Merkittävä rahoitus Business Finlandilta hauskuuden ja sitoutumisen tutkimukselle
10.2.2026 10:12:35 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
Business Finland on myöntänyt rahoituksen Turun ja Jyväskylän yliopistojen tutkimusprojektille FUNMERSIVE – Transformative and scalable customer engagement through immersive fun. Rahoitus myönnettiin Co-Innovation -yhteishankkeelle, josta Jyväskylän yliopiston projektin osuus on 885 920 euroa. Projektin kokonaisbudjetti on 1 107 400 euroa, josta yliopiston omarahoitusosuus on 221 480 euroa.

Funmersive on ainutlaatuinen yhdistelmä tutkimuksen ja elinkeinoelämän osaamista. Rahoitetussa kokonaisuudessa on yliopistojen lisäksi mukana viisi yritystä; MinnaLearn, Rockway, Seppo, Eduten, ja LeanLab, jotka osallistuvat tutkimukseen omilla Business Finlandin rahoittamilla TKI-projekteillaan.
Hauskuus käyttäjäkokemusta vahvistavana tekijänä
Funmersive-projektissa luodaan tieteeseen perustuvia uusia palvelumuotoilun ratkaisuja koulutukseen ja viihteeseen, joissa immersiivinen hauskuus toimii keskeisenä käyttäjäkokemusta vahvistavana tekijänä. Nykyiset digitaaliset palvelut eivät riitä vastaamaan asiakkaiden monimuotoisiin tarpeisiin, ja pinnallisesti viihdyttävät ratkaisut voivat johtaa lyhytjänteiseen kiinnittymiseen.
Projektin tutkimus haastaa käsityksen hauskuudesta hetkellisenä tunnereaktiona ja lähtee liikkeelle siitä, että hauskat kokemukset voivat edistää sisäistä motivaatiota, merkityksellisyyttä ja pitkäaikaista sitoutumista. ”Otamme tässä projektissa hauskuuden vakavasti: näemme sen vaikuttavan positiivisesti paitsi asiakaskokemukseen myös oppimiseen, hyvinvointiin ja kestävään sitoutumiseen palvelun kanssa”, kommentoi Jyväskylän yliopistossa projektia johtava yliopistontutkija Kai Tuuri.
Jyväskylän yliopisto tuo yhteishankkeeseen kokonaisuuteen monitieteistä asiantuntemustaan pelitutkimuksessa, kasvatustieteissä, sekä ihminen-teknologia vuorovaikutuksessa. Musiikin, taiteen ja kulttuurin tutkimuksen ja Kasvatustieteiden laitoksilla toimiva tutkimusryhmä keskittyy erityisesti kokemuksellisen ja pedagogisen suunnittelun näkökohtiin leikillisyyden ja oppimisen yhteydessä.
Funmersive toimii yhteistyössä LearnDigin kanssa, joka on Suomen Akatemian rahoittama Jyväskylän yliopiston profilointialueista. LearnDigin tavoitteena on tutkia tapoja, joilla teknologiaa käytetään oppimisen ja tiedon rakentamisen tukemiseen, sekä digitalisaation vaikutuksia oppimiseen ja vuorovaikutukseen.
Lisätietoja:
Kai Tuuri
+358503404043
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Reetta KalliolaViestinnän asiantuntija, Humanistis-yhteiskuntatieteellinen tiedekunta
Puh:+358504335652reetta.j.kalliola@jyu.fiJyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Miljoonarahoitus vaihdevuositutkimukseen Jane ja Aatos Erkon säätiöltä2.4.2026 09:31:43 EEST | Tiedote
Jane ja Aatos Erkon säätiö on myöntänyt 1,017 miljoonan euron rahoituksen Jyväskylän yliopiston liikuntatieteellisen tiedekunnan tutkimukselle. Apulaisprofessori Eija Laakkosen hanke tutkii vaihdevuosien keskeistä mutta vielä puutteellisesti ymmärrettyä ilmiötä: estrogeenin vähenemisen vaikutuksia naisten sydän- ja aineenvaihduntaterveyteen, hermoston ja rasvakudoksen toimintaan, kehonkoostumukseen ja elämänlaatuun.
Muuttolintujen kevät innoittaa luonnonystäviä 8.4. – mukana tapahtumassa myös Pirkka-Pekka Petelius2.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Kansalaistieteen Lähde: Muuttolintujen kevät -tapahtuma ke 8.4.2026 klo 12–19.30, Jyväskylän yliopiston päärakennus, juhlasali ja kirjasto Lähde
Jyväskylän Normaalikoulun alakoulu täyttää 160 vuotta – juhlavuosi huipentuu syksyllä31.3.2026 13:22:22 EEST | Tiedote
Suomen vanhin harjoittelukoulu, Jyväskylän normaalikoulun alakoulu, viettää tänä vuonna 160-vuotisjuhlavuottaan. Juhlavuotta vietetään pitkin vuotta oppilaiden projekteilla ja tapahtumilla, ja juhla huipentuu 3. lokakuuta Jyväskylän yliopiston päärakennuksessa ja hotelli Laajavuoressa järjestettävään pää- ja iltajuhlaan, joissa juhlistetaan samalla myös 110 vuotta täyttänyttä yläkoulua ja lukiota.
Jyväskylän yliopiston tilinpäätös ja toimintakertomus 2025: Tutkimuksessa ja koulutuksessa menestystä, korkeakoulukonsernin rakentaminen käyntiin30.3.2026 10:59:55 EEST | Tiedote
Vuosi 2025 oli tutkimuksen ja koulutuksen osalta menestyksekäs. Yliopiston julkaisujen kokonaismäärä pysyi vakiintuneella noin 3 500:n vuositasolla.
Olli Ohtonen lumiurheilun työelämäprofessoriksi vahvistamaan tieteen ja huippu-urheilun yhteistyötä30.3.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Olli Ohtonen aloittaa 1.4.2026 Suomen ensimmäisenä lumiurheilun työelämäprofessorina Jyväskylän yliopiston Vuokatin liikuntateknologian yksikössä. Professuuri vahvistaa tieteen ja huippu-urheilun yhteistyötä ja perustuu yhteistyöhön Suomen Olympiakomitean kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme