Kutsu medialle: Ilmatieteen laitos kertoo joulun sääennusteen
Joulu on jo ovella – mutta tuleeko eteläänkin vielä valkea joulu? Tervetuloa kuulemaan, millaisessa säässä joulua tänä vuonna vietetään.
Helsingin Kaisaniemessä on jouluaattoaamuna lumetonta keskimäärin joka kolmas vuosi, kun taas Sodankylässä lunta on ollut maassa jokaisena jouluaattona säähavaintoaseman mittaushistoriassa. Käykö näin tänäkin vuonna?
Ilmatieteen laitos tarjoaa viimeisimmät ennusteet joulunpyhille sekä katsauksen joulun säätilastoihin – lämpimimmistä ja lumisimmista jouluista aina kylmimpiin pakkaslukemiin.
Meteorologit Petteri Pyykkö ja Ville Siiskonen ovat linjoilla Teamsissa esittelemässä joulun sääennustetta ja säätilastoja sekä vastaamassa toimittajien kysymyksiin.
Aika: Maanantai 22.12.2025 klo 10.30‒11.10.
Paikka: Microsoft Teams -etäkokous
Ilmoittautuminen: Pe 19.12.2025 klo 14 mennessä osoitteeseen heli.sariola@fmi.fi. Ilmoittautuneille lähetetään Teams-linkki tilaisuuteen.
Lämpimästi tervetuloa mukaan!
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heli SariolaViestinnän erityisasiantuntija
Puh:029 539 2759heli.sariola@fmi.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Ilmatieteen laitos havainnoi ja tutkii ilmakehää, lähiavaruutta ja meriä. Lisäksi se tuottaa palveluita säästä, merestä, ilmastosta, ilmanlaadusta ja lähiavaruudesta yleisen turvallisuuden, elinkeinoelämän ja kansalaisten tarpeisiin. Osoitteessa ilmatieteenlaitos.fi voit tutustua meihin paremmin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ilmatieteen laitos
Kutsu medialle: Tule seuraamaan raskaan kaluston jarrutustestejä Pudasjärvelle – tutkimus parantaa talviliikenteen turvallisuutta13.1.2026 15:24:37 EET | Kutsu
Miten raskaan kaluston liikenneturvallisuutta voidaan parantaa liukkaissa ja vaihtelevissa talviolosuhteissa? Kutsumme toimittajat tutustumaan, miten raskaisiin ajoneuvoihin asennettu teknologia, tarkat paikalliset sääennusteet ja tienpinnan kitkan mittaaminen parantavat kaikkien tienkäyttäjien turvallisuutta.
Kireä pakkasjakso jatkuu Suomessa – Savukoskella mitattiin talven kylmin lukema8.1.2026 13:48:03 EET | Tiedote
Kireä pakkasjakso kestää vielä useita päiviä. Pakkasille ei näy loppua. Vähäistä sään lauhtumista on todennäköisesti näköpiirissä ensi viikon puolella.
Sään ääri-ilmiöt ovat yleistyneet arktisella alueella7.1.2026 21:00:00 EET | Tiedote
Sään ääri-ilmiöillä voi olla merkittävä vaikutus arktiseen luontoon, mutta niiden pitkän ajan muutoksia ei ole aiemmin ymmärretty kattavasti. Uuden tutkimuksen mukaan sään ääri-ilmiöt ovat yleistyneet selvästi viimeisten vuosikymmenien aikana arktisella alueella.
A new era of extreme weather events in the Arctic7.1.2026 21:00:00 EET | Press release
Extreme weather events can greatly affect Arctic nature, but long-term changes in these events have not previously been well understood. A new study shows that extreme weather events have become significantly more common in the Arctic over recent decades.
Vuosi 2025 oli Suomessa mittaushistorian toiseksi lämpimin2.1.2026 12:15:52 EET | Tiedote
Vuosi oli laajalti tavanomaista lämpimämpi. Maan itäosissa oli tavanomaista kuivempaa, kun taas lännessä ja pohjoisessa sademäärät olivat keskimääräistä suurempia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme