Kokoomuksen Sirén: Mercosur-kauppasopimus vahvistaa Eurooppaa ja sen torppaaminen olisi vakava virhe
21.1.2026 20:56:31 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
EU:n ja Mercosur-maiden välinen kauppasopimus on historiallinen mahdollisuus Suomelle ja koko Euroopalle. Sopimuksen kaatuminen tai viivästyminen heikentäisi vientiä, yritysten kasvua ja EU:n strategista asemaa maailmassa, sanoo kokoomuksen kansanedustaja ja suuren valiokunnan puheenjohtaja Saara-Sofia Sirén.

Kaksi viikkoa sitten EU-jäsenmaat pääsivät historialliseen sopuun Etelä-Amerikan maiden kanssa solmittavasta kauppasopimuksesta, jota on neuvoteltu jo 25 vuotta. Nyt Euroopan parlamentin vihervasemmisto yhdessä laitaoikeiston kanssa on kuitenkin viivästyttänyt sopimuksen etenemistä äänestämällä, että se tarvitsee EU-tuomioistuimen lausunnon.
Kokoomuksen kansanedustaja ja suuren valiokunnan puheenjohtaja Saara-Sofia Sirén pitää päätöstä erittäin vahingollisena.
“EU-tuomioistuimen lausuntoa vaatimalla luodaan kuukausien epävarmuus, joka syö yritysten investointihalukkuutta ja rapauttaa EU:n kauppapoliittista uskottavuutta. Juuri nyt, kun maailmankauppaa uhkaavat kauppasodat ja geopoliittinen epävarmuus, Mercosur-sopimus olisi Euroopalle strateginen voitto”, Sirén painottaa.
Mercosur-sopimus on Suomen viennille poikkeuksellisen tärkeä. Se avaa Brasilian, Argentiinan, Paraguayn ja Uruguayn suojatut jättimarkkinat eurooppalaisille yrityksille ja poistaa tullit yli 90-prosenttisesti.
Latinalaisen Amerikan osuus Suomen viennistä on tällä hetkellä alle kaksi prosenttia, joten kasvupotentiaali on merkittävä myös pk-yrityksille. Komission arvion mukaan EU:n vienti Mercosur-alueelle voi kasvaa jopa 39 prosenttia vuoteen 2040 mennessä.
Pelkästään tullimaksujen poisto toisi EU-alueelle yli neljän miljardin euron vuotuiset säästöt.
“Sopimus on juuri nyt äärimmäisen tärkeä niin Suomelle kuin koko Euroopalle. EU:n pitää vahvistaa kilpailukykyään, turvata vienti ja rakentaa uusia kumppanuuksia. Mercosurin jälkeen seuraava askel on saatava nopeasti liikkeelle myös Intian kanssa”, Sirén sanoo.
”Eurooppa ei voi jäädä seisomaan paikalleen tässä tilanteessa, vaan nyt tarvitaan ymmärrystä kokonaisuudesta sekä päätöksentekokykyä. Vihreät ja vasemmisto yhdessä laitaoikeiston kanssa toimivat tässä valitettavan lyhytnäköisesti”, Sirén päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Saara-Sofia SirénKansanedustaja, Suuren valiokunnan puheenjohtaja
Varsinais-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kiuru: Kompostikyttäys historiaan ja pullopanttitulot verovapaiksi20.4.2026 15:55:43 EEST | Tiedote
Hallituksen norminpurkutyöryhmän tuore esitys puuttuu sääntelyn ylilyönteihin: kotikompostoinnin viranomaisvalvontaa esitetään poistettavaksi ja pullopanttituloja verovapaiksi. Kokoomuksen kansanedustaja Pauli Kiurun mukaan esityksillä palautetaan sääntelyyn tervettä järkeä.
Kokoomuksen Partanen: SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspoliittisesta linjastaan20.4.2026 12:49:13 EEST | Tiedote
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman esitti sunnuntaina 19.4. Helsingin Sanomissa, että Suomessa tulisi seurata Espanjan esimerkkiä elvyttävästä talouspolitiikasta ja kotimaisen kysynnän tukemisesta leikkausten sijaan. Samanaikaisesti SDP on Lindtmanin johdolla julkisesti sitoutunut velkajarruun ja vähintään 8 miljardin euron sopeutukseen ensi vaalikaudella.
Kokoomuksen Sarkomaa: Muistisairauksien hoitopolut kuntoon laaturekisteripilotilla18.4.2026 09:59:49 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, valtiovarainvaliokunnan jäsen Sari Sarkomaa ehdottaa pilottia, jossa luotaisiin edellytykset perustaa valtakunnallinen laaturekisteri muistisairauksien ennaltaehkäisyä, kuntoutusta ja hoitoa varten. Etenevät muistisairaudet ovat mittava kansanterveydellinen ja taloudellinen haaste.
Kokoomuksen Valtola: Sote-rahoitus kasvaa myös ensi vuonna – hallitus uudistaa vastuullisesti muiden rakentamaa rikkinäistä mallia17.4.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Hallitus on tänään julkistanut tiedot hyvinvointialueiden rahoitusmallin III uudistuksesta. Kokoomuksen lääkärikansanedustaja Oskari Valtola pitää uudistusta välttämättömänä ja kiittää ministeri Ikosta vaikean tehtävän hoitamisesta.
Kokoomuksen Vikman: Vaikuttamistaan Euroopassa lisännyt Venäjä on yhä isoin uhka Suomen turvallisuudelle16.4.2026 18:21:32 EEST | Tiedote
Kansanedustaja ja ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja Sofia Vikman (kok.) toteaa, että Venäjän aggressiivinen ja imperialistinen toiminta on edelleen merkittävin turvallisuusuhka Suomelle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme