Lidl Suomi

Lidlin tutkimus paljastaa joulun inhokki- ja suosikkiherkut –perinteisiä konvehteja rakastetaan ja liköörikonvehdit inhokkilistan kärjessä

18.12.2025 13:27:00 EET | Lidl Suomi | Tiedote

Jaa

Lidlin joulututkimuksen mukaan perinteiset konvehdit ovat nousseet suomalaisten suosikkiherkuksi, viime vuoden ykkösen joulutortun pudotessa toiselle sijalle. Piparit pitävät paikkansa kolmen kärjessä myös tänä vuonna, mutta vihreät kuulat jakavat mielipiteitä, sillä ne löytyvät sekä suosikkien että inhokkien listan kärjestä. Inhokkilistan kärjessä on tänäkin vuonna liköörikonvehdit.

Suomalaiset rakastavat herkutella jouluna. Lidl selvitti joulun kuluttajakyselyssä suomalaisten suosikki- ja inhokkiherkut. Kyselyn perusteella 44 prosenttia vastaajista rakastaa eniten perinteisiä suklaakonvehteja. Viimevuoden suosikki, kotona tehty joulutorttu putosi tämän vuoden kyselyssä toiselle sijalle 41 prosentin kannatuksella. Piparit pitivät kolmannen sijan suosikkiherkuissa myös tänä vuonna sillä reilu neljännes vastaajista äänesti sen lempiherkukseen.

Tavallinen suklaa sekä vihreät kuulat täydentävät suosikkiherkkujen kärkijoukon. Vihreät kuulat jakavat selkeästi suomalaiset, sillä ne löytyvät sekä suosikkien että inhokkien kärkisijoilta.

Inhokkilistan kärjessä ovat edelleen vihreiden kuulien lisäksi viimevuodestakin tutut liköörikonvehdit ja marsipaanisuklaa. Viiden inhokeimman herkun listalta löytyi myös taatelikakku ja luumurahka. 

– Monilla on tapana ostaa perinteisiä konvehtirasioita jouluksi, ja niiden suosio näkyykin myös meidän myynneissä positiivisesti ympäri Suomen. Esimerkiksi meidän oman merkin J.D.Grossin kirsikkaliköörikonvehdit ovat suosituimpien konvehtien joukossa, vaikka liköörikonvehdit nousivatkin kyselyssä inhokkilistan kärkeen. Perinteistä pidetään siis monessa kodissa kiinni, vaikka makupreferenssit muuttuisivatkin ajan myötä, pohtii Lidlin ostojohtaja Thomas Heinrichs.

Pohjoisessa tykätään eniten perinteisistä konvehdeista

Herkkusuosikeissa on myös huomattavissa alueellisia eroja. Pohjois- ja Itä-Suomessa perinteisemmät konvehdit ovat selvästi suositumpia kuin muualla Suomessa, sillä lähes puolet (48 prosenttia) alueella asuvista pitää niitä tärkeimpänä joulun herkkuna. Etelä-Suomessa taas suosikiksi nousi joulutorttu 44 prosenttilla äänistä.

– Tavallisista suklaista meidän oman Favorina-sarjan suklaat, kuten suklaapukit ja -tikkarit ovat etenkin lasten suosikkeja. Ne kuuluvat meillä myydyimpien joulusuklaiden joukkoon. Lisäksi suomalaisten perinneherkut Vihreät kuulat, Fazer Klassikot -konvehtirasia ja Panda Juhlapöydän konvehdit kuuluvat suosituimpien joulusuklaiden joukkoon. Suomalaisten suosikkiherkkuja ovat joulutortut ja piparit, ja Jouluaitan torttu- ja piparitaikinat ovat kestosuosikkeja, jatkaa Heinrichs.  

Kyselyn tulokset

Mikä on sinun suosikkiherkkusi jouluna? (top 5, vastaaja sai valita useamman tuotteen)

  1. Perinteiset konvehdit – 44 %

  2. Kotona tehty joulutorttu – 41 %

  3. Kotona tehdyt piparkakut – 27 %

  4. Tavallinen suklaa – 15 %

  5. Vihreät kuulat – 15 %

Mikä on sinun inhokkiherkkusi jouluna? (top 5, vastaaja sai valita vain yhden tuotteen)

  1. Liköörikonvehdit – 17 %

  2. Marsipaanisuklaa – 14 %

  3. Vihreät kuulat – 11 %

  4. Taatelikakku – 11 %

  5. Luumurahka – 9 %

*Tulokset perustuvat Lidlin teettämään verkkokyselyyn joka toteutettiin viikolla 44 vuonna 2025. Kyselyyn vastasi yli tuhat suomalaista kuluttajaa. Myöhemmässä vaiheessa tutkimusaineistoa täydennettiin lisäkysymyksellä joulun inhokkiherkusta. Aineisto on suomalaista aikuisväestöä edustava otos.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoa julkaisijasta

Lidl on yksi Euroopan suurimmista päivittäistavaraketjuista. Suomessa yli 20 vuotta toimineessa ketjussa työskentelee noin 5750 henkilöä. Yli 200 myymälän verkosto ulottuu Hangosta Sodankylään ja tavarantoimitukset myymälöihin hoidetaan Janakkalassa, Laukaassa ja Järvenpäässä sijaitsevista jakelukeskuksista. Lisätietoa tuotteista ja ajankohtaisista tarjouksista löytyy Lidl Plus -etusovelluksesta tai osoitteessa lidl.fi. Lisätietoja yrityksestä osoitteessa corporate.lidl.fi. Lidlin tiedotteet voi tilata suoraan sähköpostiin täältä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Lidl Suomi

Lidl vertaili ruokakauppojen hintoja ja oli halvin – laskee nyt myös suklaalevyjen hintoja12.3.2026 08:47:19 EET | Tiedote

Ruoan hinta kiinnostaa kuluttajia ja kauppaketjut käyvät kilpaa siitä, kenellä on parhaat hinnat. Lidl vertaili 50 arkituotteen hintoja neljässä eri ruokakaupassa ja haluaa näyttää todelliset hintaerot läpinäkyvästi kuluttajille. Lidl oli halvin kaikissa vertailun kuudessa kaupungissa – parhaimmillaan eroa oli jopa 26 % prosenttia kilpailijan kauppaan. Lidl on viime kuukausina laskenut hintoja eri tuoteryhmissä, ja nyt vuorossa ovat suklaalevyt: 13 maun hintaa lasketaan keskimäärin 12 prosentilla.

Suomalainen kaurainnovaatio voitti Lidlin kansainvälisen kilpailun: Mö Foodsin hittituote myyntiin Saksaan ja Suomeen5.3.2026 10:33:28 EET | Tiedote

Lidl Saksa sekä kansainvälinen ruokajärjestö ProVeg järjestivät kilpailun, jossa etsittiin parhaita kasvipohjaisia juustoja ympäri Euroopan. Suomalainen kaurameijeri Mö Foods voitti kilpailun fetajuustoa imitoivalla vegaanisella Mö Kreikkalainen -tuotteellaan. Voiton myötä suomalainen kaurainnovaatio on saanut tiensä paitsi Saksan, myös Suomen Lidlien hyllyille.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye