Näin Lidlit ovat jouluna auki
19.12.2025 11:02:35 EET | Lidl Suomi | Tiedote
Lidl-myymälät ovat auki jouluaattona 24.12. klo 16 asti. Joulupäivänä 25.12. työntekijät pääsevät nauttimaan vapaasta, joten myymälät ovat kiinni. Tapaninpäivänä 26.12. myymälät ovat pääosin auki sunnuntain aukioloaikojen mukaan.

Joulu on ruokakaupan suurin sesonki. Asiakkaiden sujuva ostosten teko varmistetaan monin tavoin: myymälöihin toimitetaan isompia määriä tuotteita ja työntekijöitä on tavallista arkea enemmän paikalla.
– Joulu on suuri ruokajuhla, joten ruokakaupassa riittää tohinaa joulun alla. Myymälämme on laitettu huippukuntoon joulua varten ja hyllyt ovat täyttyneet jouluisista tuotteista. Jos ostokset haluaa tehdä mahdollisimman rauhassa, kannattaa kauppaan tulla aamulla heti myymälän avauduttua tai sitten viimeisenä aukiolotuntina. Lämpimästi tervetuloa myymälöihimme jouluostoksille! toivottaa Lidlin myyntiosaston päällikkö Jenni Raatikainen.
Aattona myymälät ovat auki klo 16 saakka ja joulupäivänä 25.12. kaikki myymälät ovat kiinni. Joulu on monelle työntekijälle tärkeä juhla, ja kaikille työntekijöille halutaan antaa mahdollisuus nauttia vapaasta ja viettää joulua. Jakelukeskusten työntekijät saavat nauttia vapaasta aattona ja myymälätyöntekijät joulupäivänä. Tapaninpäivänä 26.12. myymälät ovat auki pääsääntöisesti sunnuntaiaukioloaikojen mukaan.
– Meillä on jo pidempään ollut perinteenä antaa työntekijöillemme mahdollisuus nauttia vapaasta jouluna, joten olemme pitäneet myymälämme joulupäivänä kiinni. Tästä olemme saaneet työntekijöiltämme kiitosta. Aattona meillä saa tehtyä vielä viimeiset ostokset joulupöytään ja pukinkonttiin, minkä jälkeen myymälämmekin hiljentyvät joulun viettoon, kertoo Lidlin henkilöstöjohtaja Heli Hassinen-Biberger.
Myymäläkohtaiset aukioloajat voi tarkastaa Lidlin verkkosivuilta lidl.fi/aukiolot tai Lidl Plus -sovelluksesta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lidlin viestintäLidlin viestintä palvelee mediaa arkisin klo 9-16.
Puh:(09) 23456 400media@lidl.fiTietoa julkaisijasta
Lidl on yksi Euroopan suurimmista päivittäistavaraketjuista. Suomessa yli 20 vuotta toimineessa ketjussa työskentelee noin 5750 henkilöä. Yli 200 myymälän verkosto ulottuu Hangosta Sodankylään ja tavarantoimitukset myymälöihin hoidetaan Janakkalassa, Laukaassa ja Järvenpäässä sijaitsevista jakelukeskuksista. Lisätietoa tuotteista ja ajankohtaisista tarjouksista löytyy Lidl Plus -etusovelluksesta tai osoitteessa lidl.fi. Lisätietoja yrityksestä osoitteessa corporate.lidl.fi. Lidlin tiedotteet voi tilata suoraan sähköpostiin täältä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lidl Suomi
Lidl Plus ylitti 2 miljoonan rekisteröityneen rajan – asiakkaat säästivät huimat 80 miljoonaa euroa vuodessa7.5.2026 09:11:02 EEST | Tiedote
Lidlin vuonna 2020 lanseeraama etuohjelma Lidl Plus on saavuttanut historiallisen rajapyykin: sovellukseen rekisteröityneitä on nyt Suomessa jo yli kaksi miljoonaa. Viime vuonna suomalaiset säästivät etuohjelman tarjouksilla ja bonuksilla peräti 80 miljoonaa euroa.
Lidl avaa myymälän Kurikan uuteen liikekiinteistöön kolmostien varrelle6.5.2026 10:30:00 EEST | Tiedote
Myymälän avajaisia on tarkoitus viettää vuodenvaihteessa. Myymälä työllistää noin 20 työntekijää.
Lidl laajentaa myymälöiden aukioloaikoja valtakunnallisesti – ovet auki jo klo 729.4.2026 08:51:22 EEST | Tiedote
Lidl haluaa palvella asiakkaitaan jatkossa entistä laajemmilla aukioloilla. Toukokuun 4. päivästä alkaen kaikki myymälät kautta Suomen avaavat ovensa arkisin jo seitsemältä muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta. Suurin osa myymälöistä avaa myös lauantaisin ovensa jo seitsemältä. Myös iltojen aukioloja on pidennetty, ja suurin osa sulkee ovensa kymmeneltä.
Kysely paljasti: Lidlin liiketoimintamalli ei ole tuttu suomalaisille28.4.2026 07:49:57 EEST | Tiedote
Lidl on toiminut Suomessa yli 20 vuotta ja tuonut kilpailua ruokakauppaan. Lidlin liiketoimintamalli on kuitenkin jäänyt suomalaisille mysteeriksi: kyselyn mukaan 90 prosenttia suomalaisista ei tunne discounter-mallia. Lidlin toimitusjohtaja Conor Boylen tavoitteena on tehdä discounterista suomalaisille tuttu toimintamalli.
Lidlin ja Henri Alénin uusin tempaus: 20 tuotteen valikoima grillattavaa24.4.2026 07:55:30 EEST | Tiedote
Legendaarinen Grillimaisteri ja Henri Alén yhdistyvät tänä kesänä, kun Lidl tuo myyntiin 20 grillituotetta Henri Alénin reseptillä. Valikoimassa on erilaisia makkaroita, lihoja, kastikkeita sekä ruokaisia salaatteja ja muita lisukkeita. Valikoiman ehkä hauskin maku on olutmakkara, jota tuodaan erinä myyntiin pitkin kesää. Kaikki tuotteet on valmistettu Suomessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme