Vuoden vaihtumista juhlitaan jälleen 31.12. Kansalaistorilla
29.12.2025 09:00:00 EET | Helsingin tapahtumasäätiö | Tiedote
Ares, Erika Vikman ja KAJ tähdittävät Helsingin uudenvuoden juhlaa Kansalaistorilla, ja tapahtuma välitetään suorana Nelosella ja Ruudussa. Lasten uusivuosi ja Hevisauruksen keikka käynnistävät aattoillan. Tapahtuma-alueelle kannattaa saapua hyvissä ajoin poikkeukselliset liikennejärjestelyt huomioiden.

Helsinki kutsuu jälleen 31.12. kaikenikäiset kaupunkilaiset juhlistamaan yhdessä vuoden vaihtumista Kansalaistorille. Uudenvuoden juhlinnan käynnistää klo 17 perheen pienimpien suosikkiyhtye Hevisaurus, ja keikan kruunaa koko perheen pyronäytös klo 18.
Loppuillan konsertin pääesiintyjinä nähdään Ares, Erika Vikman ja KAJ, ja yleisön lämmittelee DJ Pahkala klo 22.15 alkaen. Illan show’n juontavat lukuisista suosikkiohjelmista tunnetut Jaana Pelkonen ja Christoffer Strandberg. Pormestari Daniel Sazonov pitää tapahtumassa uudenvuoden puheen. Konserttia voi seurata suorana myös Nelosen ja Ruudun välityksellä klo 22.30 alkaen.
IIta kulminoituu puolenyön pyronäytökseen, jota voi seurata Kansalaistorin lisäksi kauempaa Mannerheimintieltä tai Töölönlahden tapahtumapuistosta. Omien ilotulitteiden tuominen tapahtuma-alueelle on ehdottomasti kielletty.
Tapahtuma aiheuttaa poikkeusjärjestelyjä liikenteeseen
Uudenvuoden tapahtuma aiheuttaa poikkeusjärjestelyjä kevyeen ja ajoneuvoliikenteeseen Kansalaistorin läheisyydessä. Tapahtuma-alueelle kannattaa saapua Mannerheimintien kautta, ja metrolla saapuville kätevin poistumispysäkki Kamppi.
Sanomatalon läpikäynti suljetaan yleisöltä klo 17 ja Eero Erkon katu eli Sanomatalon ja Oodin välinen kevyen liikenteen kulkuväylä noin klo 19. Ajoneuvoliikenteessä Kansalaistorin lähiympäristössä on poikkeuksia noin klo 22–02. Tarkempi ohjeistus tapahtuma-alueelle saapumisesta ja liikennejärjestelyistä on luettavissa osoitteessa helsinginuusivuosi.fi.
Tapahtuma aiheuttaa poikkeusjärjestelyjä myös julkiseen liikenteeseen klo 21.45–02. Bussiliikenne ajetaan Kamppiin, sillä Elielinaukion bussiterminaali ei ole käytössä. Raitiolinjat 4 ja 10 ajetaan poikkeusreittiä noin klo 21.45 jälkeen loppuillan ajan. Tarkemmat poikkeustiedot löytyvät linjoittain HSL:n reittioppaasta ja verkkosivuilta: www.hsl.fi.
Helsingin uudenvuoden juhlan järjestää Helsingin kaupunki. Perinteeksi muodostunutta juhlaa on järjestetty 1930-luvulta lähtien. Tapahtuman tuottaa Helsingin tapahtumasäätiö.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Viestintäpäällikkö Laura Gottleben, laura.gottleben@eventshelsinki.fi, puh. 050 468 7243
Kuvat





Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin tapahtumasäätiö
Lux Helsingissä 450 000 kävijää – vuoden päästä festivaalia juhlitaan kahdeksan päivän ajan11.1.2026 22:03:00 EET | Tiedote
Lux Helsinki toi talven kaupunkiin ja houkutteli 6.–11. tammikuuta huikeat 450 000 kävijää kokemaan valon, värin ja pysähtymisen hetkiä. Valotaidefestivaali laajeni yleisön toiveesta kuusipäiväiseksi, ja ensi vuonna kestoa pidennetään kahdeksaan päivään.
Huomenna alkava Lux Helsinki kutsuu pysähtymään valotaiteen äärelle5.1.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Valotaidefestivaali Lux Helsinki käynnistyy huomenna 6. tammikuuta ja kestää yleisön toiveesta nyt ennätykselliset kuusi päivää eli 11. tammikuuta asti. Festivaalin oheisohjelma sisältää opastettuja kierroksia ja aamulenkin sekä valoaiheisia työpajoja ja senioritoimintaa.
Helsingin uusivuosi keräsi Kansalaistorille lähes 70 000 kävijää1.1.2026 00:49:19 EET | Tiedote
Vuoden vaihtumista juhlittiin jälleen Helsingissä tähtiartistien ja säihkyvien pyronäytösten parissa. Lasten uusivuosi ja loppuillan konsertti keräsivät Kansalaistorille noin 68 000 kävijää.
Tuomaan Markkinoilla ennätykselliset yli 650 000 kävijää22.12.2025 19:00:00 EET | Tiedote
Tänään päättyneillä Tuomaan Markkinoilla ylitettiin jälleen viime vuoden kävijäennätys, kun runsaan kolmen viikon aikana joulutorilla vieraili yli 650 000 kävijää. Joulutorin uusiksi ruokahiteiksi nousivat muun muassa poro-corndogit ja crumblet.
Kutsu medialle: Tutustu ennakkoon Lux Helsingin teoksiin17.12.2025 10:06:00 EET | Kutsu
Tervetuloa Lux Helsingin pressitilaisuuteen Home Hotel Jugendiin maanantaina 5.1. klo 16. Tilaisuuden avaavat Helsingin tapahtumasäätiön toimitusjohtaja Stuba Nikula ja Lux Helsingin taiteellinen johtaja Juha Rouhikoski. Tämän jälkeen kuullaan neljän teoksen ja niiden taiteilijoiden esittelyt. Lopuksi pääsemme näkemään seitsemän teosta ennakkovalaisuna median edustajille, jolloin on mahdollisuus myös valo- ja videokuvaukseen. Ennakkovalaistavat teokset: Sébastien Lefèvre: Soleil nuit Albireo, Hietalahdentori Anni Laukka: May Every Child Be Fed, Hietalahden kauppahallin seinä Max Lapinsuo-Sylwén: Chapters, Hietalahdentori / Kojamon rakennuksen seinä CHIAKI: Momentum, Hietalahdentori / Kojamon rakennuksen seinä Melek Mazici: Valon Huoneet, Helsinki Shipyard "Helsingin telakka" Kaisa Salmi, Isa Niiranen ja opiskelijat: Rauhan polku, Aleksanterinteatteri Steve Thompson / Custom Fibre Optics: Mycelium Network, Vanha Kirkkopuisto Muutokset mahdollisia. Tilaisuudessa voi esittää läsnäolijoill
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme