Valtaosa Tipattoman viettäjistä käyttää alkoholia vähemmän myös helmikuussa
29.12.2025 10:09:30 EET | EPT-verkosto | Tiedote
Peräti 81 prosenttia Tipatonta tammikuussa 2025 viettäneistä joi alkoholia vähemmän myös helmikuussa.
– Tipaton näyttää jatkuvan monella. 69 prosenttia jatkoi Tipatonta helmikuussakin ja 12 prosenttia kertoi juoneensa tammikuun jälkeen vähemmän, kertoo Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n viestinnän asiantuntija Maaret Väkinen.
EHYT ry:n Verianilla teettämästä kyselytutkimuksesta* selviää, että vain 15 prosenttia tipatonta viettäneistä oli palannut sen jälkeen entiseen tapaansa kuluttaa ja käyttää alkoholia.
Tammikuussa 2025 Tipatonta vietti kaikkiaan 14 prosenttia alkoholia käyttävistä kansalaisista.
– Viimeisen kahden vuoden aikana Tipatonta tammikuuta viettäneitä on ollut aavistuksen enemmän kuin edellisinä vuosina. Mittaushistoriamme huippuvuoteen 2013 on kuitenkin vielä matkaa, silloin peräti 18 prosenttia alkoholia käyttävistä kansalaisista oli tipattomalla, Väkinen kertoo.
– Kenties tuloksissa näkyy uteliaan raittiuden ja terveyttä ja hyvinvointia korostavan elämäntavan trendi.
Tuloksista käy ilmi, että naiset viettivät Tipatonta hieman innokkaammin kuin miehet.
– Tämä Tipattoman suosio miesten ja naisten välillä vaihtelee vuosittain. Ylipäätään voidaan sanoa, että sukupuolella ei ole suurta merkitystä Tipattoman vietossa, sanoo Väkinen.
Varsinkin 25 – 34-vuotiaat nuoret aikuiset ja yli 70-vuotiaat olivat olleet tipattomalla. Tipaton on ennen kaikkea kohtuukäyttäjien suosiossa.
– Tipaton on hyvä mahdollisuus pysähtyä miettimään, miksi ja missä tilanteissa minä käytän alkoholia. Mihin sitä tarvitsen? Entä, jos jätänkin alkoholin totutussa tilanteessa pois? Jos ihmiselle on kehittynyt riippuvuus tai on ongelmia alkoholin kanssa, Tipaton ei ole ratkaisu. Silloin on parempi hakea apua tilanteeseen esimerkiksi terveydenhuollosta.
Terveyteen liittyvät syyt olivat tärkein yksittäinen peruste ryhtyä viettämään tipatonta tammikuuta. Tämä oli tammikuussa 2025 syy 26 prosentille tipatonta viettäneistä. Tipattoman kuukauden aikana verenpaine laskee, unenlaatu paranee ja painokin voi pudota. Mahdolliset vatsavaivat tai närästys voivat helpottaa ja mieliala kohenee.
Joka viides Tipatonta viettäneistä kertoi syyksi perinteen: Tipattomasta tammikuusta on muodostunut traditio. Yhtä monelle rahan säästyminen oli ollut merkittävä syy viettää tammikuu ilman alkoholia.
* Tutkimusaineisto kerättiin vastaajapaneelissa 2.- 10.2.2025. Haastateltu joukko edustaa maamme 18 vuotta täyttänyttä väestöä pl. Ahvenanmaan maakunnassa asuvat. Vastauksia saatiin yhteensä 1.013 kpl.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maaret VäkinenEHYT ry / Ehkäisevän päihdetyön järjestöverkosto
Puh:0503270009maaret.vakinen@ehyt.fiLinkit
Ehkäisevän päihdetyön järjestöverkosto (EPT-verkosto) kokoaa yhteen yli 60 Suomen merkittävintä ehkäisevän päihdetyön asiantuntijajärjestöä. www.ept-verkosto.fi - http://www.ept-verkosto.fi/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta EPT-verkosto
Järjestöjen yhteistyörakenteita puretaan ehkäisevän päihdetyön kustannuksella3.2.2026 08:32:00 EET | Tiedote
Ehkäisevän päihdetyön järjestöverkoston valtionavustus lopetetaan tilanteessa, jossa päihdetyön tarve on kovassa kasvussa. Ministeriö ajaa järjestelmällisesti alas myös muita järjestöyhteistyötä tukevia verkostoja. Verkostotoiminta on säästänyt järjestöjen resursseja, lisännyt tiedonkulkua ja tukenut tätä kautta ihmisten hyvinvointia.
Jo pieni määrä alkoholia heikentää unta – humalahakuinen käyttö vaikuttaa pidempään22.1.2026 08:01:00 EET | Tiedote
Päihdelääketieteen professori Solja Niemelä kertoo, että jo pari annosta alkoholia muuttaa unen rakennetta niin, että unesta tulee pintapuolista. Huonon unen seurauksena olo on seuraavana päivänä väsynyt ja keskittyminen vaikeaa. Humalahakuinen käyttö vaikuttaa uneen vielä pidempään, jopa useamman vuorokauden.
Nuoret haluavat keskustella päihteistä ja riippuvuudesta aikuisen kanssa30.10.2025 09:40:51 EET | Tiedote
Moni nuori on huolissaan omasta päihteiden käytöstään. Myös riippuvuus esimerkiksi nikotiinituotteisiin herättää nuorissa huolta ja kysymyksiä. Terveydenhoitaja Soile Tanska kertoo, että nuoret pohtivat paljon päihdeaiheita ja moni haluaa lopettaa päihteiden käytön.
Suomella ei ole varaa lisätä alkoholin kulutusta3.4.2025 08:20:00 EEST | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpon hallitus kokoontuu kasvuriiheen, jonka tarkoituksena on tarkastella valtion taloutta pitkällä aikavälillä ja päättää valtion menojen ylätasosta tulevina vuosina. Hallitus on tähän mennessä pyrkinyt leikkaamaan menoja ja kiristyksiä on luvassa myös jatkossa. Päihdetyötä tekevät järjestöt pitävät alkoholin kulutuksen kasvattamista menoja lisäävänä toimena, johon Suomella ei ole varaa.
Järjestöt: Päihteet ovat merkittävä ongelma kunnille ja hyvinvointialueille – katso paljonko alkoholi maksaa oman alueesi terveydenhuollolle12.2.2025 08:50:00 EET | Tiedote
Suomalaisten terveyteen ja hyvinvointiin liittyviä kysymyksiä ratkaistaan alue- ja kuntavaaleissa 13. huhtikuuta. Päihteet ja rahapelaaminen aiheuttavat merkittäviä kustannuksia kunnille ja hyvinvointialueille ja lisäävät inhimillistä kärsimystä. Pelkästään alkoholi aiheuttaa satojen miljoonien kustannukset hyvinvointialueiden terveydenhuollolle. Puolueiden ja tulevien päättäjien pitää kyetä ratkaisemaan, miten päihdehaittoja ehkäistään.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme