
Näkeminen ja silmäterveys Näe ry kuuluu kokonaisuuteen
Erikoiskaupan liitto Etu ry
Nuoret ja miehet käyttävät silmälaseja yhä enemmän – kivijalkaliike voittaa “temuttamisen”
9.2.2026 07:05:00 EET | Erikoiskaupan liitto Etu ry | Näkeminen ja silmäterveys Näe ry | Tiedote
Silmälasien käyttö yleistyy Suomessa erityisesti nuorten ja miesten keskuudessa. Tutkimuksen mukaan silmälasit ovat vakiintuneet osaksi arkea, ja ylivoimainen osa suomalaisista hankkii silmälasinsa edelleen kotimaisista optikkoliikkeistä. Niin sanottu “temuttaminen” ei ole lyönyt läpi näkemiseen ja silmien terveyteen liittyvissä hankinnoissa.

Tuoreen Silmälasien käyttö ja näöntutkimus Suomessa -tutkimuksen mukaan silmälasien jatkuva käyttö on noussut 55 prosenttiin (2022: 51 %). Silmälasien käyttö on edelleen yleisempää vanhemman kuin nuoremman väestön keskuudessa. Tutkimukseen vastanneista 60–69-vuotiaista lähes kaikki käyttävät silmälaseja (97 %), ja käyttö alle 40-vuotiaiden keskuudessa on kasvanut selvästi. Kasvu painottuu erityisesti miehiin, joiden silmälasien käyttö on lisääntynyt suhteellisesti eniten.
Kehitys kertoo silmälasien arkipäiväistymisestä ja siitä, että ne koetaan entistä luontevammaksi osaksi omaa tyyliä ja hyvinvointia.
”Silmälasit eivät ole enää vain näönkorjauksen väline, vaan osa arkea ja identiteettiä. Erityisesti nuorten ja miesten lisääntynyt käyttö kertoo asennemuutoksesta ja oman näön paremmasta huolenpidosta”, sanoo Näkeminen ja silmäterveys Näe ry:n toimitusjohtaja Panu Tast.
Optikko on suomalaisten ensisijainen näönhuollon ammattilainen
Suomalaisista 71 % (2022: 67 %) hakeutuu näkemiseen liittyvissä ongelmissa ensisijaisesti optikkoliikkeeseen. Optikon rooli näöntutkimuksissa ja silmälasien määrääjänä on vahva, ja suurimmalle osalle optikko on ensimmäinen ammattilainen, jonka vastaanotolle hakeudutaan.
Nuoret käyvät lähes poikkeuksetta ensin optikolla: 15–29-vuotiaista vastaajista 76 % ilmoitti käyneensä viimeisimmässä näöntutkimuksessaan optikkoliikkeessä optikon tai optometristin vastaanotolla. Iäkkäämmissä ikäryhmissä silmälääkäripalveluiden käyttö on sen sijaan yleisempää erityisesti silloin, kun taustalla on todettuja silmäsairauksia tai tehty silmäleikkauksia.
”Optikkoliikkeet eivät ole enää vain silmälasien myyntipaikkoja, vaan helposti saavutettavia, matalan kynnyksen näkemisen ja silmäterveydenhuollon palvelupisteitä, joissa tehdään tutkimuksia, seurantaa ja moniammatillista yhteistyötä silmälääkäreiden kanssa. Kun asiakkaat tietävät voivansa aina aloittaa optikolta, koko palveluketju toimii sujuvammin”, Tast toteaa.
Kivijalkaliike säilyttää asemansa – “temuttaminen” ei houkuttele
Valtaosa suomalaisista ostaa silmälasinsa edelleen kotimaisen optikkoliikkeen kivijalkamyymälästä (89 %). Silmälasit ostetaan useimmiten kertamaksulla, mutta kuukausimaksulla eli leasingilla hankkiminen on yleistynyt: näin silmälasinsa ostaneiden osuus on noussut 8 prosentista 12 prosenttiin.
Tutkimukseen vastanneista aurinkolasien käyttäjistä 58 % hankki aurinkolasinsa viimeksi suomalaisen optikkoliikkeen kivijalkamyymälästä. Tavaratalosta tai kirjakaupasta aurinkolasinsa osti 22 %, kun taas halpakauppojen verkkokaupasta (Temu, Shein) vain 3 % vastaajista.
Piilolinssien ostaminen on jo pitkään tapahtunut pääasiassa verkkokaupoista, mutta halpakauppojen verkkokaupat (Temu, Shein) eivät ole merkittävä hankintakanava: vain 2 % piilolinssejä käyttävistä on ostanut piilolinssinsä niistä. Kotimaiset optikkoliikkeet hallitsevat edelleen markkinaa – piilolinssejä ostetaan kivijalkamyymälöistä 38 % ja optikkoliikkeiden verkkokaupoista 31 % – ja ulkomaisista silmälaseihin ja piilolinsseihin erikoistuneista verkkokaupoista ostaa 21 %.
”Silmälasit ja piilolinssit liittyvät suoraan silmien terveyteen ja niiden hankinnoissa suomalaiset arvostavat turvallisuutta ja asiantuntemusta. Tämä selittää, miksi kivijalkaliikkeet pitävät pintansa”, Tast sanoo.
Lainsäädäntö muuttui – tieto ei ole vielä tavoittanut kaikkia
Väestön ikääntyminen luo pitkäjänteisesti kasvavaa kysyntää silmälaseille ja silmäterveyspalveluille. Lisäksi elokuussa 2025 voimaan tullut muutos, jossa ammattihenkilöasetuksen 16 § kumottiin, vahvistaa optikon asemaa ensisijaisena ammattilaisena entisestään. Muutoksen myötä silmälasiasiakas voi aloittaa palvelupolkunsa optikolta iästä tai aiemmista silmäleikkauksista riippumatta. Tutkimus osoittaa, että tietoisuus tästä mahdollisuudesta ei ole vielä riittävällä tasolla.
”Yli puolet vastaajista ei tiedä, että silmäleikkauksen jälkeen voi asioida suoraan optikolla. Vastaajista 20 % katsoo, ettei kaihi-, taittovirhe- tai muun silmäleikkauksen jälkeen voi hakeutua suoraan optikolle, ja 31 % ei osaa sanoa. Tässä meillä on vielä työtä tehtävänä”, toteaa Tast.
Lisätietoa
Panu Tast, toimitusjohtaja, Näkeminen ja silmäterveys Näe ry,
p. 040 542 2227, panu.tast@naery.fi
Taloustutkimus Oy toteutti Silmälasien käyttö ja näöntutkimus Suomessa -tutkimuksen Näkeminen ja silmäterveys Näe ry:n toimeksiannosta.
Tutkimuksen tavoitteena oli selvittää mm. suomalaisten silmälasien, piilolinssien ja aurinkolasien käyttöä, käyttötilanteita, lasien ostouseutta, ostopaikkoja ja rahan käyttöä laseihin. Tutkimus toteutettiin Taloustutkimus Oy:n internet-paneelissa. Kohderyhmänä oli yli 15-vuotiaat suomalaiset Ahvenanmaata lukuun ottamatta. Tutkimukseen vastasi määräaikaan mennessä 1119 henkilöä. Tulokset on painotettu kohderyhmää vastaavaksi alueen, iän, sukupuolen ja talouden koon mukaan. Tiedonkeruu toteutettiin 9.12.–13.12.2025 välisenä aikana. Tutkimuksen virhemarginaali on kokonaistulosten osalta +3,2 %-yksikköä 95 prosentin luotettavuustasolla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Panu TasttoimitusjohtajaNäkeminen ja silmäterveys Näe ry
Puh:+358 40 542 2227panu.tast@naery.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Näkeminen ja silmäterveys Näe ry
Vuoden optikko 2025 Riikka Torvela: “Me viritämme ihmisen tärkeimmän aistin sen parhaaseen potentiaaliin”7.2.2026 19:45:00 EET | Tiedote
Näe2026 Optometriapäivät kokosivat Helsinkiin optisen- ja silmäterveysalan ammattilaiset. Asiakas keskiössä -teema kulki läpi tapahtuman koulutussisältöjen ja näkyi myös alan vaikuttajien palkitsemisissa. Vuoden optikoksi valittiin Riikka Torvela.
Näe ry palkittiin vuoden 2025 toimialajärjestönä – tunnustus pitkäjänteisestä edunvalvontatyöstä7.2.2026 12:23:18 EET | Tiedote
Suomen Yrittäjät on valinnut Näkeminen ja silmäterveys Näe ry:n vuoden 2025 toimialajärjestöksi. Tunnustus myönnettiin poikkeuksellisen vaikuttavasta ja pitkäjänteisestä edunvalvontatyöstä, jonka taustalla on vuosien määrätietoinen työ silmäterveyden palvelujärjestelmän uudistamiseksi ja koko näönhuollon toimintaympäristön muuttamiseksi. Tunnustus jaettiin Vaikuttajafoorumissa 6.2.2026 Helsingissä.
Vähittäiskaupan kasvu jatkui – silmäterveyden uudistus helpotti silmälasien hankintaa9.1.2026 07:35:00 EET | Tiedote
Optisen alan vähittäiskauppa jatkoi kasvua vuoden 2025 kolmannella neljänneksellä, tukkukaupan kehitys oli maltillisempaa. Kehitystä vauhditti kuluttajaa helpottava sääntelymuutos, jonka myötä silmälasiasiakas voi aloittaa asioinnin optikolta ilman rajoituksia. Toimialakatsauksen trendikartta tarkastelee kestävän kehityksen ja vastuullisuuden ratkaisuja, jotka muokkaavat optisen alan tulevaisuutta.
Näkeminen ei ole säästökohde – yli 55-vuotiaat panostavat laatuun ja asiantuntijuuteen9.10.2025 08:16:00 EEST | Tiedote
Yli 55-vuotiaat suomalaiset huolehtivat näöstään säännöllisesti – he eivät ainoastaan käytä rahaa näkemiseen liittyviin tuotteisiin ja palveluihin, vaan myös aikaa niiden hankintaan, asiantuntijan kanssa asiointiin ja vaihtoehtojen harkintaan. Tuoreen Erikoiskauppa 2025 -tutkimuksen mukaan näkemisen tuotteet ja palvelut ovat lähes viimeisiä, joista ollaan valmiita tinkimään, vaikka hintataso nousisi.
Yli 30 000 suomalaista kärsii silmätautien hoitojonoissa – ”Asetusmuutos parantaa silmäsairaiden hoitoonpääsyä ja silmälasien hankinta helpottuu merkittävästi”1.10.2025 07:35:00 EEST | Tiedote
Silmäpotilaiden asema paranee ja silmälasien hankinta onnistuu kaikille nyt optikolta, kiitos tuoreen asetusmuutoksen. ”Suomalaiseen silmäterveyden palvelujärjestelmään on näin saatu suuri muutos parempaan”, kiteyttää Näkeminen ja silmäterveys Näe ry:n toimitusjohtaja Panu Tast. Nyt jokainen silmälasiasiakas voi aloittaa palvelupolkunsa optikolta – riippumatta aiemmista silmäleikkauksista, silmien terveystilanteesta tai iästä. Silmälääkäreiden ja optikoiden moniammatillinen yhteistyö hyödyttää ennen kaikkea kuluttajaa: Palvelupolku sujuvoituu ja potilasturvallisuus kohenee.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme