Aino-Kaisa Pekonen: Toimeentulotuen heikennykset iskevät lastensuojelutaustaisiin nuoriin - menikö oikein, ministeri Grahn-Laasonen?
6.2.2026 15:12:02 EET | Vasemmistoliitto | Tiedote
Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän puheenjohtaja Aino-Kaisa Pekonen pitää järkyttävänä toimeentulotuen uusia linjauksia, jotka heikentävät lastensuojelun jälkihuollon asiakkaana olevien nuorten asemaa. Toimeentulotuen kokonaisuudistuksen myötä Kela on kiristänyt merkittävästi jälkihuollon asiakkaiden toimeentulotuen saamisen ehtoja.

– Lastensuojelutaustaiset nuoret ovat erityisen haavoittuvassa asemassa olevia nuoria, joiden kiinnittymistä yhteiskuntaan, opintoihin ja työelämään tulisi pystyä tukemaan kaikin keinoin. Nyt heidän itsenäistymistään ja opintoihin hakeutumista heikennetään kohtuuttomilla linjauksilla, Pekonen sanoo.
Kelan uuden linjauksen myötä lastensuojelutaustaiset nuoret voivat menettää itsenäistymisvaransa, kun se leikkaantuu pois toimeentulotuesta. Heidät myös velvoitetaan nostamaan opintolainaa toimeentulotuen saamisen edellytyksenä. Tähän asti lastensuojelutaustaisten nuorten opinnoista johtuvaa velkaantumista on haluttu torjua, jotta opintoihin hakeuduttaisiin ja niissä pysyttäisiin.
– Toimeentulotuen heikennykset iskevät törkeällä tavalla lastensuojelutaustaisiin nuoriin, ja pahimmillaan johtavat kasvavaan nuorten syrjäytymiseen. Tulemme ensi viikolla jättämään kirjallisen kysymyksen ministeri Grahn-Laasoselle ja kysymään, menikö tämä oikein, Pekonen sanoo.
Yhteyshenkilöt
Aino-Kaisa Pekonenkansanedustaja, vasemmistoliiton eduskuntaryhmän puheenjohtaja
Puh:050 512 0119aino-kaisa.pekonen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto
Veronika Honkasalo: Yrityksiltä tarvitaan vahvempaa vastuunkantoa Suomen tulevaisuudesta12.3.2026 14:25:28 EET | Tiedote
Helsingin Sanomat uutisoi eilen, että suomalaisyritykset jakavat tänä vuonna ennätysmäisen määrän osinkoja - 12,9 miljardia euroa - heikosta tuloskasvusta huolimatta. Jopa osa sijoittajista pitää näin muhkeita osingonjakoja ongelmallisina. He ihmettelevät, miksi yritykset eivät investoi enemmän. Vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo peräänkuuluttaa suomalaisyrityksiltä vahvempaa vastuunkantoa Suomen talouden tulevaisuudesta.
Mai Kivelä: Orpon EU-vaikuttaminen jatkuu - Suomi suunnannäyttäjästä ilmastosabotööriksi12.3.2026 13:38:37 EET | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpo on lähettänyt EU-komission puheenjohtajalle Ursula von der Leyenille tuoreen kirjeen, jossa kannustaa komissiota purkamaan EU-sääntelyä erityisesti ilmaston ja ympäristön osalta. Kirjeessä käsitellään myös muun muassa digi- ja puolustushankintasääntelyä. Käytännössä Orpo tavoittelee jo asetettujen tavoitteiden vesittämistä.
Pia Lohikoski: Käymme kilpajuoksua tekoälyväärennöksiä vastaan12.3.2026 09:59:08 EET | Tiedote
Tekoäly ja työn murros uhkaavat siirtää arvoa luovalta alalta teknologiayhtiöille ja kasvattaa tulo- ja varallisuuseroja. Vasemmistoliiton kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Pia Lohikoski vaatii Suomea ja EU:ta vastaamaan muutokseen vahvistamalla tekijöiden oikeuksia, uudistamalla verotusta ja rakentamalla tietä kohti perustuloa.
Johannes Yrttiaho: Kotirauhan suojan murtaminen on tyypillistä totalitaarisille valtioille12.3.2026 09:39:35 EET | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho varoittaa, että Petteri Orpon hallituksen esittämä perustuslain 10 §:n muutos uhkaa johtaa kotirauhan ja yksityiselämän suojan radikaaliin heikkenemiseen.
Jessi Jokelainen: Suomen ei piä olla maa, jossa nuorten on pakko paeta maaseuvulta11.3.2026 14:00:00 EET | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja Jessi Jokelainen arvostelee Orpon hallitusta maaseudun sivuuttamisesta. Hän piti vasemmistoliiton ryhmäpuheen, kun eduskunta keskusteli maaseutupoliittisesta selonteosta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme