Viime vuosi toi Keski-Suomeen lähes 9,5 miljoonaa euroa maaseudun yritys- ja hanketukia
22.1.2026 08:15:00 EET | Keski-Suomen elinvoimakeskus | Tiedote
Keski-Suomeen myönnettiin yhteensä lähes 9,5 miljoonaa euroa EU:n maaseuturahoituksen yritys- ja hanketukia vuonna 2025. Yritystukien kysyntä vilkastui hieman aiemmista vuosista.

Yhdistysten ja yhteisöjen kehittämishankkeisiin myönnettiin rahoitusta 6,3 miljoonaa euroa. Maaseuturahoituksen sai Keski-Suomessa viime vuonna 96 hanketta.
Keskisuomalaisia maaseutuyrityksiä rahoitettiin lähes 3,2 miljoonalla eurolla; tukea myönnettiin yhteensä 206 kohteeseen. Euromääräisesti eniten yritystukia meni Saarijärvellä, Laukaassa ja Jämsässä toimiville yrityksille: niiden yhteenlaskettu osuus kaikista myönnetyistä yritystuista oli kaksi kolmasosaa.
Maaseutuyksikön päällikkö Pertti Ruuska Keski-Suomen elinvoimakeskuksesta toteaa, että yritystukien kysyntä oli viime vuonna vilkkaampaa kuin edellisvuonna.
– Rahoitusta päästiin myöntämään yleisempien kehittämistoimenpiteiden lisäksi yritysten mittavammillekin investoinneille. Elinvoimakeskukseen viime viikkoina tulleiden tukihakemusten ja rahoitustiedustelujen perusteella parantunut vire näyttäisi jatkuvan myös tänä vuonna, hän arvioi.
Kehittämishankkeiden osalta laajakaistarakentaminen lähti viime vuonna liikkeelle, ja rahoitusta sai lisäksi moni ilmasto- ja ympäristöteemainen hanke. Rahoituksen sai myös Keski-Suomen alkutuotannon huoltovarmuutta vahvistava Varautuva viljelijä -hanke.
EU:n maaseuturahoitusta myönnetään maaseudulla toimiville mikro- ja pk-yrityksille sekä yhdistysten ja yhteisöjen yleishyödyllisiin hankkeisiin. Viime vuonna rahoitusta myönsivät paikalliset Leader-ryhmät JyväsRiihi, Maaseutukehitys, Vesuri-ryhmä ja Viisari sekä Keski-Suomen ELY-keskus, jonka työtä jatkaa 1.1.2026 alkaen Keski-Suomen elinvoimakeskus.
Loppuvuoden rahoitus puoliksi yrityksille ja kehittämishankkeille
Vuoden 2025 viimeisellä neljänneksellä (1.10.–31.12.2025) Keski-Suomeen myönnettiin lähes 1,6 miljoonaa euroa EU:n maaseuturahoituksen yritys- ja hanketukia. Summasta yritystukia oli vähän yli puolet ja kehittämishankkeiden tukia lähes puolet. Yritystukia myönnettiin 60 kohteeseen, ja rahoituksen sai 21 kehittämishanketta.
Keski-Suomen ELY-keskus myönsi loka-joulukuussa 2025 maaseudun pk-yrityksille ja hankkeille rahoitusta yhteensä lähes 0,8 miljoonaa euroa. Siitä noin 0,5 miljoonaa oli yritystukia, ja kehittämishankkeita rahoitettiin lähes 0,3 miljoonalla eurolla.
Yritysrahoitusta saivat mm. insinööritoimisto Matricomp Oy Keuruulta sekä kasvualustoja ja katteita valmistava Biokasvuvoima Oy Saarijärveltä. Teollisuussäiliöiden lujuuslaskentaan erikoistunut Matricomp sai rahoitusta laskentapalvelun ja markkinoinnin kehittämiseen. Biokasvuvoima investoi rahoituksen avulla halliin, josta se tekee teollisuuden sivuvirtojen kiertotalouskeskuksen.
Hankerahoitusta Keski-Suomen ELY-keskuksesta sai mm. Jyväskylän ammattikorkeakoulu Oy:n Senioridigi-hanke, jonka tavoitteena on madaltaa maaseudun ikääntyvien kynnystä käyttää kotiin vietäviä teknologioita.
Leader-ryhmät rahoittivat energiatehokkuuden parantamista
Keski-Suomen Leader-ryhmät myönsivät loka-joulukuussa 2025 yhteensä 0,8 miljoonaa euroa maaseuturahoitusta. Mikroyrityksille myönnettiin yhteensä 0,3 miljoonaa euroa, ja yhdistysten ja yhteisöjen kehittämishankkeisiin 0,5 miljoonaa euroa. Kehittämishankkeiden Leader-rahoitukseen sisältyy myös kuntarahoitusta.
Yritysrahoitusta Leader-ryhmästä sai mm. pihtiputaalainen maanviljelijä Juha Lamminniemi, joka investoi Liisankankaan Jäätelön uudenlaiseen tuotantoteknologiaan kylmän herkun saamiseksi jatkossa myyntiin myös vähittäiskauppoihin. Yrittäjä Kirsi Rautiainen Laukaasta sai tukea kuvataideterapiaa ja -ohjausta sekä taidemyyntiä harjoittavan yrityksen perustamiseen, ja Keuruulla toimiva RantaGolf Oy sai tukea niin ikään toiminnan aloittamiseen ja golfsimulaattorin hankintaan. Hankasalmella toimivan Ranta-Keurulan matkailumaatilan yrittäjä Pekka Riipinen sai rahoitusta majoitustilojen lämmitysjärjestelmän modernisointiin.
Leader-ryhmät rahoittivat energiatehokkuuden parantamista myös kehittämishankkeissa. Esimerkiksi Valkolan kylä ry Laukaasta ja Rahkolan kyläyhdistys ry Saarijärveltä saivat tukea kylätalojen energiaremontteihin, mm. ilmalämpöpumppujen hankintaan. Ruuhimäki-seura ry Toivakassa puolestaan kunnostaa tuen turvin kylätalon kattoa ja ulkoseiniä, ja Keuruun Ampumaratayhdistys ry rakentaa uuden hirviradan ja suojakatoksen Ampumaurheilukeskukseen.
Kaikki Keski-Suomeen 1.10.–31.12.2025 myönnetyt hanke- ja yritystuet löytyvät alla olevan linkin kautta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pertti RuuskaMaaseutuyksikön päällikkö (va.)Keski-Suomen elinvoimakeskus
Maaseutu- ja ympäristöosasto
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Keski-Suomen elinvoimakeskus hoitaa liikenteeseen, maaseutuun, elinkeinoihin ja työllisyyteen, maahanmuuttoon, ympäristöön sekä rahoitukseen, kehittämiseen ja seurantaan liittyviä valtion aluehallinnon tehtäviä. Keski-Suomen elinvoimakeskus toimii Keski-Suomen maakunnan alueella, ja keskitettyjen tehtävien kautta palvelee myös muita alueita.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen elinvoimakeskus
Rankkasateiden vaurioittamat tieosuudet on yhtä lukuun ottamatta avattu liikenteelle – Soutujoentien sortumaa Multialla korjataan edelleen21.7.2026 16:02:40 EEST | Tiedote
Viikonlopun poikkeuksellisen runsaat sateet aiheuttivat useita vaurioita soratielle Keski-Suomessa. Tieverkolla esiintyi sortumia ja tulvavaurioita, joiden vuoksi useita tieosuuksia jouduttiin sulkemaan liikenteeltä turvallisuussyistä. Nyt lähes kaikki tieosuudet on saatu avattua liikenteelle. Vain Multialla sijaitseva Soutujoentie (tie 16517) on edelleen suljettuna.
Keski-Suomen työttömyys kesäkuussa 15,8 %21.7.2026 08:00:45 EEST | Tiedote
Kesäkuussa 2026 työttömyys kasvoi 9,3 % kesäkuuhun 2025 verrattuna Lomautettujen määrä laski hieman vuoden takaiseen tilanteeseen verrattuna Yli vuoden yhtäjaksoisesti työttömänä olleiden määrä kasvoi 16,8 % edellisvuoteen verrattuna Naisten työttömyys kasvaa edelleen enemmän kuin miesten työttömyys Uusien avointen työpaikkojen määrä kuukauden aikana väheni 22,5 % vuoden takaiseen tilanteeseen verrattuna
Sateiden vaurioittamien sorateiden korjaus on käynnissä Keski-Suomessa – vielä kolme tieosuutta suljettuna20.7.2026 15:43:15 EEST | Tiedote
Viikonlopun poikkeuksellisen runsaat sateet aiheuttivat useita vaurioita sorateille Keski-Suomessa. Tieverkolla on esiintynyt sortumia ja tulvavaurioita, joiden vuoksi useita tieosuuksia jouduttiin sulkemaan liikenteeltä turvallisuussyistä. Ensimmäiset tieosuudet saatiin avattua liikenteelle jo sunnuntai-iltana, ja muiden tieosuuksien parissa urakoidaan parhaillaan. Suljettuna on vielä kolme tieosuutta.
Kovat sateet ovat vaurioittaneet sorateitä Keski-Suomessa – useita tieosuuksia suljettu liikenteeltä19.7.2026 16:02:53 EEST | Tiedote
Poikkeuksellisen runsaat sateet ovat aiheuttaneet Keski-Suomen alueella vaurioita sorateille. Tieverkolla on esiintynyt sortumia ja tulvavaurioita, joiden vuoksi useita tieosuuksia on jouduttu sulkemaan liikenteeltä turvallisuussyistä.
Päällystystyöt etenevät Keski-Suomessa13.7.2026 14:57:28 EEST | Tiedote
Keski-Suomessa päällystystyöt etenevät suunnitellusti. Päällystysohjelman kokonaispituus on noin 130 km, josta 73 km on jo valmistunut. Seuraavaksi vuorossa on Vt 4 Vaajakosken moottoritien päällystys, joka tehdään yötyönä 14.7.2026 alkaen. Kesän aikana korjaustöitä ja paikkausprojekteja toteutetaan eri puolilla maakuntaa. Tiellä liikkuvien kannattaa varautua tilapäisiin liikennehaittoihin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


