Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajana jatkaa Jukka Kopra
3.2.2026 11:03:11 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on tänään järjestäytymiskokouksessaan valinnut eduskuntaryhmän puheenjohtajana jatkamaan kansanedustaja Jukka Kopran. Kopra on lappeenrantalainen neljännen kauden kansanedustaja Kaakkois-Suomen vaalipiiristä.

”Kiitän eduskuntaryhmää suuresta luottamuksesta. On kunnia jatkaa Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajana tässä ajassa. Meillä on poikkeuksellisen osaava ja sitoutunut ryhmä, jossa vallitsee erinomainen yhteistyön ja keskinäisen luottamuksen henki. Se on suuri vahvuus, kun teemme vaativia päätöksiä Suomen tulevaisuuden eteen”, Kopra sanoo.
”Kokoomuksen eduskuntaryhmää yhdistää vahva tahtotila saada Suomi takaisin kestävän kasvun uralle. Meitä kannattelee yhteinen näkemys siitä, että vain vastuullisella talouspolitiikalla, yrittäjyyttä tukemalla ja työntekoa kannustamalla voimme turvata hyvinvoinnin myös tuleville sukupolville. Me tiedämme, että teemme oikein Suomelle ja sen tuleville sukupolville”, Kopra sanoo.
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtajina jatkavat Pia Kauma (Uudenmaan vaalipiiri), Sinuhe Wallinheimo (Keski-Suomen vaalipiiri) ja Ville Kaunisto (Kaakkois-Suomen vaalipiiri).
Eduskuntaryhmä ehdottaa eduskunnan varapuhemieheksi pitkään kansanedustajana toiminutta Paula Risikkoa. Risikko on toiminut pitkään myös ministerinä.
Työvaliokuntaan eduskuntaryhmä valitsi Ville Valkosen (Varsinais-Suomen vaalipiiri), Mia Laiho (Uudenmaan vaalipiiri) ja Henrik Vuornos (Uudenmaan vaalipiiri).
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jukka KopraEduskuntaryhmän puheenjohtaja
Kaakkois-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Vikman: Vaikuttamistaan Euroopassa lisännyt Venäjä on yhä isoin uhka Suomen turvallisuudelle16.4.2026 18:21:32 EEST | Tiedote
Kansanedustaja ja ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja Sofia Vikman (kok.) toteaa, että Venäjän aggressiivinen ja imperialistinen toiminta on edelleen merkittävin turvallisuusuhka Suomelle.
Kokoomuksen Partanen: Vain vahva yhteiskunta voi pitää huolta heikoimmista myös tulevaisuudessa15.4.2026 14:31:47 EEST | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen muistutti välikysymyskeskustelussa siitä, että kestävä ja vahvistuva työllisyys ovat ainoa pysyvä keino köyhyyden torjumiseen. Äärimmäisen vaikean maailmantilanteen keskellä hallitus on tehnyt lukuisia määrätietoisia toimenpiteitä haavoittuvimmassa asemassa olevien ja hyvinvointiyhteiskunnan tulevaisuuden turvaamiseksi.
Kokoomuksen Wallinheimo: Alko eksyy tehtävästään – “Onko seuraava askel kokonainen valtion ruokakauppa”15.4.2026 11:34:21 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Sinuhe Wallinheimo tyrmää Alkon suunnitelman laajentaa valikoimaansa suolaisiin naposteltaviin. Hänen mukaansa suunnitelma on todella kaukana Alkon perimmäisestä tarkoituksesta, kansanterveyden suojelemisesta.
Kokoomuksen Lahdenperä: Hallitus vahvistaa ruokaturvaa ja kotimaista ruoantuotantoa14.4.2026 14:49:48 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Milla Lahdenperä katsoo, että hallitus on tehnyt oikeita toimia suomalaisen ruokaturvan varmistamiseksi.
Kokoomuksen Sirén: Unkarin vaalitulos on voitto demokratialle14.4.2026 11:01:32 EEST | Tiedote
Unkarissa käytiin sunnuntaina 12.4. parlamenttivaalit. Oppositiojohtaja ja EPP:n europarlamentaarikko Péter Magyarin johtaman Tisza-puolueen vaalivoitto päätti Viktor Orbánin 16 vuotta kestäneen pääministerikauden. Suuren valiokunnan puheenjohtaja Saara-Sofia Sirén (kok.) on iloinen Unkarin vaalituloksesta demokratian voittona, mutta muistuttaa, ettei EU:n päätöksenteko voi olla riippuvainen yksittäisistä vaaleista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme