SDP:n Nasima Razmyar: Hallituksen on korjattava oma epäonnistumisensa
4.2.2026 11:00:49 EET | SDP | Tiedote
Kukaan ei halua, että Suomessa jouduttaisiin etsimään lisää säästöjä. Miljardiluokan lisäsopeutusten tarve on seurausta hallituksen vastuuttomasta talouspolitiikasta, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar.

– Hallitus kehuu sopeuttaneensa taloutta 10 miljardilla eurolla, mutta VTV:n mukaan todellinen luku jää jopa noin 3,5 miljardiin. Kun lupausten ja todellisuuden välillä on 6,5 miljardin heitto, on selvää, että hallitus on epäonnistunut. Jos hallitus olisi ollut yhtä kiinnostunut julkisesta taloudesta kuin hyväosaisimpien tukemisesta tehottomin veronalennuksin ja Kela-korvauksin, olisimme ehkä nyt toisenlaisessa tilanteessa.
– SDP ei ole missään vaiheessa vastustanut julkisen talouden tasapainottamista vaan kylmää ja epäoikeudenmukaista tapaa, jolla hallitus sen tekee. On surullista vääristelyä pääministeriltä ja valtiovarainministeriltä väittää, että SDP ei ota julkista taloutta vakavasti, kun olemme joka vuosi esittäneet vaihtoehtobudjetin, jossa ottaisimme vähemmän velkaa kuin hallitus. Ero on, että me emme asettaisi suurituloisia etusijalle vaan tekisimme välttämättömät säästöt heikoimmassa asemassa olevia ja tärkeitä julkisia palveluita suojaten, Razmyar sanoo.
Razmyarin mukaan hallituksella on nyt näytön paikka osoittaa olevansa sitoutunut vastuulliseen taloudenpitoon muuallakin kuin juhlapuheissa.
– SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman on esittänyt, että hallituksen on peruttava esityksensä yhteisöveron kevennyksestä. Yhteisöveron alentaminen on vastuuton ja kallis toimi, joka hyödyttää varakkaimpia mutta heikentää tarpeettomasti julkista taloutta.
– Lisäsopeutuksen tarve on selvä. Nyt hallituksen on valittava kahdesta vaihtoehdosta: suoraselkäinen päätös yhteisöveron kevennyksen perumisesta vai Purran sakset, Razmyar päättää.
Yhteyshenkilöt
Nasima RazmyarSDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Eduskunta-avustaja Merja Pulliainen p. +358 50 306 1120
Kuvat
SDP
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
Puheenjohtaja Antti Lindtman SAMAKin huippukokoukseen Tukholmaan18.3.2026 11:56:39 EET | Tiedote
Pohjoismaisten sosialidemokraattisten puolueiden ja ammattiliittojen johtoa kokoontuu Tukholmaan SAMAKin huippukokoukseen 18.3.2026. Kokouksen aiheina on muun muassa johtajuus ja yhteistyö muuttuneessa turvallisuustilanteessa sekä luottamuksen merkitys yhteiskuntien yhtenäisyydessä.
Mediakutsu: Pohjoismaisten sosialidemokraattisten puolueiden huippukokous Tukholmassa10.3.2026 15:29:39 EET | Kutsu
Pohjoismaisten sosialidemokraattisten puolueiden ja ammattiliittojen johtoa kokoontuu Tukholmaan SAMAKin huippukokoukseen keskiviikkona 18.3.2026. Kokouksen teemana on Pohjolan turvallisuus muuttuneessa turvallisuustilanteessa.
SDP:n puoluekokousaloitteissa vaaditaan reilumpaa työelämää28.2.2026 09:20:00 EET | Tiedote
SDP:n puoluekokoukselle jätetyissä aloitteissa korostuu vahvasti SDP:n jäsenistön halu reilumpaan politiikkaan etenkin työelämää, sosiaali- ja terveydenhuoltoa sekä sosiaaliturvaa koskevissa kysymyksissä. Puoluekokoukselle jätettiin määräaikaan mennessä yhteensä 538 aloitetta.
Suomen ja Ruotsin sosialidemokraatit haluavat vahvistaa Itämeren alueen turvallisuutta27.2.2026 16:51:41 EET | Tiedote
Suomen ja Ruotsin sosialidemokraatit ovat pitäneet Helsingissä viime vuonna perustetun ruotsalais-suomalaisen turvallisuuskomitean toisen kokouksen. Tapaamisen aiheena oli Itämeren alueen turvallisuuden vahvistaminen.
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman: Kehysriihi testaa hallituspuolueiden sitoutumisen parlamentaariseen velkajarrusopuun25.2.2026 14:34:24 EET | Tiedote
SDP:n Lindtman painotti valtiopäivien avauskeskustelussa, että tuleva kehysriihi ratkaisee, ovatko hallituspuolueet aidosti sitoutuneet juuri solmittuun parlamentaariseen velkajarrusopuun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

