Yli 120 vuotta reilua kauppaa – Eepee laskee hintoja kaikissa S-marketeissa
20.1.2026 10:01:46 EET | Etelä-Pohjanmaan Osuuskauppa | Tiedote
Osuuskauppa on ollut paikallisten ihmisten tukena niin hyvinä kuin haastavina aikoina. Nyt elämme taloudellisesti vaikeita aikoja ja Eepee reagoi tähän laskemalla hintoja kaikissa alueen S-marketeissa.

Pitkälle yli sata vuotta sitten, helmikuussa vuonna 1903, tapahtui Etelä-Pohjanmaalla jotain historiallista. Paikalliset, tavalliset ihmiset – meidän isovanhempamme ja heidän naapurinsa - kokoontuivat saman pöydän ääreen Alapuskan talolle. Kylmässä pakkassäässä paikalle kokoontunut väki tiesi jo ovesta sisään astuessaan, että yhdessä he voivat olla enemmän kuin yksin. Yhdessä he voivat rakentaa kauppapaikan, joka oli samalla lupaus siitä, että eteläpohjalainen sitkeys ja yhteishenki kantaa sukupolvien yli. Ja niin se on kantanut, sillä tuosta hetkestä tämän päivän Eepee sai alkunsa.
Seinäjoella Alapuskan talolle, Vapaudentien ja Työväenkadun risteykseen, kokoontunut porukka ei tehnyt osuuskaupan perustamispäätöstä kevyin perustein, vaan he halusivat tarjota turvaa omalle arjelleen. He halusivat reilua kauppaa, kohtuullisia hintoja ja paikan, joka kuuluu kaikille ja on yhteinen. Nämä olivat osuuskaupan arvot, kuten ne ovat edelleen tänäkin päivänä. Hetki oli merkittävä, sillä se loi eteläpohjalaisen yhteisön, ja sinä asiakasomistajana olet osa tätä yhteisöä noin 95 000 muun asiakasomistajan kanssa.
Ajat olivat tuolloin haastavat, kuten ne ovat monesti olleet sen jälkeenkin, mutta osuuskauppa on aina ollut tukena ja yhteisö on kantanut, kuten se kantaa nytkin. Me Eepeellä haluamme tehdä arjestasi edullisempaa – ei vain tänään, vaan joka päivä, ja myös reilun sadan vuoden päästä. Niinpä olemme laskeneet hintoja kaikissa S-marketeissamme. Tule ja huomaa ero ostoskorissasi.
Tämän hienon vuoden olemme aloittaneet tuplaamalla liittymisedut. Kun liityt tammi-maaliskuussa ja maksat koko sadan euron osuusmaksun, saat liittymisedut tuplana, eli kaksisataa euroa ostosrahaa S-mobiiliin. Lisätietoja liittymisestä eepee.fi/liity
Tervetuloa meille asiakasomistajaksi.
Yhteyshenkilöt
Henrik KarvonenToimitusjohtajaEtelä-Pohjanmaan Osuuskauppa
Puh:010 764 6200Puh:0400 572 172henrik.karvonen@sok.fiEepee
Etelä-Pohjanmaan Osuuskauppa, Eepee, on 95 000 asiakasomistajan omistama vähittäiskaupan monialayritys. Toimialamme ovat: marketkauppa, liikennekauppa sekä matkailu- ja ravitsemiskauppa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Etelä-Pohjanmaan Osuuskauppa
Ennakkotietoja Eepeen 2025 tilinpäätöksestä9.2.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Eepeen asiakasomistajamäärä ylitti 95 000 – vahvat panostukset uudistumiseen
Eepee uudistaa ABC-mittarikenttiä – aikataulut ja asemakohtaiset vaikutukset3.2.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Eepee toteuttaa vuoden 2026 aikana useilla ABC-asemilla mittarikenttien uudistuksia. Töiden vuoksi asemilla on määräaikaisia sulkuja ja muutoksia polttonestevalikoimassa.
Eepeen asiakasomistajat päättävät 100 000 euron Kannustajat-tuen jaosta26.1.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Etelä-Pohjanmaan Osuuskauppa, Eepee, jakaa neljättä vuotta peräkkäin 100 000 euroa alueensa urheiluseuroille S-ryhmän Kannustajat-ohjelmalla. Ohjelma kasvattaa suosiotaan vuosittain.
Eepeen asiakasomistajia palkittiin yli 22 miljoonalla eurolla22.1.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Eepeen asiakasomistajille maksettiin viime vuonna 2025 Bonusta 18,1 milj. euroa (edv. 17,7 milj. euroa), maksutapaetua 0,5 milj. euroa (edv. 0,5 milj. euroa) ja ylijäämänpalautusta 3,5 milj. euroa (edv. 3,5 milj. euroa). Ylijäämän palautuksena maksettiin 1,0 prosenttia Eepeessä tehdyistä ylijäämänpalautukseen oikeuttavista vuoden 2024 ostoista. Eepeen asiakasomistajille vuonna 2025 maksetut edut olivat yhteensä 22,1 milj. euroa (edv. 21,7 milj. euroa) eli keskimäärin 232 euroa (edv. 230 euroa) per jäsen. Nämä edut maksettiin asiakasomistajien S-Pankissa oleville S-Tileille. Näiden rahana S-Tilille maksettujen etujen lisäksi asiakasomistajille on ollut tarjolla iso määrä tuote-etuja S-mobiilissa, S-Etukortti-etuja ja lippuetuja alueemme tapahtumiin. S-Pankin maksuttomat pankkipalvelut ovat myös iso etu asiakasomistajille. 2020-luvulla Eepeen asiakasomistajille maksetut edut ovat olleet yhteensä yli 115 miljoonaa euroa, keskimäärin 1210 euroa per jäsen. Tämän vuoden 2026 alussa haluamme
Alkuvuonna Prismakeskuksella rakennetaan kiivaasti – Ravintolamaailmasta tulossa yksi Suomen suurimmista16.1.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Alkuvuosi 2026 on kiivainta aikaa uuden Prismakeskuksen rakennustyömaalla, kun uusia tiloja rakennetaan muun muassa S-Pankille, apteekille ja Ravintolamaailmalle, josta on tulossa yksi Suomen suurimpia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme