Finanssiala ry

”Sijoitettu raha tukee kansantaloutta ja kaikkien suomalaisten hyvinvointia” – Tutkimus: Suomalaisista 61 prosentilla on säästöjä tai sijoituksia

3.1.2026 07:00:00 EET | Finanssiala ry | Tiedote

Jaa
  • 61 prosentilla Finanssiala ry:n Säästäminen ja luotonkäyttö -tutkimuksen vastaajista on säästöjä tai sijoituksia. Näin ollen 39 prosenttia vastaajista ei säästä tai sijoita lainkaan.
  • Useimmilla vastaajista on varoja säästö-, sijoitus- tai muulla pankkitilillä (43 %), käyttelytilillä (37 %) tai sijoitusrahastoissa (26 %).
  • Sijoittaminen ei vain kasvata yksilön varallisuutta vaan myös rahoittaa tulevaisuuden investointeja.
  • Yksi FA:n keskeisistä teeseistä on sijoittamisen ja säästämisen mahdollistaminen kaikille.
  • Kotitalouksien säästämistä, luotonkäyttöä ja maksutapoja on Finanssiala ry:n tilaamana tutkittu jo vuodesta 1979 lähtien 1–2 vuoden välein. Vuonna 2022 tutkimukset eriytettiin Säästäminen ja luotonkäyttö sekä Maksutavat-tutkimuksiin. Kohderyhmän muodostavat 15–79-vuotiaat mannersuomalaiset, joista haastateltiin 2504 henkilöä touko-kesäkuussa 2025. Tutkimuksen on toteuttanut Norstat Oy.
Kun raha laitetaan sijoitettuna tukemaan kansantaloutta, se tukee kaikkien suomalaisten hyvinvointia. Kaikilla ei toki ole mahdollisuutta säästää tai sijoittaa. Muun muassa pitkittynyt taantuma ja kasvanut työttömyys näkyvät kansalaisten kukkaroissa.
Kun raha laitetaan sijoitettuna tukemaan kansantaloutta, se tukee kaikkien suomalaisten hyvinvointia. Kaikilla ei toki ole mahdollisuutta säästää tai sijoittaa. Muun muassa pitkittynyt taantuma ja kasvanut työttömyys näkyvät kansalaisten kukkaroissa. Kuva: Shutterstock

Suomalaisista 61 prosentilla on varoja säästettynä tai sijoitettuna, ilmenee Finanssiala ry:n (FA) Säästäminen ja luotonkäyttö -kyselytutkimuksesta. Luku on sama kuin edellisessä, vuoden 2023 tutkimuksessa, vuonna 2021 sijoituksia oli 64 prosentilla vastaajista.

Suosituimpia kohteita säästöille ovat erilaiset pankkitilit. Sijoitusrahastot ovat kolmantena, niissä säästöjä on 26 prosentilla vastaajista.

”Rahastossa säästöille voi saada isompaa tuottoa kuin pitämällä niitä pankkitilillä.  Toki riskiäkin on usein enemmän. Rahastosijoittamisen etuja ovat helppo hajauttaminen sekä pääsy sellaisiin sijoituskohteisiin, mihin suora sijoittaminen ei ole mahdollista tai kustannustehokasta”, muistuttaa FA:n toimitusjohtaja Arno Ahosniemi.

Ahosniemi korostaa, että kaikilla ei tietenkään ole mahdollisuutta säästää tai sijoittaa. Muun muassa pitkittynyt taantuma ja kasvanut työttömyys näkyvät kansalaisten kukkaroissa.

”Kun raha laitetaan niin sanotusti poikimaan, eli sijoitettuna tukemaan kansantaloutta, se tukee kaikkien suomalaisten hyvinvointia. Sijoittaminen ei vain kasvata yksilön varallisuutta, vaan myös rahoittaa tulevaisuuden investointeja: vihreää siirtymää, digitaalisia ratkaisuja ja kotimaisia kasvuyrityksiä, jotka kaikki tuovat verotuloja, työpaikkoja ja hyvinvointia. Olisi kaikkien etu, jos ei-sijoittavien suomalaisten määrä saataisiin laskemaan noin 40 prosentista pienemmäksi.”

Sijoittaminen mahdolliseksi kaikille

Tilastokeskus julkisti syyskuun lopulla 2025 ilahduttavan luvun. Suomessa jo yli kaksi miljoonaa ihmistä omistaa pörssiosakkeita tai sijoitusrahastoja. Yksi FA:n keskeisistä teeseistä on sijoittamisen ja säästämisen mahdollistaminen kaikille. Kansankapitalismi ei saa katsoa tulotasoa tai vaatia erikoisosaamista.

”Sijoitusrahastoihin tai -vakuutuksiin säästäminen on vaivatonta ja onnistuu myös pienillä summilla. Pitkäjänteisellä säästäjällä sijoitusten arvo ja varallisuus kasvavat ajan myötä, kun korkoa korolle -ilmiö pääsee kunnolla vauhtiin”, Ahosniemi muistuttaa.

FA on tehnyt ehdotuksia, joilla suomalaisia saataisiin innostettua säästämään ja sijoittamaan. Esimerkiksi Lapsen Säästöstartti -mallissa jokaiselle syntyvälle lapselle perustettaisiin sijoitustili, johon valtio lahjoittaisi alkupääoman.

Yhteyshenkilöt

Linkit

Lisätietoa julkaisijasta Finanssiala ry

Finanssiala ry
Itämerenkatu 11 - 13
00180 HELSINKI

020 793 4240
http://www.finanssiala.fi

Finanssiala ry (FA) edustaa Suomessa toimivia pankkeja, henki-, työeläke- ja vahinkovakuutusyhtiöitä, rahasto- ja rahoitusyhtiöitä sekä arvopaperivälittäjiä. Rakennamme jäsenillemme toimintaympäristöä, jossa ne voivat liiketoiminnallaan lisätä suomalaista hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Finanssiala ry

Herääkö yksityinen kulutus viimein horroksestaan? Ennusteissa varovaisia merkkejä talouden elpymisestä9.2.2026 06:30:00 EET | Tiedote

Tuoreimmissa talousennusteissa Suomen talouskehityksen ennakoidaan vähitellen elpyvän, mutta kasvusta ei odoteta rivakkaa. Ensi vuodelle ennustetaan jonkin verran tätä vuotta nopeampaa kasvua. Kehitystä voivat häiritä maailmantalouden epävarmuudet, erityisesti Yhdysvaltojen arvaamaton kauppapolitiikka. Tammikuun aikana julkaistuista ennusteista korkeimman kasvuluvun antaa OP Pohjolan ennuste, jonka mukaan Suomen talous kasvaisi 1,5 prosenttia vuonna 2026. Matalinta kasvulukua ennustaa Säästöpankkiryhmä, jonka mukaan talous kasvaisi tänä vuonna 0,8 prosenttia. Yksityisen kulutuksen odotetaan vähitellen piristyvän korkojen laskun, palkkojen nousun ja kotitalouksien vahvistuneiden taseiden myötä. Tammikuussa ennusteensa Suomen tämän ja ensi vuoden talouskasvusta julkaisivat Suomen Hypoteekkiyhdistys (Hypo), Nordea, OP Pohjola, Säästöpankkiryhmä, Aktia ja Swedbank. Swedbankin ennuste on mukana nyt ensimmäistä kertaa. Finanssiala ry (FA) kokoaa sivuilleen listausta pankkien, viranomaisten j

Komissiolla kannatettavat tavoitteet edistää eläkesäästämistä – Suomen hallitus on valitettavasti unohtanut sekä ohjelmansa että EU-linjauksensa7.2.2026 07:00:00 EET | Tiedote

Finanssiala ry (FA) pitää hyvänä komission tavoitetta edistää lisäeläkkeiden markkinoiden laajentamista ja syventämistä. Keinot markkinan edistämiseksi ovat kuitenkin rajallisia ja vaikuttavuudeltaan vähäisiä. FA ihmettelee, miksi hallitus EU-politiikassaan kannattaa vapaaehtoisen eläkesäästämisen edistämistä mutta kotimaan politiikassa toimii toisin. Hallitus käytännössä lopetti vapaaehtoisen eläkesäästämisen lakkauttamalla sen verokannusteen 1.1.2027 lukien. Vakuutussäästäminen on edelleen suosiossa: säästöt ovat kasvaneet vuodessa 7,7 prosenttia. EU-komissio kaavailee uudistuksia edistääkseen lisäeläkkeiden markkinoiden laajentamista ja syventämistä. Tavoitteena on paremmin vanhusaikaan taloudellisesti varautunut väestö. Uudistuksiin kuuluu eläkesäästämiseen liittyviä suosituksia muun muassa eläkerekistereistä, verokannusteista sekä muutoksia IORP- ja PEPP-direktiiveihin. Suomen hallitus on ilmoittanut EU-tasolla kannattavansa täydentävien lisäeläkejärjestelyjen kehittämistä lakisää

Avaako kvanttiteknologia salatun tietoliikenteen hyökkääjille? Finanssiyhtiöt selvittivät varautumistaan pilotissa3.2.2026 11:08:30 EET | Tiedote

Lähes kaikki digitaalinen toiminta sekä finanssitoimialalla että muualla perustuu ulkopuolisilta salattuun eli kryptattuun tietoliikenteeseen. Nykytekniikalla salausten murtaminen ei ole mahdollista, mutta tulevaisuudessa kvanttiteknologia voi mahdollistaa vihamielisille toimijoille pääsyn kryptattuun tietoliikenteeseen. Joukko suomalaisia finanssiyhtiöitä osallistui pilottiin, joka osoitti, että siirtyminen kvanttiteknologian kestävään salaukseen on jo mahdollista. Siirtymä on aloitettava pian, sillä salattua arkaluontoista tietoa voidaan kerätä jo nyt odottamaan kvanttiteknologian kehitystä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye