Vasemmisto laatinut eurooppalaisen kansalaisaloitteen EU-Israel-assosiaatiosopimuksen jäädyttämiseksi
14.1.2026 13:11:05 EET | Vasemmistoliitto Euroopan parlamentissa | Tiedote
Euroopan vasemmistoliitto ELA julkisti eilen 13. tammikuuta Brysselissä pidetyssä tilaisuudessa eurooppalaisen kansalaisaloitteen Euroopan unionin ja Israelin välisen vapaakauppasopimuksen keskeyttämiseksi. Vasemmistoliitto on ELA:n suomalainen jäsen.

Israelin valtio on Euroopan komission mukaan vastuussa ennennäkemättömän laajamittaisesta siviilien surmaamisesta ja siviilien loukkaantumisista, väestön laajamittaisesta pakkomuutosta sekä sairaaloiden ja lääkintätilojen järjestelmällisestä tuhoamisesta Gazassa. Humanitaarisen avun saarto on nälän käyttämistä sotakeinona.
– Israel rikkoo jatkuvasti kansainvälistä oikeutta ja siitä huolimatta EU käy Israelin kanssa yhä kauppaa erityisen suotuisalla kauppasopimuksella. Näin ei voi jatkua, europarlamentaarikko Merja Kyllönen sanoo.
Euroopan unionin Israelin kanssa tekemä assosiaatiosopimus muodostaa EU:n ja Israelin kahdenvälisen kaupan sekä taloudellisen ja poliittisen yhteistyön kulmakiven.
– Jo yli kahden vuoden ajan olemme vaatineet komissiota ryhtymään toimiin assosiaatiosopimuksen jäädyttämiseksi, mutta vailla tulosta. Samalla Israelin on annettu jatkaa kansanmurhaa. Kansalaisaloite on järeä keino, jota komission on pakko kuunnella, europarlamentaarikko Jussi Saramo summaa.
Eurooppalainen kansalaisaloite tarvitsee yhteensä vähintään miljoona allekirjoitusta siirtyäkseen komission käsittelyyn. Lisäksi vähintään 7 maassa on saavutettava allekirjoituksille asetettu vähimmäismäärä. Suomessa tämä raja on 10 800 allekirjoitusta ja allekirjoittamisen ikäraja 16 vuotta.
– Olen vakuuttunut, että aloite saa Suomessa laajan kannatuksen yli puoluerajojen. EU:n toimimattomuus kansanmurhan edessä turhauttaa suomalaisia ja syystä. Komission on aika kuunnella kansalaisia ja ryhtyä toimiin, europarlamentaarikko Li Andersson päättää.
ELA on viime eurovaalien 2024 jälkeen perustettu uusi vasemmistopuolue, joka toimii Euroopan tasolla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Merja KyllönenEuroparlamentaarikko
Puh:+358 50 448 4853merja.kyllonen@ep.europa.eumerjakyllonen.fiJussi SaramoEuroparlamentaarikko
jussi.saramo@ep.europa.eusaramo.netLi AnderssonEuroparlamentaarikko
Puh:+358 40 508 8697li.andersson@ep.europa.euliandersson.fiMarika TuominenViestinnän erityisavustaja
MEP Merja Kyllösen kabinetti
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto Euroopan parlamentissa
VAS Andersson: Tehdään Suomesta maailman paras paikka olla työntekijä!1.5.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton europarlamentaarikko Li Andersson korosti tänään vappupuheessaan Tampereella ja Kangasalla, että seuraavan hallituksen tulee tehdä Suomesta maailman paras paikka olla työntekijä. Ensimmäisenä askeleena Andersson kehotti ottamaan mallia muista Pohjoismaista, joissa on ryhdytty toimiin osa-aikatyöntekijöiden ylityökorvausten parantamiseksi EU-tuomioistuimen päätöksen seurauksena.
VAS Saramo lähettää hallitukselle vinkkejä kehysriiheen22.4.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Europarlamentaarikko Jussi Saramo lähettää hallitukselle omat vinkkinsä kehysriiheen Suomen talouden tasapainottamiseksi.
VAS: Li Andersson johtamaan uutta For The People -ajatuspajaa10.4.2026 11:23:15 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton europarlamentaarikko Li Andersson on aloittanut toisena johtajana uudessa For The People (FTP) -ajatuspajassa. Eurooppalaiseen vasemmistopuolueeseen (ELA) kytkeytyvä ajatuspaja ruokkii vuoropuhelua sosiaalisen oikeudenmukaisuuden teemoista sekä muodostaa niihin liittyviä uusia edistyksellisiä politiikka-aloitteita.
Merja Kyllönen ja Pekka Toveri neuvottelevat Verkkojen Eurooppa -rahoituksesta – tavoitteena Suomen turvallisuutta ja arkea parantavat yhteydet19.3.2026 13:53:16 EET | Tiedote
Euroopan parlamentin jäsenet Merja Kyllönen (The Left/vas.) ja Pekka Toveri (EPP/kok.) on nimetty muodostamaan Euroopan parlamentin kantaa Verkkojen Eurooppa (Connecting Europe Facility, CEF) -rahoitusvälineen muuttamisesta. CEF on EU:n rahoitusohjelma, jolla tuetaan keskeisiä liikenne-, energia- ja digitaaliverkkoja sekä rajat ylittäviä yhteyksiä Euroopassa.
Kulmuni ja Kyllönen: EU:n komissiolta vihreää valoa AdBlue-ongelman ratkomiseksi pohjoisessa12.3.2026 12:34:55 EET | Tiedote
Europarlamentaarikot Katri Kulmuni (kesk./Renew) ja Merja Kyllönen (vas./The Left) saivat vastauksen Euroopan komissiolta aiemmin jättämäänsä kirjalliseen kysymykseen AdBlue-järjestelmän ongelmista arktisissa oloissa. Komission vastauksessa väläytetään mahdollisuutta hyödyntää paremmin pakkasta kestäviä reagensseja erittäin kylmissä olosuhteissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
