Vihreät esittää rakennusalaa tukevia toimia, joilla saadaan koteja, koulurauhaa ja työpaikkoja
14.1.2026 11:02:50 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Rakennusalan elpyminen on ollut tuskallisen hidasta ja rakennusalan ammattilaisia vaihtaa jopa pois alalta. Vihreät esittää neljää keinoa, joilla lisätään kohtuuhintaisia asuntoja, tehdään kodeista energiatehokkaita, parannetaan koulujen viihtyvyyttä ja saadaan rakennus- ja korjaustoiminta kestävällä tavalla käyntiin.

Rakennusalan tilanne on ollut jo vuosia poikkeuksellisen vaikea. Sen lisäksi työ on myös kausiluontoista ja talvella on hiljaisempaa. Siksi juuri nyt on oikea hetki rakennusalaa vauhdittaville toimille.
–Nyt on oikea aika rakentaa koteja kaikille. Vihreät esittää 85 miljoonan euron lisärahaa valtion investointiavustuksiin, joilla saadaan julkisesti tuettuja rakennushankkeita käyntiin ja helpotetaan pienituloisten ikäihmisten, opiskelijoiden, vammaisten ja muiden erityisryhmien asuntotilannetta. Jos rakentamisessa suositaan puuta, saadaan samalla luotua myös pitkäikäisiä hiilivarastoja. Hankkeilla on merkittävä työllistävä vaikutus, jota tarvitaan juuri tänä aikana, vihreiden kansanedustaja ja entinen ympäristö- ja ilmastoministeri Krista Mikkonen toteaa.
Mikkonen vastasi ministerinä toimiessaan myös rakentamiseen ja asumiseen liittyvistä asioista.
–Viimeistään nyt voisi päästä eroon lopuistakin kotien öljykattiloista ja vuotavista ikkunoista. Nyt on otollinen hetki tehdä pitkällä aikavälillä kannattavia energiatehokkuuden parannustoimia, jotka työllistävät etenkin paikallisia pienyrittäjiä. Siksi esitämmekin 15 miljoonan euron lisärahaa energiaremonttien tukiin, Mikkonen sanoo.
Vihreät esittää uutta home- ja avokonttorikoulujen korjaussarjaa.
–Varaisimme kertaluontoisen 30 miljoonan euron investointirahan, jolla korjataan homekouluja ja kouluihin vääränlaisesta tehokkuusajattelusta johtuen rakennettuja avotiloja tai opetusta häiritseviä lasiseiniä. Tukea voisi käyttää myös esimerkiksi herkkien lasten ja nuorten aistikuormitusta vähentäviin hiljentymistiloihin, Mikkonen toteaa.
Vihreät parantaisi kausittaiseen työhön tarttumisen kannustinta palauttamalla työttömyysturvan suojaosan.
– Hihojen käärimisen on oltava aina kannattavaa. Kelan arvion mukaan työttömyysturvan ja asumistuen suojaosien poistamisen jälkeen työttömien ansiotulot ovat painottuneet aiempaa pienempiin summiin. Juuri hiljan julkaistun Valtiontalouden tarkastusviraston VTV:n selvityksen mukaan työttömyysturvan ehtojen heikentämisellä on voinut osaltaan olla haitallinen vaikutus myös talouden elpymiseen. Eli vaikutus oli päinvastainen, kuin hallitus perusteli, Mikkonen korostaa.
Yhteyshenkilöt
Krista MikkonenKansanedustaja
Puh:044 262 7881krista.mikkonen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Tynkkynen tukee PS:n nuorisojärjestöä: yhteisöveroale on typerä, kallis ja tehoton3.3.2026 20:03:39 EET | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen tukee Perussuomalaisen Nuorison vaatimusta yhteisöveroalennuksen perumisesta. Hän myös hämmästelee tilannetta, jossa nuorisojärjestö suhtautuu julkiseen talouteen vastuullisemmin kuin valtiovarainministeri.
Sofia Virta Purralle: Ei ole pakko leikata heikoimmilta – pakko on hoitaa ihmiset ja talous maapalloa tuhoamatta3.3.2026 16:20:06 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vastaa valtiovarainministeri Riikka Purran kirjoitukseen, jossa tämä arvosteli vihreiden tuoreen reilun muutoksen ohjelman linjausta talouskasvuriippuvuuden purkamisesta.
Vihreiden Pitko: “Hallituksen vaihtoehto on luovuttajan vaihtoehto” – kuitti myös muille oppositiopuolueille3.3.2026 12:52:29 EET | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja varapuheenjohtaja Jenni Pitko muistutti ilmastosuunnitelmia käsitelleessä ryhmäpuheenvuorossaan, että ilmaston ja luonnon kantokyky tulee huomioida osana taloutta tasapainottaessa.
Vihreiden Hyrkkö muistuttaa: VM:n kehittämisestä on jo sovittu – “Suutari pysyköön lestissään”2.3.2026 18:07:18 EET | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja, valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja ja finanssipoliittisen työryhmän jäsen Saara Hyrkkö alleviivaa, että parlamentaarinen työryhmä on jo sopinut tarpeesta kehittää valtiovarainministeriön vaikutusarviointeja. Hyrkkö peräänkuuluttaa valtiovarainministeriöltä nykyistä laaja-alaisempaa otetta sekä muistuttaa, että ministeriöiden sijaan päätökset tyhmistä tai järkevistä toimista tekevät lopulta kuitenkin poliitikot.
Sofia Virta: Ei-tappava kuristaminen on säädettävä omaksi rikoksekseen – kyse on hengenvaarallisesta väkivallasta2.3.2026 13:52:14 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta on jättänyt lakialoitteen ei-tappavan kuristamisen lisäämisestä rikoslakiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme