Jyväskylän yliopisto

Antti Koivula jatkaa Jyväskylän yliopiston hallituksen puheenjohtajana kauden 2026–2027

16.1.2026 14:30:20 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Jaa

Jyväskylän yliopiston hallitus valitsi järjestäytymiskokouksessaan 16.1.2026 puheenjohtajakseen professori Antti Koivulan. Varapuheenjohtajaksi valittiin KTT, FL Hanna Maula.

Antti Koivula
Antti Koivula Jyväskylän yliopisto

”Kiitän hallitusta luottamuksesta. Uskon, että myös jatkossa vahva yhteistyö läpi hallituksen sekä yliopistoyhteisön kanssa on meille kaikkein tärkeintä,” puheenjohtaja Antti Koivula sanoo.

Antti Koivula (TkT, työpsykologia, Teknillinen korkeakoulu, 1998) on toiminut Jyväskylän yliopiston hallituksen puheenjohtajana vuodesta 2022. Koivula on työskennellyt Työterveyslaitoksen pääjohtajana vuodesta 2015. Tätä ennen hän työskenteli Nokiassa yrityssuunnittelu- ja tuotejohtamistehtävissä sekä tutkijana Teknillisessä korkeakoulussa. Koivula toimii myös Valtiokonttorin neuvottelukunnan ja Säteilyturvakeskuksen neuvottelukunnan jäsenenä sekä Alko Oy:n hallituksen jäsenenä. 

Hanna Maula (KTT, johtaminen, Aalto-yliopisto, 2018, FL, yhteisöviestintä, Jyväskylän yliopisto, 2004) on Nesteen viestinnästä, markkinoinnista, vastuullisuudesta ja yhteiskuntasuhteista vastaava johtaja. Hänellä on laaja kokemus niin yrityskentältä kuin tutkimuksenkin tehtävistä sekä Suomessa että kansainvälisesti. Maula on toiminut mm. Aalto-yliopiston, Neste-konsernin ja UPM Kymmene Oyj:n viestintäjohtajana. Maula on Elinkeinoelämän keskusliiton edustajiston jäsen, Kemianteollisuus ry:n viestintävaliokunnan puheenjohtaja sekä Design Forum Finlandin hallituksen jäsen. Hanna Maula on toiminut Jyväskylän yliopiston hallituksen jäsenenä vuodesta 2022.

Jyväskylän yliopiston hallituksen jäsenmäärä on 10 henkilöä. Hallituksen puheenjohtaja ja varapuheenjohtaja valitaan yliopistoyhteisön ulkopuolisten jäsenten joukosta. Hallituksen tehtäviä ovat muun muassa rehtorin valinta sekä yliopiston toiminnan ja talouden tavoitteista, strategiasta, ohjauksen periaatteista ja toimintasäännöksistä päättäminen. Hallituksen esittelijänä toimii rehtori ja sihteerinä lakiasiainjohtaja.

Hallituksen jäsenet toimikaudella 2026–2027

  • Pääjohtaja, professori Antti Koivula
  • Professori Marja Makarow  
  • Viestinnän, markkinoinnin, vastuullisuuden ja yhteiskuntasuhteiden johtaja Hanna Maula
  • Toimitusjohtaja, FT Janne Poranen
  • Professori Hannu Häkkinen
  • Akatemiaprofessori Pasi Ihalainen
  • Vanhempi yliopistonlehtori Olli-Pekka Moisio
  • Palvelupäällikkö Jouni Penttinen
  • Opiskelija Akseli Haanpää
  • Opiskelija Jenni Suutari

Lisätietoja:

hallituksen puheenjohtaja Antti Koivula, puh. 030 474 2340

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Antti Koivula
Antti Koivula
Jyväskylän yliopisto
Lataa

Linkit

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Lohikalat paljastavat kylmän totuuden ihmisen vaikutuksista Pohjois-Euroopan järvissä4.3.2026 07:05:00 EET | Tiedote

Jyväskylän yliopiston johtama suurtutkimus paljasti ihmistoiminnan muuttavan Pohjois-Euroopan järvien ekosysteemejä johdonmukaisesti. Tutkimus osoittaa, että vesivoima ja valuma‑alueiden ihmistoiminta muokkaavat subarktisten ja alpiinisten järvien ravintoverkkoja Tutkimus haastaakin käsityksen siitä, että kaukaiset ja karut pohjoiset vesistöt olisivat turvassa ihmisen vaikutuksilta.

Cefmof-säätiön rahoitus vauhdittaa Jyväskylän yliopiston vetytutkimusta2.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote

Jyväskylän yliopiston kemian laitoksella aloitti tammikuussa uusi apulaisprofessori, Ali Davoodi, jonka tutkimus keskittyy vetytutkimukseen ja kestävien energiajärjestelmien kehittämiseen. Tehtävä rahoitetaan Central Finland Mobility Foundation (Cefmof) ‑säätiön myöntämällä vetytutkimusrahoituksella. Lisäksi apulaisprofessori Manu Lahtisen ja dosentti, yliopistonlehtori Marko Melanderin tekemää vetytutkimusta tuetaan osittain Cefmofin rahoituksella.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye