KUTSU: Jarno Alastalo pohtii tekoälyä ja sen vaikutusta tulevaisuuden ihmiseen
30.1.2026 09:30:00 EET | Avain | Kutsu
Tule tapaamaan tietokirjailija ja tekno-filosofi Jarno Alastaloa ja kuulemaan Alastalon tekoälyn ja ihmisyyden tulevaisuutta käsittelevästä uutuuskirjasta Musta laatikko. Tilaisuus järjestetään Keskustakirjasto Oodissa (Töölönlahdenkatu 4, Hki) Saarikoski-matolla (3.krs) tiistaina 17.2. klo 17 alkaen.

Musta laatikko on tutkimusmatka maailmaan, jossa algoritmit, tekoäly ja järjestelmät muokkaavat tunteitamme, valintojamme ja yhteisöjämme. Mitä tapahtuu, kun tekoälystä tulee opettaja, ystävä ja peili?
Kirja on myynnissä tapahtumassa.
Ilmoittaudu 13.2. mennessä os: info@avain.net
Lämpimästi tervetuloa!
_ _ _
Jarno Alastalo, Musta laatikko – Tekoälyttömyyden ajan alku
Tekoäly toimii mustassa laatikossa, järjestelmässä, jonka toimintaa emme näe, mutta jonka vaikutukset tunnemme. Olemme astuneet tekoälyttömyyden aikaan: joko tulemme älykkäiden koneiden tyhmiksi käyttäjiksi tai opimme käyttämään niitä viisaasti.
“Teknologian kehittyessä emme rakenna vain uudenlaisia koneita, vaan rakennamme samalla uudenlaista ihmistä, joka elää ja ajattelee tekoälyn rinnalla. Tulevaisuuden ihmiselle on tarjolla kaksi polkua: tekoälyttömyys, joka tekee meistä älykkäiden koneiden tyhmiä käyttäjiä tai viisas tekoälyttömyys, jossa käytämme koneita rikastuttamaan omaa ajatteluamme”, toteaa Jarno Alastalo teoksen johdannossa.
Kirjan lähteinä on käytetty tieteellisiä tutkimuksia, filosofisia tekstejä ja haastatteluita. Alastalo on haastatellut kirjaa varten muun muassa tekoälytutkijoita, psykologeja, kasvatuksen asiantuntijoita ja kulttuurivaikuttajia.
Jarno Alastalo on tekno-filosofi, kirjailija, digitaalisten yhteisöjen rakentaja ja kissavideoiden asiantuntija, joka on suunnitellut mustia laatikoita.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Arvostelukappaleet
info@avain.netVilja Kujanpääviestintäjohtaja
viestintä
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Avain
Pirkko Soininen: tutkimusmatkalla taiteilijakodeissa30.3.2026 09:15:00 EEST | Blogi
"Mitä jälkiä meistä jää paikkoihin, joissa olemme joskus tehneet intohimoisesti taiteellista työtämme, rakastaneet, pettyneet, olleet onnellisia tai onnettomia? Ehkä jotain jää tai mitään ei jää. Tämä oli kysymys, johon lähdin etsimään vastausta, kun kaksi vuotta sitten aloin kiertää suomalaisia taiteilijakoteja, jotka on muutettu museoiksi", kirjoittaa kirjailija Pirkko Soininen Kustantamon kuulumisia -blogissa. Soinisen ensimmäinen tietokirja Siellä missä sydän on. Kylässä taiteilijakodeissa syntyi noilla retkillä.
Avaimen syksyn 2026 kirjat julkistettu26.3.2026 09:15:00 EET | Tiedote
Avaimen syksyn 2026 kirjasadon antimia ovat muun muassa kirjailija Eino Tainan uusi, odotettu romaani Piilopaikat ja Taina Brummerin esikoisromaani Mitä en kertonut kenellekään. Tietoa tarjoavat Antti Ahon ja Suonna Konosen kirjoittama kirjailija Jukka Itkosen elämäkerta, Heikki Valkaman omakohtainen matkakertomus Japanista, Maarit Leskelä-Kärjen Pääskysen laulu ja hiljaiset surut – Minna Krohnin muistettu ja kerrottu elämä -teos sekä Henri Hyppösen kuvaus aikuisiällä diagnosoidusta ADHD:stä. Timo Leppäsen Einon bussimatka kuljettaa pienemmät lukijat ympäri Helsinkiä, Varpu Erosen Pikkupieni ja neulottu puutarha -kuvakirja sekä Kati-Annika Ansaksen Voihan vahvero, sanoi kantarelli -runoteos vievät luovuuden ja tiedon äärelle. Useiden selkokirjojen joukosta löytyy muun muassa Marja-Leena Tiaisen ensimmäinen aikuiselle lukijalle kirjoitettu romaani Mitä kuuluu Veera?
Susanna Makaroffin romaani vie lukijan mysteerin keskelle Tapiolaan20.3.2026 09:15:00 EET | Tiedote
Susanna Makaroffin esikoisromaani Piiri pieni pyörii on tumman huumorin sävyttämä romaani tapiolalaisesta rivitaloyhtiöstä, jossa jokaisella on jotain salattavaa. Millaisiin tekoihin ihminen pystyy suojellakseen itseään ja läheisiään?
Niko Jutilan Paha Pohjanmaa kartoittaa 1900-luvun alun veritekoja17.3.2026 09:15:00 EET | Tiedote
Niko Jutilan kirjoittama Paha Pohjanmaa. Lakeuksien henkirikoshistoria tarjoaa syväluotaavan katsauksen tavallisten suomalaisten elämään ja heidän epätavallisiin kohtaloihinsa 1900-luvun alkupuoliskolla. Kirja keskittyy kahteentoista veritekoon eri puolilla Pohjanmaata.
Ahma – metsän osma -tietokirja on ylistys Suomen pienimmälle suurpedolle17.3.2026 07:50:00 EET | Tiedote
Ahma on Suomen luonnon salaperäisin ja ehkäpä väärinymmärretyin suurpeto. Se on hiljainen kulkija, joka on opittu tuntemaan sitkeydestään ja pelottomasta luonteestaan. Daga Ulvin uutuusteos Ahma – metsän osma kutsuu kaikenikäiset lukijat mukaan löytöretkelle, jossa tutustutaan tämän taitavan kiipeilijän ja mestarietsivän elämään kauniin kuvituksen ja kiinnostavan tiedon siivittämänä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

