Uusi If helps a lot -raportti: Ennakointi mahdollisti nopean avun asiakkaille myrskyjen keskellä
5.2.2026 08:39:52 EET | If Vakuutus | Tiedote
Sampo-konserni onnistui hyödyntämään vahvaa markkina-asemaansa ja mittakaavaetuaan, mikä näkyi vahvana neljännen kvartaalin ja koko vuoden 2025 tuloksena.

Ifin vakuutusten kysyntä jatkui vahvana vuonna 2025. Viime vuoden aikana Ifissä käsiteltiin yli 2,3 miljoonaa vahinkoa uusien digitaalisten palveluiden ja henkilökohtaisen palvelun avulla. Vuoden viimeisen neljänneksen If helps a lot -raportissa kerrotaan, miten Ifin korvaustiimit tukivat asiakkaitamme Amy-myrskyn iskettyä Norjaan.
– Vuoden 2025 viimeisen neljänneksen aikana Pohjoismaissa koetut useat myrskyt osoittivat jälleen, kuinka haavoittuvainen yhteiskuntamme on sään ääriolosuhteissa. Me Ifissä olemme hyvin valmistautuneita laajan kokemuksemme, jatkuvan oppimisen ja tiiviin organisaation sisäisen yhteistyön ansiosta. Pystymme ennakoimaan, pienentämään riskejä ja olemaan asiakkaidemme tukena silloin, kun he sitä eniten tarvitsevat. Lunastamme lupauksemme auttaa paljon ja tuoda vakautta 4,6 miljoonalle asiakkaallemme yhä arvaamattomammassa ympäristössä, sanoo Sampo-konsernin toimitusjohtaja Morten Thorsrud.
Digitaaliset palvelut keskiössä
Vuonna 2025 If jatkoi investointeja digitalisaatioon, automaatioon ja datavetoisiin ratkaisuihin reagoimiskyvyn parantamiseksi säilyttäen samalla asiakkaiden luottamuksen ja henkilökohtaisen palvelun. Digitaalinen kehitys on ollut vuoden keskeinen painopistealue, erityisesti sellaisten ratkaisujen osalta, jotka yhdistävät digitaalisen tehokkuuden asiakasneuvontaan. If saavutti myös digimyynnin tavoitteensa ennakoitua nopeammin.
Neljännellä kvartaalilla Tiina Voipio nimitettiin johtamaan Ifin pohjoismaista korvausorganisaatiota. Voipio on aiemmin toiminut Ifissä Head of Digital Sales & Customer Experience -roolissa. Hän on Ifin johtoryhmän jäsen ja keskittyy kehittämään digitaalisia korvauspalveluita Ifin kasvun tukena.
– Asiakkaat odottavat nopeasti apua ja paluuta arkeen yllättävien vahinkotilanteiden jälkeen. Monien asiakkaidemme korvauskokemus on nopeutunut eikä vaadi useita yhteydenottoja, sillä hyödynnämme prosesseissamme enemmän tekoälyä ja automaatiota, kertoo Head of Claims Tiina Voipio.
If lanseerasi viime vuoden syyskuussa Tanskassa uuden chatbotin, IfGPT:n, jonka kanssa asiakkaamme ovat siitä lähtien käyneet yli 8 000 keskustelua. Noin 65 prosenttia IfGPT:n käyttäjistä on kirjautuneita asiakkaita, mikä mahdollistaa henkilökohtaisen avun. Asiakaspalautteet ovat olleet positiivisia ja asiakastyytyväisyys kasvussa.
Viime vuonna Norjassa ja Ruotsissa julkaistiin If Pet Help -sovellus, jonka otti käyttöön yli 18 000 asiakastamme. Sovellus lanseerataan tänä vuoden aikana myös Suomessa ja Tanskassa.
Korkea asiakastyytyväisyys
Digitaaliset ratkaisut tukevat myös kestävää kehitystä. Esimerkiksi ajoneuvovahingoissa Ifissä on käytössä valokuvien avulla tehtävät tarkastukset ja aiempaa älykkäämpiä korjausvaihtoehtoja. Valokuvatarkastuksia, jotka säästävät asiakkaalta käynnin korjaamolla vahinkotarkastusta varten, käytettiin vuonna 2025 yli 75 000 kertaa.
Uusimmassa If helps a lot -raportissa kerromme enemmän korvausorganisaatiomme asiantuntijoista, jotka auttavat asiakkaita löytämään ratkaisuja ja jatkamaan eteenpäin, kun myrsky mullistaa arjen.
– Yhteistyö asiakkaidemme, kumppaneidemme ja yhteiskunnan kanssa on edelleen paras tie eteenpäin. Lähdemme tulevaan vuoteen hyvin valmistautuneina ja vahvoista lähtökohdista, rakentaen aiempien kokemusten varaan ja jatkaen kasvua keskittymällä siihen, mikä todella auttaa asiakkaitamme. Olemme äärimmäisen ylpeitä siitä, että 9/10 asiakkaasta on erittäin tyytyväisiä meiltä saamaansa palveluun, sanoo Thorsrud.
Keskeiset luvut vuodelta 2025:
- If auttoi asiakkaita yli 2,3 miljoonassa vahingossa vuonna 2025, mikä on 5 % vähemmän kuin vuonna 2024.
- Vuonna 2025 If maksoi korvauksia 5 % vähemmän kuin vuotta aiemmin, mikä johtui suurvahinkojen määrän laskusta ja suotuisista sääolosuhteista erityisesti vuoden kolmella ensimmäisellä neljänneksellä.
- If maksoi asiakkailleen noin 135 miljoonaa Ruotsin kruunua korvauksia päivittäin vuonna 2025.
- If auttoi 623 000 asiakasta henkilövahinko- ja matkavakuutusvahingoissa vuonna 2025.
Lisätietoja:
Haastattelupyynnöt Sampo Groupin toimitusjohtajalle Morten Thorsrudille ja taloudelliset lisätiedot Ifistä tai Sampo Groupista:
Antti Järvenpää, Investor Relations Specialist ja mediayhteydet, Sampo Group
+358 10 516 0035
antti.jarvenpaa@sampo.fi
Uusin If helps a lot -raportti
Juuri julkaistussa If helps a lot - raportissa tarkastelemme lähemmin korvausorganisaatiotamme ja sitä, miten autoimme asiakkaita, kun Amy-myrsky iski Norjaan lokakuussa.
Lue lisää If helps a lot -raportista.
Taloudellinen tulos
If kuuluu Pohjoismaiden johtavaan vakuutuskonserniin Sampo-konserniin, joka on listattu Nasdaqin pörsseissä Helsingissä, Tukholmassa ja Kööpenhaminassa. Lue lisää Sampo-konsernin neljännen vuosineljänneksen taloudellisesta tuloksesta: Quarterly reporting | Sampo.com
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Henna NikkariHead of Press
Puh:010 514 1245henna.nikkari@if.fiKuvat

If on Pohjoismaiden suurin vakuutusyhtiö, jolla on yli 4,5 miljoonaa henkilö- ja yritysasiakasta.
Vakuutamme joka viidennen kodin ja henkilöauton Pohjoismaissa ja tarjoamme henkilövakuutuksia sekä yksityishenkilöille että yrityksille.
Meidän 10 000 työntekijäämme useilla eri liiketoiminta-alueilla ja useissa eri maissa varmistavat, että yksityis- ja yritysasiakkaamme saavat tarvitsemansa avun.
Kokomme ja laajuutemme ansiosta voimme olla lähellä asiakkaitamme ja tarjota heille turvallisia vakuutusratkaisuja. Lupauksemme asiakkaillemme on toimintamme ydin: If auttaa paljon.
Ifin omistaja on Sampo, joka on listattu Nasdaq-pörsseissä Helsingissä, Tukholmassa ja Kööpenhaminassa. Vuonna 2025 tanskalaisesta Topdanmarkista tuli osa Ifiä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta If Vakuutus
Halpakauppojen ilmalämmittimistä useita rakennuspaloja tänä talvena22.1.2026 06:00:00 EET | Tiedote
Talven ensimmäiset paukkupakkaset lisäsivät kotien lämmitystarvetta joulun jälkeen, ja nyt kovia pakkasia on luvassa lisää eri puolille Suomea. Ifin palotutkijat haluavat varoittaa vaarallisesta ilmiöstä liittyen dieselkäyttöisiin ilmalämmittimiin.
Hannes-myrsky koetteli Suomea – suomalaisten luottamus kuntien valmiuksiin sään ääri-ilmiöihin varautumisessa on vahvaa, mutta monissa kunnissa on työ on vielä alussa16.1.2026 06:00:00 EET | Tiedote
Hannes-myrsky aiheutti joulun jälkeen laajoja tuhoja ja sähkökatkoja ympäri Suomea. Ifin tutkimusten mukaan peräti 72 prosenttia suomalaisista luottaa kuntien kykyyn varautua sään ääri-ilmiöihin, mutta todellisuudessa monissa kunnissa on haasteita ja kattavat arviot puuttuvat.
Joulustressi vaivaa suomalaisia – suurin syy oma taloustilanne, yksinäisyys korostuu yllättäen nuorissa19.12.2025 06:00:00 EET | Tiedote
Joulu aiheuttaa stressiä ja ahdistusta monille suomalaisille, selviää Ifin teettämästä pohjoismaisesta kyselystä.
Helpotusta pohjoisen joulumatkalaisille – If ja Viking pilotoivat nopeaa sulatuspalvelua pakkasen hyydyttämille autoille18.12.2025 06:00:00 EET | Tiedote
Vakuutusyhtiö If ja Viking Assistance -tiepalvelu pilotoivat hiihtokeskusten läheisyydessä uutta palvelua, joka tarjoaa nopean ja ympäristöystävällisen ratkaisun talvipakkasten aiheuttamiin ajoneuvojen käynnistysongelmiin.
Ifin tilastot: Viime joulukuussa ennätysmäärä kynttiläpaloja5.12.2025 06:00:00 EET | Tiedote
Vuoden paloaltteimpia päiviä ovat jouluaatto, uudenvuodenaatto ja uudenvuodenpäivä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme