Määräaikaisen työsuhteen perusteen poisto osuu etenkin naisiin ja on ristiriidassa hallituksen omien tavoitteiden kanssa
15.1.2026 13:59:41 EET | Ammattiliitto Pro ry | Tiedote
Hallituksen esitys määräaikaisten työsuhteiden perusteen poistamisesta heikentää työntekijöiden turvaa, lisää raskaus- ja perhevapaasyrjinnän riskiä ja uhkaa perheellistymishaaveita.
Hallitus on antanut lakiesityksen eduskunnalle, jonka mukaan työnantaja ei jatkossa tarvitsisi perustetta enintään vuoden mittaiselle määräaikaiselle työsopimukselle. Aiemmin työsuhteen määräaikaisuuden syy on täytynyt perustella esimerkiksi sijaisuudella tai työn projektisidonnaisuudella. Esityksen ennakoidaan lisäävän raskaus- ja perhevapaasyrjintää sekä määräaikaisten työsuhteiden tarjontaa.
Muutos osuu nimenomaan naisiin ja nuoriin, jotka ovat jo muutenkin yliedustettuina määräaikaisissa työsuhteissa. On olemassa runsaasti tutkimusnäyttöä, joka osoittaa, että raskaus- ja perhevapaasyrjintää tapahtuu nimenomaan määräaikaisissa työsuhteissa. Samalla tiedetään, että työelämän epävarmuuden lisäämisellä on vaikutusta suoraan ihmisten perheellistymiseen.
Hallitus perustelee esitystä työllistämisen esteiden purkamisella ja erityisesti pienten ja keskisuurten yritysten toimintaedellytyksien vahvistamisella. Esityksen tavoitteissakin on jyrkkä ristiriita, koska lakimuutokselle ei pystytä edes hallituksen omassa esityksessä antamaan selviä työllisyysvaikutuksia. Myös vaikutus tuottavuuteen ja kansantalouteen jää epäselväksi.
– On hyvin ristiriitaista, että hallitusohjelmassa on sitouduttu ehkäisemään raskaus- ja perhevapaasyrjintää ja etsimään syntyvyyteen positiivisesti vaikuttavia tekijöitä, kun samaan aikaan lisätään työelämän epävarmuutta, jolla on tutkitusti negatiivisia vaikutuksia perheellistymiseen ja tasa-arvoon, Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Niko Simola huomauttaa.
Määräaikaisuuden perusteen poiston lisäksi esityksessä säädettäisiin lomautusilmoitusajan lyhentämisestä 14 päivästä seitsemään päivään ja työnantajan takaisinottovelvollisuuden ehdotetaan koskevan vain niitä työnantajia, joiden työsuhteessa olevien työntekijöiden lukumäärä säännöllisesti on vähintään 50.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Niko SimolaPron puheenjohtaja
Puh:+358 40 566 8517niko.simola@proliitto.fiPro – työelämän joukkovoima ja yksi Suomen suurimmista ammattiliitoista
Pron jäseniä ovat koulutetut ammattilaiset, asiantuntijat ja esihenkilöt alaan katsomatta. Voimajoukkoomme kuuluu jo 120 000 jäsentä, ja neuvottelemme 180 virka- ja työehtosopimusta.
Perustehtävämme on parantaa jäsentemme ja alalle kouluttautuvien työehtoja, toimeentuloa ja kehittymismahdollisuuksia. Lisäksi pidämme huolta jäsentemme hyvinvoinnista niin työssä kuin vapaalla.
Uskomme, että inhimillinen työelämä on ihmisoikeus. Ennakoimme kansainvälisiä työelämän kehityskulkuja ja ilmiöitä, ja kehitämme uusia ratkaisuja suomalaiseen työelämään. Rakennamme sosiaalisesti, ekologisesti ja taloudellisesti kestävää, tasa-arvoista yhteiskuntaa – tai sanalla sanoen: työelämäniloa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ammattiliitto Pro ry
Orpon hallitukselta on johtajuus hukassa21.4.2026 19:00:35 EEST | Tiedote
Helsingin Sanomien lähteiden mukaan hallitus on valmistelemassa kehysriihessä uusia, noin 60 miljoonan euron lisäleikkauksia valtionhallintoon aiemmin päätettyjen säästöjen päälle. Ensi vuonna säästöt nousisivat yhteensä 85 miljoonaan.
Ammattiliitto Pron terveiset kehysriiheen: leikkaukset valtionhallintoon ovat jo vaarantaneet Suomen investointiympäristön15.4.2026 10:40:29 EEST | Tiedote
Ammattiliitto Pron hallitus esittää syvän huolensa yksityisen sektorin investointiympäristön heikentymisestä. Valtiohallintoon kohdistetut henkilöstöleikkaukset jarruttavat jo nyt yksityisten investointien etenemistä. Pron hallitus korostaa, että toimivat valtionhallinnon luvitus- ja valvontapalvelut ovat elintärkeitä myös yrityksille – ja sitä kautta kasvulle.
Ammattiliitto Pro: Säästöt uhkaavat valtion koulukoteja23.3.2026 17:14:09 EET | Tiedote
Valtion koulukotien toimintaa uhkaavat isot muutokset. Työnantaja suunnittelee enintään 35 henkilön irtisanomista ja enintään 35 henkilön lomauttamista, koska valtion lastensuojeluyksiköiden taloudellinen tilanne on heikentynyt.
Ammattiliitto Pro: Suomen pörssiyhtiöissä on valittu häviäjän strategia20.3.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Suomalaiset pörssiyhtiöt ovat julkistaneet viime viikkoina vuoden 2025 tuloksiaan, ja samassa yhteydessä yhtiöt ilmoittavat, kuinka suuren osan voitoistaan ne jakavat omistajilleen osinkoina. Vaikka suomalaisilla pörssiyhtiöille on takana heikohkon tuloskasvun vuosi, ne ovat jakamassa omistajilleen osinkoina ennätysmäisen suuren summan. Moni yhtiö on jakamassa osinkoa enemmän kuin ne ovat tehneet tulosta.
Järeät yt-neuvottelut uhkaavat elinvoimakeskusten ja KEHA-keskuksen henkilöstöä ja palveluita9.3.2026 10:00:27 EET | Tiedote
Ammattiliitto Pro pitää elinvoimakeskuksiin ja Työllisyys-, kehittämis- ja hallintokeskukseen eli KEHA-keskukseen kohdistuvia vähennyssuunnitelmia poikkeuksellisen mittavina ja huolestuttavina.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme