Teknologiateollisuuden talousnäkymät 4.2.2026 kello 10.00

29.1.2026 08:00:00 EET | Teknologiateollisuus ry | Kutsu

Jaa

Alkaako vienti vetää puolustus- ja meriteollisuuden tilausten perässä? Teknologiateollisuuden talousnäkymät julkaistaan tiedotustilaisuudessa keskiviikkona 4.2.2026 kello 10.00.

Teknologiateollisuuden johtava ekonomisti Hanne Mikkonen
Teknologiateollisuuden johtava ekonomisti Hanne Mikkonen Liisa Takala Teknologiateollisuus

Julkisuudessa on kerrottu puolustus- ja meriteollisuuden suurista tilauksista. Alkaako vienti nyt vihdoin vetää ja työllisyys nousta? Vastaus löytyy Teknologiateollisuuden uunituoreesta tilauskanta- ja henkilöstötiedustelusta, joka julkaistaan mediatilaisuudessa keskiviikkona 4.2.2026 kello 10.00. Tilaisuus järjestetään Teams-kokouksena.

Tervetuloa kuulemaan, millaiset tunnelmat Suomen suurimmalla vientialalla vallitsevat, mihin suuntaan teollisuuden tilaukset ovat vaiherikkaan loppuvuoden 2025 aikana kehittyneet ja millaiset ovat lähiajan näkymät? Tarjolla on tuoretta tietoa mm. tilausten, tilauskannan, liikevaihdon ja henkilöstömäärän kehityksestä. 

Tiedustelun tulokset esittelee johtava ekonomisti Hanne Mikkonen ja tilannetta arvioi toimitusjohtaja Minna Helle

Saat linkin tilaisuuteen ilmoittautuessasi! Ilmoitathan osallistumisestasi viimeistään maanantaina 2.2.: masu@teknologiateollisuus.fitai Marjo Ollikainen, puh: 050 5914 818, marjo.ollikainen@teknologiateollisuus.fi

Kuulemisiin! 

Marjo Ollikainen 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Teknologiateollisuus ry

Kehysriihipäätökset kirittävät yritysten investointiaikeita, mutta vauhti lopahti kesken22.4.2026 22:21:26 EEST | Tiedote

Teknologiateollisuus on tyytyväinen hallituksen kehysriihen investointeja ja kasvua vahvistaviin päätöksiin, joskin hallituksella loppui yritysten T&K-toiminnan kiihdyttämisessä ja osaamistason nostossa vauhti kesken. Epävarman toimintaympäristön aiheuttamia huolia kotimaassa olisi syytä rauhoittaa tukemalla kunnianhimoisemmin vientialan yritysten investointiaikeita sekä kasvu- ja työllisyysodotuksia

Yllätys teknologiateollisuudessa: Kasvu- ja työllisyysodotukset plussalla maailmantilanteesta huolimatta17.3.2026 10:30:00 EET | Tiedote

Kasvu Suomen suurimmalla vientialalla on jatkunut alkuvuoden aikana, vaikka kauppa- ja geopoliittinen tilanne on muuttunut aiempaakin epävarmemmaksi. Teknologiateollisuuden TeknoBaro-kyselyn mukaan investointeja aiotaan lisätä merkittävästi ja yritykset odottavat keväälle sekä työllisyyden että tuotannon kasvua. Riskit kasvun tyrehtymiselle ovat kuitenkin edelleen suuret.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye