ProAgria

Nuoret viljelijät entistä kiinnostuneempia luomutuotannosta

4.2.2026 09:59:41 EET | ProAgria | Tiedote

Jaa

Kevät on tunnetusti aikaa, jolloin ProAgrian luonnonmukaisen tuotannon peruskurssit pyörähtävät käyntiin. Jos tulevana kasvukautena aikoo luomuviljelijäksi ryhtyä ja hakea luomusitoumusta, saa kurssin käymällä täytettyä sitoumuksen ehtona olevan koulutusvaatimuksen.

Ympäristöarvoilla ja tuotannon suuremmalla omavaraisuudella on merkitystä tuotantotavan valinnassa.
Ympäristöarvoilla ja tuotannon suuremmalla omavaraisuudella on merkitystä tuotantotavan valinnassa. Sonja Kankaanpää, ProAgria

Tänä vuonna ensimmäisenä käyntiin on lähdössä ProAgria Etelä-Suomen Luonnonmukaisen tuotannon peruskurssi, jonka osallistujajoukossa on poikkeuksellisen paljon nuoria viljelijöitä.

– Näillä nuorilla on usein joko tulossa SPV tai se on juuri tehty. Osa haluaa jatkaa jo aiemmin tilalla aloitettua luomutuotantoa, osa miettii tuotantosuunnan vaihdosta luomuun, toteaa kurssin vetäjä Helena Laiholahti ProAgria Etelä-Suomesta.

Ympäristöarvoilla ja tuotannon suuremmalla omavaraisuudella on merkitystä tuotantotavan valinnassa. Voi olla, että kemiallisten tuotantopanosten käyttö ei tunnu omalle, vaan halutaan tuottaa ruokaa ilman niitä. Moni nuori aikuinen, erityisesti pienten lasten vanhemmat, on itsekin luomuruuan kuluttaja, jolloin samaa arvomaailmaa toteutetaan myös omissa viljelytoimissa.

Kaiken maatalousyrittämisen tulee toki olla kannattavaa, jotta sitä on järkevää harjoittaa. Tavanomaisessa tuotannossa on viime vuosina ollut haasteita saada tuotannosta jäämään tarpeeksi katetta kustannuksille. Tälle vuodelle tulossa oleva korotus luomukorvaukseen sekä hieman parantunut markkinatilanne kannustavat yhä useampaa pohtimaan luomua vaihtoehtona sen haasteista huolimatta.

Luomussakin tuotantomenetelmät ja osaaminen kehittyvät koko ajan. Esimerkiksi rikkakasvien torjunnasta ja kasvien ravinnetarpeen turvaamisesta on opittu paljon vuosien saatossa. Tänä päivänä luomuun siirtyvälle tilalle on hyvin tarjolla asiantuntija- ja vertaisapua toteutuksen suunnitteluun ja tuotannon tehostamiseen. Kaikkea ei tarvitse enää kokeilla itse.

Tulevan kasvukauden osalta päätöksenteon aika on nyt, jotta ennättää käydä vaaditun koulutuksen ja tehdä tarvittavat suunnitelmat ennen kuin vähäiset lumet sulavat ja peltotyöt pyörähtävät taas käyntiin.

Lisätietoja:

Helena Laiholahti, Luomutuotannon asiantuntija, ProAgria Etelä-Suomi
helena.laiholahti@proagria.fi
p. 050 4061 237

Pirkko Tuominen, Luomukoordinaattori, ProAgria Itä-Suomi
pirkko.tuominen@proagria.fi
p. 0400 124 976

Avainsanat

Kuvat

Ympäristöarvoilla ja tuotannon suuremmalla omavaraisuudella on merkitystä tuotantotavan valinnassa.
Ympäristöarvoilla ja tuotannon suuremmalla omavaraisuudella on merkitystä tuotantotavan valinnassa.
Sonja Kankaanpää, ProAgria
Lataa

Olemme maatila- ja maaseutuyrittäjiä koko Suomessa palveleva asiantuntijaorganisaatio ja lisäarvoa luova kumppani. Meitä on 650 Suomen parasta alan asiantuntijaa ja tähtäämme siihen, että asiakkaanamme saat parhaan asiakaskokemuksen liiketoimintasi kehittämiseen. Yrityskokonaisuus ja laadukkaat palvelut tuotantoon, talouteen ja johtamiseen moniosaajatiimiemme kautta saat vain meiltä. Meille tärkeää on mahdollistaa maailman puhtain ja elinvoimaisin maaseutu myös tulevaisuudessa. Sen eteen teemme töitä joka päivä yhteistyökumppaneidemme kanssa.

Meillä toimii kahdeksan alueellista ProAgria-keskusta sekä valtakunnallinen Keskusten Liitto. Keskuksemme tarjoavat asiakkaidemme tarpeiden mukaiset monipuoliset palvelut.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta ProAgria

ProAgria Järvi-Suomi yhdistää Etelä-Savon, Keski-Suomen ja Itä-Suomen ProAgriat18.12.2025 09:26:00 EET | Tiedote

Asiakasrakenteen muutos ja asiakkaiden tarpeiden jatkuva kehittyminen edellyttävät ProAgrialta palveluiden kehittämistä entistä joustavammin ja tehokkaammin. Näihin vaatimuksiin on helpompi vastata yhdessä. Laajalla alueella toimivan yhteistyön syvyyttä on vaikea saavuttaa, jos toimitaan erillisissä organisaatioissa. Yhteisen organisaation alla myös asiantuntijat saavat parempaa tukea omaan työhönsä, erityisesti yhä erikoistuvissa tehtävissä. Yhdistyminen mahdollistaa toiminnan ja kustannustehokkuuden kehittämisen tavoilla, jotka tukevat sekä asiantuntijoiden että asiakkaiden menestystä entistä paremmin.

Uusi riemukas luontokalenteri on syntynyt! Entä jos vuodenaikoja onkin kuusi?4.12.2025 08:08:56 EET | Tiedote

Kuusi vuodenaikaa -kalenteri kertoo viikko viikolta, mitä kiehtovaa Suomen luonnossa tapahtuu vuodenkierron aikana. Kalenteri luo uuden ajanlaskun, jossa vuodenaikoja onkin neljän sijaan kuusi. Se näyttää ja kertoo 100 havaintoa metsistä, kedoilta, puistoista, pientareilta, pelloilta ja pinnan alta. Kalenteri innostaa tarkkailemaan luonnon ihmeitä sydäntalvesta kepeimpään kesäpäivään.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye