Merkittävä rahoitus Business Finlandilta hauskuuden ja sitoutumisen tutkimukselle
10.2.2026 10:12:35 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
Business Finland on myöntänyt rahoituksen Turun ja Jyväskylän yliopistojen tutkimusprojektille FUNMERSIVE – Transformative and scalable customer engagement through immersive fun. Rahoitus myönnettiin Co-Innovation -yhteishankkeelle, josta Jyväskylän yliopiston projektin osuus on 885 920 euroa. Projektin kokonaisbudjetti on 1 107 400 euroa, josta yliopiston omarahoitusosuus on 221 480 euroa.

Funmersive on ainutlaatuinen yhdistelmä tutkimuksen ja elinkeinoelämän osaamista. Rahoitetussa kokonaisuudessa on yliopistojen lisäksi mukana viisi yritystä; MinnaLearn, Rockway, Seppo, Eduten, ja LeanLab, jotka osallistuvat tutkimukseen omilla Business Finlandin rahoittamilla TKI-projekteillaan.
Hauskuus käyttäjäkokemusta vahvistavana tekijänä
Funmersive-projektissa luodaan tieteeseen perustuvia uusia palvelumuotoilun ratkaisuja koulutukseen ja viihteeseen, joissa immersiivinen hauskuus toimii keskeisenä käyttäjäkokemusta vahvistavana tekijänä. Nykyiset digitaaliset palvelut eivät riitä vastaamaan asiakkaiden monimuotoisiin tarpeisiin, ja pinnallisesti viihdyttävät ratkaisut voivat johtaa lyhytjänteiseen kiinnittymiseen.
Projektin tutkimus haastaa käsityksen hauskuudesta hetkellisenä tunnereaktiona ja lähtee liikkeelle siitä, että hauskat kokemukset voivat edistää sisäistä motivaatiota, merkityksellisyyttä ja pitkäaikaista sitoutumista. ”Otamme tässä projektissa hauskuuden vakavasti: näemme sen vaikuttavan positiivisesti paitsi asiakaskokemukseen myös oppimiseen, hyvinvointiin ja kestävään sitoutumiseen palvelun kanssa”, kommentoi Jyväskylän yliopistossa projektia johtava yliopistontutkija Kai Tuuri.
Jyväskylän yliopisto tuo yhteishankkeeseen kokonaisuuteen monitieteistä asiantuntemustaan pelitutkimuksessa, kasvatustieteissä, sekä ihminen-teknologia vuorovaikutuksessa. Musiikin, taiteen ja kulttuurin tutkimuksen ja Kasvatustieteiden laitoksilla toimiva tutkimusryhmä keskittyy erityisesti kokemuksellisen ja pedagogisen suunnittelun näkökohtiin leikillisyyden ja oppimisen yhteydessä.
Funmersive toimii yhteistyössä LearnDigin kanssa, joka on Suomen Akatemian rahoittama Jyväskylän yliopiston profilointialueista. LearnDigin tavoitteena on tutkia tapoja, joilla teknologiaa käytetään oppimisen ja tiedon rakentamisen tukemiseen, sekä digitalisaation vaikutuksia oppimiseen ja vuorovaikutukseen.
Lisätietoja:
Kai Tuuri
+358503404043
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Reetta KalliolaViestinnän asiantuntija, Humanistis-yhteiskuntatieteellinen tiedekunta
Puh:+358504335652reetta.j.kalliola@jyu.fiJyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Parvovirusinfektio mullistaa isäntäsolun tumajyväsen rakenteen ja toiminnan10.2.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tutkimus paljastaa, että autonomiset parvovirukset, kuten koiran parvovirus, kykenevät perusteellisesti vaikuttamaan tumajyväsen sisäiseen tasapainoon. Tulokset tarjoavat uutta perustietoa virusten ja tumajyväsen vuorovaikutuksesta.
Väitös: Taiteellinen koulutus muokkaa aivoja – tutkimus osoittaa valon ja lämpimien värien herkkyyden vahvistuvan6.2.2026 11:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopistossa tehty väitöstutkimus osoittaa, että kuvataidealan tausta muokkaa aivojen tapaa käsitellä värejä. Kuvataidetaustan omaavilla ihmisillä mitattiin tutkimuksessa voimakkaampia hermostollisia reaktioita kirkkaisiin väreihin ja myös muita ihmisiä myönteisemmät reaktiot lämpimiin värisävyihin. Väitöstutkija Liting Songin mukaan taiteilijoiden aivot tulkitsevat ja kokevat värejä eri lailla kuin muiden ihmisten.
Miksi pelko leviää vääriin tilanteisiin? Väitöstutkimus avaa uusia näkökulmia erotteluoppimiseen ja pelon yleistymiseen (Lehtonen)6.2.2026 09:50:03 EET | Tiedote
Pelko on elintärkeä tunne, mutta toisinaan pelon tunne voi yleistyä tilanteisiin, joissa vaaraa ei ole. Jyväskylän yliopistossa tarkastettava väitöstutkimus tuo lisätietoa siitä, miten aivot erottavat uhkaavat ja turvalliset kokemukset, ja miksi tässä prosessissa voi olla eroja sukupuolten välillä.
Tutkimus: Toimittajat tasapainoilevat kansalaisjournalismin, digitaalisten alustojen ja poliittisen paineen välissä5.2.2026 10:40:54 EET | Tiedote
MA Edwin Nfor tarkastelee väitöskirjassaan, miten ammattijournalistit toimivat ympäristössä, jossa kansalaisjournalismi, digitaaliset alustat ja poliittinen kontrolli kietoutuvat yhä tiiviimmin yhteen. Tutkimus keskittyy Kamerunin anglofoniseen separatistikriisiin ja analysoi, miten journalistit raportoivat kriisistä nopean digitaalisen murroksen, uusien mediavälineiden ja -toimijoiden sekä jatkuvan paineen keskellä.
Miten liikunta vaikuttaa kehossamme? Uusi professori Riikka Kivelä tutkii vaikutuksia solu- ja molekyylitasolla5.2.2026 10:19:55 EET | Tiedote
Uusi liikunta- ja terveystieteen professori Riikka Kivelä tutkii liikunnan terveysvaikutuksia solu- ja molekyylitasolla. Parempi ymmärrys näistä mekanismeista auttaa kehittämään esimerkiksi sydän- ja verisuonitautien ehkäisyä ja hoitoa. Kivelä on aloittanut professorina Jyväskylän yliopistossa 1.1.2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme