Tulli löysi eniten ongelmia viime vuonna ravintolisistä ja leluista
19.12.2025 08:03:00 EET | Tulli | Tiedote
Vuonna 2024 Tulli valvoi yhteensä 3 116 elintarviketta ja elintarvikekontaktimateriaalia. Elintarvikkeissa lukumääräisesti eniten ongelmia todettiin ravintolisissä ja erityisryhmille tarkoitetuissa valmisteissa. Kulutustavaravalvonnassa tutkittiin ja hylättiin eniten leluja.
Elintarvikkeissa lukumääräisesti eniten ongelmia todettiin ravintolisissä ja erityisryhmille tarkoitetuissa valmisteissa. Määräystenvastaisiksi todettiin kaikkiaan 38 eri ravintolisää eli 37 prosenttia tutkituista.
– Yleisin hylkäämisen syy oli, että pakkauksessa annetut tiedot eivät olleet riittäviä, tai niissä oli virheitä joko niin sanottujen yleisten merkintöjen tai esimerkiksi ravintoaineiden tai lisäaineiden osalta. Toiseksi yleisin syy hylkäämiseen oli luvaton säteilyttäminen, jota todettiin seitsemässä ravintolisässä, Tullin tuoteturvallisuuspäällikkö Jonna Savander sanoo.
Suhteellisesti eniten virheitä todettiin palkokasvien siemenissä ja palkokasvituotteissa, joista 39 prosenttia hylättiin yleisimmin puutteellisten pakkausmerkintöjen vuoksi.
Elintarvikkeiden yleisin hylkäämisen syy on vuosittain pakkausmerkintävirheet
Eniten tutkittiin Kiinasta peräisin olevia elintarvikkeita ja kontaktimateriaaleja, yhteensä noin 450 erää. Tuotteet olivat pääosin elintarvikekontaktimateriaaleja. Toiseksi eniten valvottiin Espanjasta tuotuja elintarvikkeita, joita oli yhteensä 274 tuote-erää.
– Tuoteryhmittäin tarkasteltuna elintarvikkeista eniten tutkittiin tuoreita hedelmiä ja hedelmätuotteita sekä tuoreita vihanneksia ja vihannestuotteita. Tuoretuotteista tutkittiin muun muassa torjunta-aineiden jäämiä, raskasmetalleja ja mikrobiologista laatua, Savander sanoo.
Elintarvikkeiden yleisin hylkäämisen syy on vuosittain pakkausmerkintävirheet. Seuraavaksi yleisin hylkäämisen syy olivat torjunta-aineiden jäämät. Kaikkiaan tutkituista tavaraeristä vakavia virheitä todettiin 292 tuotteessa (9 % tutkituista). Lievempiä virheitä todettiin 419 tuotteessa (19 % tutkituista).
Terveysvaaraa aiheuttavista tuotteista Tulli teki ilmoituksen komission RASFF-järjestelmään. Kaikkiaan viime vuonna Tulli teki 45 RASFF-ilmoitusta elintarvikkeista ja elintarvikkeiden kanssa kosketukseen tulevista tarvikkeista.
Kulutustavaravalvonnassa tutkittiin ja hylättiin eniten leluja
Kulutustavaroita valvottiin viime vuonna yhteensä 1 506 tuote-erän verran. Kaikkiaan kulutustavaravalvonnassa tutkituista tavaraeristä vakavalla tavalla määräystenvastaisiksi todettiin 184 tuotetta eli noin 12 prosenttia tutkituista. Lievempiä virheitä eli huomautettavaa todettiin 101 tuotteessa (7 %).
Eniten tutkittiin leluja, joita oli kaikkiaan 559 tuote-erää. Niitä myös hylättiin lukumääräisesti eniten (63 leluerää eli noin 11 % tutkituista).
– Lelujen yleisimmät ongelmat olivat kuristumis- tai tukehtumisvaaraa tai muuta vammaa aiheuttavat ominaisuudet, puutteelliset pakkausmerkinnät sekä muovin pehmitinaineiden liian korkeat pitoisuudet, Savander sanoo.
Tuoteryhmittäin tarkasteltuna tekstiilejä, jalkineita ja asusteita tutkittiin toiseksi eniten, 270. Näistä hylättiin 19 kappaletta (7 %). Kosmetiikkaa valvottiin 179 tuotteen verran. Maahantuonti tai markkinoille pääsy kiellettiin 50 tuotteelta, joissa oli yksi tai useampia vakaviksi arvioituja virheitä.
Vakavimmista löydöksistä tehtiin Rapex-ilmoitus komission ylläpitämään Safety Gate -hälytysjärjestelmään. Ilmoituksia tehtiin kaikkiaan 47 tuotteesta.
Lue lisää elintarvikkeiden ja kulutustavaroiden tuontivalvonnan tuloksista 2024
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
tuoteturvallisuuspäällikkö Jonna Savander, yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta p. 0295 527 150, viestinta@tulli.fi
Tulli – turvallisuutta ja kilpailukykyä yhteistyöllä
Olemme kansainvälisen kaupan, ulkomaanliikenteen ja logistiikan erityisasiantuntija. Arvioimme ulkomaanliikenteen uhkia ja tunnistamme sen riskit sekä suojaamme yhteiskuntaa. Varmistamme tasavertaiset kilpailuedellytykset ja sujuvat tullipalvelut. Olemme ainoa viranomainen, joka toimii kaikilla Suomen rajoilla ja valvoo rajat ylittävää liikennettä. Turvallisuus tulee meille ensin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
Suomen tavaravienti kasvoi 3,0 % vuonna 2025 – erityisesti EU:n ulkopuolelle vahvaa kasvua5.2.2026 09:09:24 EET | Tiedote
Suomen tavaravienti kasvoi 3,0 prosenttia ja oli 74,3 miljardia euroa vuonna 2025 Tullin ulkomaankauppatilastojen ennakkotietojen mukaan. Kasvu näkyy viennissä EU:n ulkopuolelle. Vienti EU-maihin oli vuoden 2024 tasolla ja sen osuus koko viennistä oli 56,4 prosenttia. Suomen tavaratuonti kasvoi maltillisesti noin 0,4 prosenttia ollen 75,2 miljardia euroa.
Tulli muistuttaa: netistä tilattu ravintolisä voi olla lääke – tarkista rajoitukset ennen tilaamista3.2.2026 08:55:00 EET | Tiedote
Ravintolisät ovat ruokavaliota täydentäviä valmisteita, kuten vitamiineja, rasvahappoja ja maitohappobakteereja sekä yrtti-, levä- ja mehiläisvalmisteita. Ravintolisät voidaan luokitella joko elintarvikkeiksi tai lääkkeiksi. Luokittelu vaikuttaa siihen, voiko ravintolisää tilata Suomeen. Lääkkeiden tilaamisessa on rajoituksia.
Tullin henkilöasiakkaan tuontitullauspalvelu normaalisti asiakkaiden käytettävissä20.1.2026 08:25:50 EET | Tiedote
Tulli löysi aiemmin omassa tietoturva-auditoinnissaan Henkilöasiakkaan tuontitullauspalvelusta tietoturvahaavoittuvuuden, jonka vuoksi palvelu oli poissa käytöstä. Henkilöasiakkaan tuontitullauspalvelu toimii jälleen normaalisti.
Tullin henkilöasiakkaan tuontitullauspalvelusta löytynyt tietoturvahaavoittuvuus, käyttökatko palvelussa jatkuu12.1.2026 18:00:57 EET | Tiedote
Tullin omassa tietoturva-auditoinnissa Henkilöasiakkaan tuontitullauspalvelusta löytyi tietoturvahaavoittuvuus, jonka vuoksi palvelu suljettiin perjantaina 9.1. klo 16.27. Tulli korjaa haavoittuvuutta ja tavoitteena on palauttaa palvelu käyttäjille mahdollisimman pian, arviolta tiistain 13.1. aikana.
Nikotiinipussien matkustajatuontia rajoitetaan8.1.2026 08:30:00 EET | Tiedote
1. helmikuuta alkaen matkailija voi tuoda nikotiinipusseja ulkomailta Suomeen matkaltaan enintään 1 000 grammaa. Lisäksi jo 1. tammikuuta alkaen nikotiinipusseja on saanut tuoda muista EU-maista ilman veroja enintään 1 000 grammaa. Nikotiinipussien nettitilaaminen on ollut kiellettyä jo elokuusta 2025 lähtien.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme