SDP EDUSKUNTA

SDP:n Paula Werning: Hallituksen on lopetettava sopimuspalokuntien näivettäminen

Jaa

SDP:n kansanedustaja Paula Werning vaatii sisäministeri Mari Rantasta ja hallitusta viipymättä turvaamaan sopimuspalokuntien toimintaedellytykset. Werningin mukaan hallituksen teot ovat räikeässä ristiriidassa sekä hallitusohjelman että sisäisen turvallisuuden selonteon kanssa.

Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP

Varsinais-Suomessa ja Etelä-Karjalassa on jo irtisanottu sopimuspalokuntien sopimuksia, ja vastaavanlaisia säästöpaineita on näkyvissä myös muilla hyvinvointialueilla. Kyse on rahallisesti hyvin pienistä, mutta sopimuspalokuntien toiminnan ja koko suomalaisen pelastustoimen kannalta erittäin suurista säästöistä.

– Sopimuspalokunnat ovat monella paikkakunnalla se ratkaiseva tekijä, jonka ansiosta apu saadaan ajoissa perille. Nyt hyvinvointialueet pakotetaan tekemään lyhytnäköisiä säästöjä, jotka heikentävät ihmisten turvallisuutta ja romuttavat sopimuspalokuntien toimintaedellytyksiä, kansanedustaja Werning sanoo.

Werning muistuttaa, että sopimuspalokuntien asema ja toimintakyky on kirjattu selkeästi sekä hallitusohjelmaan että valtioneuvoston tuoreeseen selontekoon sisäisestä turvallisuudesta.

– Hallitusohjelmassa todetaan sanatarkasti: ”Sopimuspalokuntien asema ja toimintakyky turvataan.” Lisäksi 11.9.2025 päivätyssä Valtioneuvoston selonteossa sisäisestä turvallisuudesta todetaan, että erityisesti sopimuspalokunnilla on merkittävä rooli ensivastetoimijoina ja pelastuspalvelujen tuottajina ja niiden toimintaedellytyksistä tulee huolehtia. Nyt kentällä tapahtuu aivan päinvastaista, Werning arvostelee.

Werning kertoo nostaneensa sopimuspalokuntien tilanteen esiin useaan otteeseen eduskunnassa yhdessä muiden kansanedustajien kanssa.

– Olen jo viime vuonna kysynyt asiasta sisäministeri Rantaselta. Silloinkin ministeri vastasi, että hallitusohjelman mukaisesti pelastajien koulutusmäärää lisätään ja sopimuspalokuntien asema ja toimintakyky turvataan. Tämän lupauksen kanssa nykyiset irtisanomiset ja säästöt eivät yksinkertaisesti ole yhteensopivia, Werning toteaa.

Werningin mielestä hallituksen on nyt tehtävä selvä pesäero puheiden ja tekojen välille ja ohjattava hyvinvointialueet turvaamaan sopimuspalokuntatoiminta.

– Jos sopimuspalokuntien tukeminen on tämän kaltaista kuin se nyt käytännössä on, voitteko lopettaa sen? On rehellisempää myöntää, ettei hallitus toteuta omia linjauksiaan, kuin jatkaa juhlapuheita samaan aikaan kun sopimuksia irtisanotaan ja toimintaedellytyksiä kavennetaan, kansanedustaja Werning sanoo.

Werning korostaa, että sopimuspalokunnat ovat olennainen osa suomalaista turvallisuusjärjestelmää, erityisesti harvaan asutuilla alueilla.

– Sopimuspalokunnat ovat turvallisuuden kivijalka monessa kunnassa. Niiden varassa ovat nopea ensivaste, pelastustoimi ja usein myös paikallisyhteisön kriisinkestävyys. Tätä kokonaisuutta ei voi eikä saa ajaa alas näennäisten säästöjen nimissä, Werning painottaa.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Hallituksen järjestörahoituksen leikkaaminen ajaa mm. Nuorisoasuntoliitto NAL:ryn toiminnan alas15.12.2025 15:15:37 EET | Tiedote

Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA julkaisi viime viikolla pysäyttävän avustusehdotuksen. Hallituksen leikkausten takia avustusten kohdistamista priorisoidaan. Tämä tarkoittaa, että joidenkin toimintojen rahoittaminen STEA-avustuksilla päättyy kokonaan. Tämän takia muun muassa Nuorisoasuntoliitto NAL ry:n ja sen paikallisyhdistysten järjestötoiminta ajetaan kokonaan tai osittain alas vuoden päästä.

SDP:n Suhonen ihmettelee hallituksen kanttia – hallituksen kontti on täynnä lisää ruoskia!13.12.2025 12:30:00 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen Savo-Karjalan vaalipiiristä tyrmää Suomen hallituksen ajatuksenjuoksun ja logiikan. – Ei tainnut Suomen kansa arvata vaaliuurnilla keväällä 2023, mitä oli tulossa. Kesällä -23 syntyi hallitusohjelma ja Orpon–Purran hallitus, jonka ohjelma lupasi hyvää tulevaisuutta. Luvussa neljä ”Hyvinvointi syntyy työstä” oli vielä tulevaisuuteen uskova ja järjellinen otsikko. Jatkokirjaus ”Talouskasvua ja kilpailukykyä tukevat työmarkkinauudistukset” enteili myrskyä ja tummia pilviä suomalaisen työelämän ylle. Silloin jo moni meistä ymmärsi, miten tässä käy, johdattelee eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Suhonen.

Suuren valiokunnan sd-edustajat: Suomen MFF-kanta korostaa turvallisuutta luopumatta ilmastotavoitteista12.12.2025 15:32:49 EET | Tiedote

– EU:n seuraavan monivuotisen rahoituskehyskauden keskeisinä tavoitteina tulee olla talouskasvun ja työllisyyden vauhdittaminen, eurooppalaisen kilpailukyvyn kohentaminen ja turvallisuudestamme huolehtiminen, toteavat suuren valiokunnan sd-edustajat. – Muuttuneesta turvallisuustilanteesta johtuen EU:n itärajavaltioita on tuettava erillisellä EU-tukivälineellä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye