on arvokasta tietoa, kun kehitämme uusia toimintamalleja ja koulutusta metsästysseuroille, jatkaa Wikström.
Metsästäjien verkostot ja luottamus avainasemassa hirvikannan hallinnassa
Hirvikannan hoito hyötyy toimenpiteistä, jotka tukevat metsästysseurojen sisäistä vuorovaikutusta, avointa neuvottelua ja yhteistä päätöksentekoa. Hyvin toimivat sosiaaliset suhteet voivat parantaa sekä suositusten noudattamista että seurojen toimintakykyä pitkällä aikavälillä.
- Tulokset myös viittaavat siihen, että jonkinlainen tasapaino uusien jäsenten sekä metsästysseurassa pitkään olleiden jäsenten välillä edesauttaa sen toimintaa, selventää Tuominen. Tämä voi liittyä uusien jäsenten innostukseen ja erilaisiin toimintatapoihin ja toisaalta taas pitkäaikaisten jäsenten siirtämään paikallistietoon ja -taitoon.
Tutkimuksen tulokset osoittavat, että sosiaalinen pääoma, kuten luottamus ja konfliktien ratkaisukyky, vaikuttavat kestävään hirvikannan hoitoon kaikilla tasoilla: metsästysseurojen sisällä, niiden välillä sekä metsästäjien ja päätöksentekijöiden välillä.
Artikkelin tiedot:
- Tuominen, L. S., M. Wikström, H. Helanterä, P. Karell, L. Rapeli, T. Vuorisalo, and J. E. Brommer. 2025. Positive social relationships in hunting groups are related to compliance with the higher-level moose management. Ecology and Society 30(4):36.
- DOI numero: https://doi.org/10.5751/ES-16249-300436
- Linkki tiedotteeseen: https://www.ecologyandsociety.org/vol30/iss4/art36
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Asiantuntija Laura Tuominen, laura.s.tuominen@jyu.fi, +358458616911
Elina LeskinenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 50 461 7880elina.leskinen@jyu.fiKuvat

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Väitös: Aivoaaltotallenteiden analysointi tekoälyn avulla auttaa Parkinsonin ja Alzheimerin tautien havaitsemisessa16.12.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Lyhyet ei-invasiiviset EEG-aivosähkökäyrätytkimukset ja niistä tehtävä tekoälyanalyysi voivat auttaa Parkinsonin ja Alzheimerin tautien varhaisemmassa ja tehokkaammassa havaitsemisessa. Mingliang Zhangin Jyväskylän yliopistossa tekemä väitöstutkimus osoittaa, että rutiininomainen EEG-tutkimus yhdistettynä tekoälyyn voi tarjota nopeita ja edullisia seulontavälineitä, tukea sairaaloita turvallisessa yhteistyössä datan jakamisen suhteen sekä tasoittaa tietä yksilöllisemmälle hoidolle ja paremmille hoitotuloksille.
Väitöstutkimus: kokonaisvaltainen addiktiokäsitys murtaa päihderiippuvuuden stigmaa15.12.2025 13:36:09 EET | Tiedote
YTM Piia Koivumäki tarkasteli väitöstutkimuksessaan addiktion ilmiötä Lauri Rauhalan filosofisen ihmiskäsityksen valossa. Käsitteellisessä tutkimuksessaan Koivumäki kehitti holistisen addiktiokäsityksen, jossa riippuvuus nähdään kehollisena ja koettuna sekä elämäntilanteissa ja elämänhistoriassa kehkeytyvänä kokonaisuutena. Tutkimus tarjoaa uuden näkökulman tarkastella päihderiippuvuutta.
Kiertotalous lupaa vihreää tulevaisuutta, mutta unohtaa sosiaalisen oikeudenmukaisuuden15.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Kiertotaloutta pidetään avainratkaisuna ilmasto- ja resurssikriisiin, mutta Kang Liun väitöstutkimuksen mukaan sen sosiaaliset vaikutukset jäävät usein varjoon. Tutkimus tuo esille uuden viitekehyksen, jossa sosiaalityö toimii talouden siirtymien aktiivisena muovaajana kohti sosiaalisesti ja ekologisesti kestävämpiä käytäntöjä.
Jyväskylän yliopisto ja Folkhälsan tiivistävät yhteistyötä ikääntymisen ja kansanterveyden tutkimuksessa15.12.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopisto ja Folkhälsan ovat solmineet määräaikaisen, kolmen vuoden sopimuksen, jonka tavoitteena on vahvistaa kansanterveyden ja ikääntymisen tutkimusta. Gerontologian ja kansanterveyden professori Mikaela von Bonsdorff on uusi Folkhälsanin tutkimuskeskuksen kansanterveystutkimuksen ohjelmajohtaja ja jatkaa professorin tehtävässään Jyväskylän yliopistossa. Yhteistyö vahvistaa tutkimuksen vaikuttavuutta Suomessa ja kansainvälisesti.
Jyväskylän yliopisto sai 500 000 euroa teollisuuden energiajärjestelmien kustannustehokkuuden ja päästöjen optimoinnin tutkimukseen12.12.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Suomen Akatemia myönsi informaatioteknologian tiedekunnan professori Kaisa Miettisen monitavoiteoptimoinnin tutkimusryhmälle 500 000 euron rahoituksen Teollisuuden energiajärjestelmät osana kestävää ilmastoneutraalia yhteiskuntaa -hankkeeseen. Hanke tutkii prosessiteollisuuden energiajärjestelmiä. Tarkoituksena on järjestelmien energia- ja kustannustehokkuuden sekä päästöjen optimointi. Hankkeessa tehdään yhteistyötä Aalto-yliopiston kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme