Helsingin yliopiston sijoitustuotto kuusi prosenttia vuonna 2025
23.1.2026 10:19:03 EET | Helsingin yliopisto | Tiedote
Sijoitukset ovat tuottaneet yli 400 miljoonaa euroa vuodesta 2019

Helsingin yliopiston arvopaperisijoitusten tuotto oli 6,0 prosenttia vuonna 2025. Vuoden 2019 alusta, jolloin yliopisto siirtyi nykyiseen strategiaan, sijoitukset ovat tuottaneet yhteensä 116,9 prosenttia tai noin 440 miljoonaa euroa. Vuosittainen keskituotto on ollut 11,7 prosenttia, mikä on 2,0 prosenttiyksikköä enemmän kuin vertailuindeksin vastaava. Yhdysvaltain dollarin voimakas heikkeneminen suhteessa euroon rasitti tuottoa vuonna 2025, mutta valuuttakurssien tuottovaikutus on ollut vähäinen pidemmällä aikavälillä, rahoitusteorian tarjoaman odotusarvon mukaisesti.
− Olemme erittäin iloisia, että arvopaperisijoitukset ovat kasvattaneet vakavaraisuuttamme näin merkittävästi. Kun lisäksi yli 90 prosenttia sijoituksistamme on hyvin likvidejä, tämä tukee vahvasti taloudellista varautumistamme yhä epävarmemmassa toimintaympäristössä, toteaa talousjohtaja Marjo Berglund.
Helsingin yliopiston dollarimääräinen kahdentoista kuukauden tuotto oli 13,6 prosenttia kesäkuun lopussa. Se on verrannollinen Yhdysvaltalaisten yliopistosijoittajien ”Fiscal Year 2025” -tuottoihin, ja ylsi alustavien tietojen mukaan jopa kolmanneksi ”Ivy League”-yliopistojen joukossa. Kesäkuussa 2024 Helsingin yliopiston viiden vuoden dollarimääräinen tuotto ylsi korkeimpaan desiiliin NACUBO-järjestön tekemän 599 yliopistosijoittajan vertailussa. NACUBO julkaissee vuoden 2025 tuottovertailun kuluvan vuoden ensimmäisellä neljänneksellä, jonka jälkeen Helsingin yliopisto tiedottaa omasta sijoituksestaan.
Helsingin yliopiston sijoitustoiminta rakentuu vankasti tieteen pohjalle. Sen kulmakivet ovat laaja hajauttaminen, alhaiset kustannukset, johdonmukainen riskitaso sekä ilmastonmuutoksen torjunta. Sijoitusvaroista vähintään 90 prosenttia hajautetaan maailmanlaajuisesti listattuihin osakkeisiin ja velkakirjoihin. Lisäksi enintään 10 prosenttia sijoitusvaroista keskitetään ensisijaisesti Helsingin yliopiston yhteydessä perustettuihin spinout- ja startup-yrityksiin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sijoitusjohtaja Anders Ekholm, anders.g.ekholm@helsinki.fi, p. 050 526 4253
Helsingin yliopiston mediapalvelu
Puh:02941 22622mediapalvelu@helsinki.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin yliopisto on yli 40 000 opiskelijan ja työntekijän kansainvälinen yhteisö, joka tuottaa tieteen voimalla kestävää tulevaisuutta koko maailman parhaaksi. Se sijoittuu kansainvälisissä yliopistovertailuissa maailman sadan parhaan yliopiston joukkoon. Monitieteinen yliopisto toimii neljällä kampuksella Helsingissä sekä Lahden, Mikkelin ja Seinäjoen yliopistokeskuksissa. Lisäksi sillä on kuusi tutkimusasemaa eri puolilla Suomea ja yksi Keniassa. Yliopisto on perustettu vuonna 1640.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Lihavuus saattaa lisätä vakavien infektioiden riskiä10.2.2026 08:58:29 EET | Tiedote
Yli 540 000 ihmistä käsittävä kansainvälinen tutkimus osoittaa, että lihavuudesta kärsivillä aikuisilla on 70 prosenttia suurempi riski joutua sairaalahoitoon tai menehtyä tartuntataudin seurauksena.
Järjestelmän ulkopuolisen rahapelitarjonnan mittaaminen haastavaa – epävarmat luvut vaikuttavat päätöksentekoon10.2.2026 08:30:00 EET | Tiedote
Verkossa toimivien virallisen järjestelmän ulkopuolisten rahapeliyhtiöiden markkinoiden mittaaminen on vaikeaa, ja arvioiden vaihtelu perustuu usein epävarmoihin menetelmiin ja oletuksiin.
Ravitsemuksellisesti tarpeettomat ruoat rasittavat kukkaron lisäksi ympäristöä9.2.2026 11:06:52 EET | Tiedote
Suomalaisten ruokaostojen ympäristövaikutuksista suuri osa syntyy ravitsemuksellisesti tarpeettomista, usein epäterveellisistä ruoista. Lisäksi havaittiin, että eri proteiininlähteitä suosivat kotitaloudet käyttivät pääasiallisiin proteiininlähteisiin yhtä paljon rahaa ruokavalion energiasisältöön suhteutettuna.
Kutsu 12.2.: Missä ovat maailmanpolitiikan uudet polttopisteet?4.2.2026 12:13:50 EET | Kutsu
Kansainvälisen politiikan mannerlaatat ovat nopeassa liikkeessä. Miltä maailma näyttää suurvaltojen paineessa olevien alueiden näkökulmasta? Tervetuloa kuuntelemaan tutkijoiden taustoituksia Helsingin yliopiston Tiedekulmaan.
REM-uni tukee hevosten motivaatiota ja oppimista3.2.2026 15:04:54 EET | Tiedote
Hyvä uni tukee hevosten oppimista ja jaksamista siinä missä ihmistenkin. Helsingin yliopiston tuoreen tutkimuksen mukaan lyhyt REM-uni heikentää hevosten sinnikkyyttä ja suoriutumista vaativissa oppimistehtävissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme