Avain

Timo Pennasen uutuuskirja paljastaa käännöshittien salat

28.1.2026 08:15:00 EET | Avain | Tiedote

Jaa

Timo Pennasen uutuuskirja Mä elän vieläkin – Käännöshittien kulta-aika ja muut vaiheet käsittelee käännöshittejä kultaisilta 1960- ja 1970-luvuilta. Kuka sanoitti hitit suomeksi, ja mikä määräsi, tuliko biisistä hitti vai floppi?

Timo Pennanen: Mä elän vieläkin – Käännöshittien kulta-aika ja muut vaiheet
Timo Pennanen: Mä elän vieläkin – Käännöshittien kulta-aika ja muut vaiheet

Käännökset vieraskielisistä kappaleista hallitsivat Suomen hittimarkkinoita etenkin 1960- ja 1970-luvuilla. Osa niistä kasvoi jopa kansallisen identiteetin rakennuspalikoiksi, kuten Kari Tapion Olen suomalainen. Myös Suvivirren ja Tiernapoikien juuret ovat ulkomailla.

Mä elän vieläkin vie mukanaan yli satavuotiseen kertomukseen käännöshittien noususta ja hiipumisesta iskelmätähtien tarinoita unohtamatta. Kuka hitit löysi ja kuka teki uudet sanat? Voiko hitistä tehdä flopin tai flopista hitin? Vaikka suurin suosio on hiipunut, käännöshitteja kuunnellaan edelleen runsaasti. Arkistokuvat ja graafit havainnollistavat ajankuvaa.

Timo Pennanen on akaalainen graafinen suunnittelija ja tietokirjailija. Aikaisempaan tuotantoon kuuluu neljä musiikkiaiheista teosta ja autismia käsittelevä Oikein silmin (Avain, 2024).

teos: Mä elän vieläkin – Käännöshittien kulta-aika ja muut vaiheet
kirjailija: Timo Pennanen
kansi: Timo Numminen
ISBN: 9789523046566
kustantaja: Avain
ilmestymispäivä: 28.1.2026

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Timo Pennanen: Mä elän vieläkin
Timo Pennanen: Mä elän vieläkin
Lataa

Linkit

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Avain

Susanna Makaroff: Minkä taakseen jättää, sen edestään löytää22.4.2026 09:15:00 EEST | Blogi

Susanna Makaroff kertoo Kustantamon kuulumisia -blogissa tuoreen esikoisromaaninsa kirjoittamiseen vaikuttaneesta henkilökohtaisesta historiasta. "Piiri pieni pyörii -kirjan kirjoittaminen oli lopulta henkilökohtainen terapiani homehelvettivuosien traumoista irti päästämiseen. Halusin opetella elämään ilman jatkuvaa huolta, pelkoa ja stressiä, hengittää kevyemmin, heittäytyä rohkeasti kiinnostaviin uusiin juttuihin, hullutellakin", Makaroff kirjoittaa.

Pirkko Soininen: tutkimusmatkalla taiteilijakodeissa30.3.2026 09:15:00 EEST | Blogi

"Mitä jälkiä meistä jää paikkoihin, joissa olemme joskus tehneet intohimoisesti taiteellista työtämme, rakastaneet, pettyneet, olleet onnellisia tai onnettomia? Ehkä jotain jää tai mitään ei jää. Tämä oli kysymys, johon lähdin etsimään vastausta, kun kaksi vuotta sitten aloin kiertää suomalaisia taiteilijakoteja, jotka on muutettu museoiksi", kirjoittaa kirjailija Pirkko Soininen Kustantamon kuulumisia -blogissa. Soinisen ensimmäinen tietokirja Siellä missä sydän on. Kylässä taiteilijakodeissa syntyi noilla retkillä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye